На гачку в активістки. Як спіймали на хабарі суддю Ленінського райсуду

Автор: Анна Єгорова, 18 грудня, 17:51

Фото: Активістка розповіла деякі деталі спільної операції з НАБУ (Джерело - media.licdn.com)


 Не минуло й трьох місяців, як справа судді Ленінського райсуду Сергія Кононенка, якого спіймали на отриманні хабара, дійшла до суду. 31 серпня детективи НАБУ спільно з іншими правоохоронцями затримали суддю – ця новина промайнула місцевими та національними ЗМІ. Але мало хто знає, що ключову роль у цьому зіграла полтавська активістка, відома як Тетяна Єфремова. Ще менше обізнані, через що їй довелося пройти.

Тетяна – практикуюча юристка, яка взяла участь в операції НАБУ. Розповісти про інцидент із суддею Сергієм Кононенком вона вирішила для науки суддям і натхнення колегам-юристам, які вимушено або за бажанням продовжують «заносити» хабарі в кабінети служителів Феміди.

Тетяна зазначає, що вперше зіткнулася з Сергієм Кононенком ще в 2016 році під час розгляду цивільної справи в Ленінському райсуді. Йшлося про звичайне визнання права власності: без претензій інших сторін і з наявністю необхідних документів. Чисто формальна процедура. Але вже з першого засідання почалися проблеми: судді не сподобалася форма довіреності, хоча Цивільним процесуальним кодексом вона передбачена. Сергій Кононенко після засідання запросив Тетяну до кабінету, щоб обговорити довіреність. Однак жінка зазначила, що документ перероблять, і не збиралася вести жодних переговорів із суддею поза засіданням:

«Він мав би зрозуміти, що це моя відмова, і я ніяких переговорів із ним вести не буду. Далі справа умисно затягувалася – про що він мені пізніше повідомив. На останньому засіданні вже й представники виконкому підтримали наші вимоги. Коли ми виходили з зали, суддя підійшов до мене, написав на листку суму, яку я мала йому занести під виглядом диску, на який ніби треба щось записати, і рішення буде готове. Чесно кажучи, я дуже обурилася, такої наглості ще ніколи в житті не бачила».

Тетяна Єфремова і Сергій Кононенко

Ціна питання була три тисячі гривень. Варто наголосити, що суддя вимагав кошти за винесення цілком правомірного вердикту. Він не просив хабар за «допомогу», а просив за рішення, яке і так рано чи пізно виніс би, зважаючи матеріали. Іншими словами, він штучно ставив перепони для законного судочинства.

Тоді юристка повідомила клієнтам готуватися до апеляції, бо гроші нести судді принципово не збиралася. Перед нею постав вибір, який рано чи пізно постає перед кожним із нас. Дати хабар, тим самим значно «спростити» собі життя, отримати позитивний висновок та заробити кошти та забути про совість. Або ж піти «на принцип», витримати свою громадянську позицію до кінця та повідомити правоохоронні органи про вимагання хабара. Тим самим, пішовши проти системи , закривши для себе двері багатьох кабінетів та значно ускладнити собі кар’єру практикуючого юриста. Але Тетяна Єфремова обрала другий варіант.

Жінка вирішила звернутися до правоохоронців: поїхала в Київ і заявила в Національне антикорупційне бюро. Запропонували передати хабар особисто судді під наглядом детективів. Невдовзі після цього – юристка почула в залі суду рішення на користь своїх клієнтів:

«Далі справа закінчилася, я забрала собі рішення, усе спокійно, я пішла. Хоча в принципі, у нього навіть не було підстав нас відмовити. Взагалі».

Ленінський районний суд Полтави (Джерело - poltava.to)

Згодом суддя повідомив заявниці, що бажає з нею побачитися. Під час особистої зустрічі Сергій Кононенко запропонував співпрацю – 50/50 «здобичі» від клієнтів, яких суддя б направляв сам. За його словами, так «співпрацюють» багато суддів та адвокатів. І це є для них взаємовигідним.

«Ми зустрілися з ним у парку. Він повідомив, що в нього є три адвокати, з якими він працює. Запропонував і мені. Плюс, така «співпраця» мала носити ще й сексуальний характер, тому що він сказав, що спить з усіма адвокатесами, з якими працює».

Тоді юристка нічого не відповіла; жодних клієнтів суддя не пропонував. Уже пізніше, беручи участь у процесі про стягнення боргу в 100 тисяч у Ленінському суді, вона продовжила співпрацю з НАБУ. У справі, яка, по суті, теж мала вирішитися за згодою сторін, суддя знайшов недолік у документі, тому запросив заявницю в кабінет. Там, за її словами, він сказав, як зробити так, щоб справа потрапила до нього. І, авжеж, озвучив ціну питання – 10 тисяч гривень.

Варто додати, що в Україні функціонує так звана електронна незалежна система обрання суддів для кожної справи. Вона мала забезпечувати неупередженість під час вибору судді, мінімізувати прояви корупції та попередніх «договірняків». Але, як бачимо зі слів судді, цю систему досить швидко навчилися обходити. Тож, по суті, нею можуть зловживати не тільки в Ленінському районному суді, а й в інших судових інстанціях міста та України загалом.

Перед зустріччю в парку суддя зателефонував, запросив до автівки. Але при цьому різко змінив поведінку.

«Не знаю, чи його хтось попередив, чи він хотів, щоби я була винною йому якусь послугу, але сказав, що ми добре спілкуємося, тому допоможе просто так, без грошей. Однак після судового засідання, яке відбулося через півтори години після зустрічі, на якому суддя також знайшов процесуальну «зачіпку», щоб продовжити розгляд справи, він попрохав підійти. Він сказав, що справа нескладна, і можна вирішити за п'ять тисяч. Тож, операція продовжилася».

Світлини, оприлюднені на сайті НАБУ, зроблені одразу після того, як заявниця передала гроші разом із необхідним у справі документом і покинула кабінет судді.

Сергій Кононенко і хабар (Джерело - ssu.gov.ua)

Цікаво, що суддя Кононенко, після того як йому оголосили підозру 1 вересня, продовжив працювати, у тому числі розглядати справу, де інтереси однієї зі сторін представляла Тетяна. Однак менше ніж за місяць, 20 вересня, Вища рада правосуддя відсторонила Сергія Кононенка від суддівства. Справу мав розглядати Красноградський районний суд Харківської області, проте там не вдалося зібрати колегію. Тепер підсудність визначатиме Апеляційний суд Харківщини. 

Справу Сергія Кононенка розгляне Красноградський райсуд

Роботу детективів НАБУ та інших задіяних правоохоронців Тетяна оцінила як високопрофесійну. Однак прикро, що під час доповіді на Вищій раді правосуддя прокурор видав персональні дані Тетяни на всю Україну, хоча їй обіцяли надійний захист інформації.

Згідно зі статтею 368 (ч.3) Кримінального кодексу України, яку інкримінують судді, доведений злочин карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.

Сама ж Тетяна зазначає, що за час цієї історії жодного разу не засумнівалася в правильності свого рішення. Єдине, за що вона переживає, – щоб усі зусилля не виявилися даремними.

«Можливо, цей приклад якось надихне інших моїх колег, які, по суті, стоять в таких рамках, що вони або носять, або, скажімо так, не працюють. Насправді, нічого страшного в цьому немає. І сказати, що я якось постраждала в плані своєї репутації як юриста в судах – то абсолютно ніякого тиску не відбувається на мене з боку суддів. Сказала би, навпаки: деякі судді навіть з повагою ставляться».

 

 

Опублікована: 18 грудня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація