Чи можливо перемогти бурульки: коментарі експертів

Автор: Аліса Куценко, 15 січня, 14:12

Фото: Чи можливо перемогти бурульки: коментарі експертів


Проблема бурульок актуальна, як ніколи, зокрема, через сьогоднішнє потепління. Що робить КЖЕО №2, аби запобігти травмуванню, і що робити, якщо вас або когось зачепило – дізнавався ЗМІСТ.

Як розповіла Юліана Полуницька, фахівець по роботі зі зверненнями КЖЕО №2, сьогодні у місті працює одна автовишка вулиці Гоголя. Щойно закінчили роботи по будинку №26, і далі просувається вздовж по вулиці.

Щодня працівники КЖЕО №2 разом із працівниками КП «Міськсвітло» або ДСНС (власне, це їхні вишки) можуть очистити від снігових шапок, льодових наростів і бурульок до 10 будинків.

 Чи можливо перемогти бурульки: коментарі експертів

Як визначають пріоритетні адреси?

Кожного ранку місто об’їжджають начальники дільниць, заступники та майстри. Вони визначають точні адреси за двома критеріями – розміром бурульок та величиною потоку людей, які щодня проходять повз будинок. Юліана Полуницька каже, що це не тільки центр, – наприклад, вчора вишка працювала по вулиці 23 вересня.

Крім цього, є перелік адрес, де КЖЕО №2 працювало вже кілька разів (вулиці Соборності, Гоголя), але через різкі перепади температур на дахах все одно утворюються небезпечні висулі.

 Чи можливо перемогти бурульки: коментарі експертів

Бурульки збивають спеціальним обладнанням?

«Це важко робота на висоті, яку виконують працівники «Міськсвітла» або рятувальники. Вони збивають їх металевими або дерев’яними крюками, а наші працівники знаходяться внизу і не допускають, щоб там ходили люди».

За її словами, це складно, адже потрібно не пошкодити скло на вікнах та вивісках магазинів чи установ. Також вони закликають мешканців будинків самостійно збивати бурульки:

«Звичайно, якщо це можливо, ми просимо про це. Але потрібно робити це максимально обережно, щоб хтось з мешканців збивав, а хтось контролював внизу, щоб там не ходили люди».

 

Яка може бути профілактика?

У Полтаві можна обладнати будинок чи офіс спеціальною системою сніготанення (для доріжок, сходів, пандусів) і антиобледеніння покрівель та водостоків. Як розповів Олександр, працівник ТОВ «Акватерм», вони займаються монтажем таких систем, які проектують на замовлення у відповідних компаніях.

«Це може будь-який будинок, але з нашого досвіду - або нова, або комерційна будівля (офісний центр, банк, салон). Справа в тому, що подібна система передбачає постійні витрати на електроенергію. Крім цього, потрібно призначити відповідального за експлуатацію».

антиобледеніння покрівель та водостоків (Джерело - eurohouse.ua)

За його словами, мешканці звичайної багатоповерхівки не встановлюють системи антиобледеніння, бо не зрозуміло, хто буде її оплачувати та нести відповідальність. Але мешканці ОСББ, прийнявши відповідне рішення на зборах та прорахувавши вартість проекту й експлуатації, можуть вирішити проблему бурульок у такий спосіб.

 

На мене впала бурулька. Хто відповість?

Шлях до справедливості довгий і тернистий, тому будьте готові до паперової тяганини.

Як зазначив юрист Олексій Мухін, людині, яка постраждала від падіння на льоду або від падіння на неї бурульки, гарантується право на відшкодування завданої їй шкоди (а саме, шкоди здоров’ю), а також відшкодування заробітку, втраченого внаслідок завдання такої шкоди. Цьому питанню присвячений параграф другий глави 82 Цивільного кодексу України (ст. 1166 - 1168, ст. 1195 - 1208).

 

Олексій Мухін 

«Згідно із зазначеними нормами закону, фізична або юридична особа, яка завдала шкоди каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я фізичній особі, зобов’язана відшкодувати потерпілому заробіток (дохід), втрачений ним внаслідок втрати чи зменшення професійної або загальної працездатності, а також відшкодувати додаткові витрати, викликані необхідністю посиленого харчування, санаторно-курортного лікування, протезування, стороннього догляду тощо.

Якщо каліцтва зазнала непрацююча особа, розмір відшкодування визначається виходячи з мінімальної заробітної плати. Окрім цього, потерпілий може вимагати також відшкодування моральної шкоди. Розмір такої шкоди можна визначити самостійно в кожному конкретному випадку, на практиці суд його найчастіше зменшує».

 

З’ясуємо, хто має нести відповідальність. За словами Олексія Мухіна, тут все залежить від:

  • того, хто є власником або балансоутримувачем відповідного житлового будинку чи будівлі, адже на осіб, у власності та на балансі яких перебувають відповідні об’єкти нерухомого майна, покладені обов’язки здійснювати заходи з благоустрою;
  • місця, на якому було травмовано людину.

Якщо подія трапилася на прибудинковій території житлового будинку, то відповідальним є ЖЕК або ОСББ, за яким ця територія закріплена.

Якщо це сталося на територіях, що перебувають на балансі підприємств, установ та організацій, вони мають нести відповідальність.

Де знайти інформацію про те, на чиєму балансі перебуває та чи інша земельна ділянка?

Зробити запит на публічну інформацію на Полтавську міську раду, і одночасно написати скаргу міському голові та /або начальнику Управління житлово-комунального господарства виконавчого комітету Полтавської міської ради (з приводу того, що внаслідок падіння бурульки особа зазнала травми).

«Саме після отримання відповіді на запит або на скаргу в постраждалого будуть письмові докази того, хто (яке підприємство) відповідальний за будинок та з чиєї вини сталася подія. Крім того, направлення скарги сприятиме тому, що інші люди, які проходять поряд з відповідним будинком, вже, можливо, не стануть жертвами подібних випадків».

Також, для встановлення власника будинку можна скористатися Державним реєстром речових прав на нерухоме майно, доступ до якого є відкритим.

Тепер переходимо до практичної інструкції. Як розповів Олексій Мухін, щоб на практиці захистити свої права, якщо особа стала жертвою нещасного випадку в разі падіння на льоду або падіння бурульки, необхідно діяти наступним чином:

1.Перш за все необхідно звернутись до лікарів за медичною допомогою. Виклик «швидкої», крім надання кваліфікованої медичної допомоги постраждалій особі, дозволить зафіксувати факт звернення за допомогою та її безпосереднє отримання. У Журналі запису звернень про невідкладну медичну допомогу медики зафіксують адресу та привід виклику, дані постраждалої особи, діагноз та скарги.

Якщо особа застрахована, потрібно викликати швидку приватної лікарні, в якій вона обслуговуєтеся. Лікарі цієї лікарні принаймні нададуть квитанції/чеки, які підтвердять витрати. Державні ж лікарні (ті, які безкоштовні), як правило, також беруть гроші з хворих за кожну процедуру: рентген, накладення гіпсу тощо, але підтвердження оплати ніколи не дадуть (бо медицина безкоштовна). Отже і довести витрати в суді буде неможливо.  Необхідно, також, зберегти усі довідки, рентгенівські знімки. Якщо, окрім лікарів швидкої допомоги оглядали й інші лікарі або робили певні обстеження, обов’язково потрібно зберегти довідки цих лікарів та результати обстежень. Якщо здійснювалося оперативне втручання, було б добре також мати копію історії хвороби. Все це знадобиться при обґрунтуванні отриманої матеріальної та моральної шкоди в суді.

2.Варто сфотографувати факт наявності бурульок на будинку (з прив’язкою до певного магазину, вивіски чи таблички з номером будинку), місце та сліди від їх падіння. А ще, краще, – зафіксувати все на відео. Викликати правоохоронців.

3.За можливості – записати контакти очевидців події, які можуть бути свідками.

4.Дізнатись, хто є балансоутримувачем даного будинку або зобов’язаний виконувати заходи з благоустрою (ОСББ, управитель). Для отримання цієї інформації можна звернутися з відповідним запитом до органів місцевого самоврядування. Одночасно варто подати скаргу міському голові чи голові районної адміністрації (якщо відомо, хто обслуговує будинок) з приводу того, що внаслідок падіння бурульки особа зазнала травми, вимагати притягнути до відповідальності винних осіб та відшкодувати завдану шкоду здоров’ю.

5.У випадку відмови відшкодування, варто звернутися до суду з позовною заявою.

«Варто звернути увагу, що написання і подання в суд позову - складна справа й у ній без допомоги фахівця (юриста чи адвоката) простим громадянам важко обійтися. Проте, правникам набагато легше буде допомогти тій людині, яка принесе самостійно зібрані докази події (наприклад, падіння на голову бурульки), її наслідків (наприклад, травми плеча), зв'язку між подією та наслідками (на приклад, що саме внаслідок падіння бурульки сталось завдання шкоди), а також розміру завданої шкоди (наприклад, скільки витрачено коштів на лікування та інше). Адже юристи й адвокати не підміняють собою постраждалу особу, а лише допомагають їй правильно діяти на захист власних прав.

Таким чином, коли усі необхідні докази будуть зібрані, можна звертатися до суду з позовом».

Фото Олега Журавльова

Опублікована: 15 січня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація