Олександр Шамота про минуле і теперішнє. Інтерв'ю з в.о. полтавського міського голови

Автор: Олексій Сердюков, 4 жовтня, 18:53

Фото: Графіка Юлії Деркач


Соціальні та політичні ліфти в Україні працюють зі швидкістю гіперлупу. Ще рік тому повірити в те, що Олександра Мамая вийде позбавити повноважень, а містом фактично стане керувати «вічний опозиціонер» Олександр Шамота, було тотожним, наприклад, перемозі «Ворскли» в черговому розіграші Ліги Європи.

Але факт лишається фактом. І ось ми сидимо в кабінеті секретаря міськради, який виконує обов’язки міського голови. Варто зазначити, що головний герой статті не став рідше та гірше відповідати на повідомлення. Тому шлях від ідеї до реалізації інтерв’ю зайняв не більше 12 годин. Часу мало, питань багато. Поїхали.

 Олександр Шамота (фото Олега Журавльова)

 

Про революцію

 Олексій Сердюков (далі С): Коли стало зрозуміло, що відставка Олександра Мамая – це реальність?

Олександр Шамота (далі Ш): Напевно, в середині літа.

С: А що стало поштовхом, які передумови?

Ш: Коли ми змогли запустити процедуру відкликання депутатів.

С: Хто брав участь у процесі «скидання» Олександра Мамая? Хто був ключовими фігурами? Яка роль Адміністрації Президента в цьому процесі?

Ш: Усі ключові: «Самопоміч», СДП, «Рідне Місто», «Свобода», «БПП». Роль Адміністрації Президента така ж, як і роль ФБР, ЦРУ, Мі-6 (сміється).

С: АП взагалі не причетна?

Ш: Яким вона тут боком?

С: Що було найтяжчим у цьому процесі? Кого найважче було вмовити?

Ш: Найбільш важким, напевно, було прийти до розуміння, що Олександра Мамая потрібно звільняти. На усвідомлення цього рішення пішло 2,5 роки. Важко було витримати цей період і не зупинитися. Ми розуміємо, що відставка Олександра Мамая могла би відбутися ще на початку його каденції. Але не всі тоді розуміли, що це необхідно робити.

С: Перед останнім засіданням ти мав стовідсоткову впевненість у тому, що Олександра Мамая вийде зняти?

Ш: Ні.

Про шлях

 С: Як ти потрапив у політику?

Ш: «Фронт Змін», депутатство, 5 років опозиції.

С: Хто тебе запросив у «Фронт Змін»?

Ш: Андрій Мартенс.

С: Через те, що ви тоді працювали разом?

Ш: Він відзначив мої організаторські здібності.

С: Які зараз стосунки із Мартенсом?

Ш: Чудові.

С: Де і за яких обставин ти познайомився із Сергієм Капліним?

Ш: (сміється) Я пам’ятаю цей момент. У нас був офіс на вулиці Гоголя, 19. Відчинилися двері, зайшов молодий чоловік і стрімко пройшов у приймальню до керівника обласної організації Андрія Мартенса. Так ми і познайомились із Сергієм Капліним. Це був 2009 рік, здається, грудень.

С: Чому ти вирішив приєднатися до його партії?

Ш: Я вважаю, що це наша партія. Ми разом стояли у її витоків. Ідея створення незалежної ні від кого партії з’явилася давно. Стояло лише питання реалізації. У нас із Сергієм були нормальні стосунки. У 2012-му я допомагав йому перемогти на виборах, і він переміг (я тоді ще був депутатом міськради). Періодично ми спілкувались і бачились. Потім були вибори 2014-го, і після цього пішло-поїхало…

С: Щодо минулого скликання, то ти був фактично єдиним депутатом, який критикував владу, і чим далі, тим більше. Ми пам’ятаємо спалену машину одного із тодішніх депутатів, погрози одному із сьогоднішніх, пам’ятаємо непросте минуле екс-міського голови. Ви влаштовували протести перед будинком Мамая, виламували двері його кабінету, блокували залу засідань. Чи був момент, коли було насправді страшно? Чи погрожував Олександр Мамай коли-небудь особисто тобі?

Ш: Не пам’ятаю, щоб було страшно. Була і порвана сорочка, й автомобіль, і ряд інших моментів. Я був для Мамая подразником. Але це все вже в минулому.

С: Чи телефонував він коли-небудь особисто тобі і говорив щось на кшталт «Саша, заспокойся»?

Ш: Це не мало б сенсу. Нащо дзвонити? Я за все життя жодного разу не говорив із ним по телефону. Одного разу він зателефонував мені, у листопаді 2015-го року. Я не взяв слухавку.

С: Останні кілька років ти ведеш активне політичне життя. Як це сприймає дружина?

Ш: Ну, бурхливо сприймає. Їй не завжди легко пережити те, що роблять мої опоненти відносно до мене. Я до цього звик, і достатньо спокійно реагую. У цілому, ставиться із розумінням.

С: Чи є щось у житті, за що тобі соромно?

Ш: (сміється) Питання в тому, чи я про це коли-небудь розкажу? Чесно кажучи, не знаю. Мені не соромно ні за одне рішення, яке я прийняв як депутат. У побутових речах за щось було соромно.

С: Весна 2016 року. «Штаб Спротиву». Захоплена міськрада. Спроба скинути Олександра Мамая. Невдала. Усе закінчилося фіаско і кепкуванням загалу. Чи бачиш ти кореляцію на сьогоднішні дні цих подій?

Ш: Однозначно бачу. Хочу сказати одну просту річ: якби не «Штаб Спротиву», не було б відставки Олександра Мамая. Так, тоді хтось і вважав нас хлопчиками. Хтось сміявся. Та аби не було цього «Штабу Спротиву», ми б не змогли зняти Мамая зараз. Треба розуміти, що до його відставки було кілька етапів: 2015-й рік (вибори міського голови) і квітень 2016-го року. Якби була можливість повернутись назад у часі, я б нічого не змінював і повторив би те саме.

С: Про твої відносини із Андрієм Матковським і Михайлом Шевченком. Після виборів ви створили коаліцію, потім розійшлися і критикували один одного (Каплін взагалі публікував деталі особистої переписки). Зараз ви знову разом. Чому так вийшло?

Ш: Ви спостерігали за подіями 2015-го року. У нас було спільне бачення деяких речей. Потім колеги приймали інші рішення. Зараз Андрій Матковський та Михайло Шевченко зрозуміли, що не завжди були праві. Зараз у нас із ними такі ж рівні взаємини, як і зі «Свободою», «Рідним містом», «Самопоміччю». Вони такі ж учасники більшості. Голос кожного має бути врахований. І всі дотримуються цього принципу.

С: Добре, ми ще повернемося до цього пізніше, а поки давай ще трохи поговоримо про минуле. Про що ти думав, коли опинився на капоті машини Олександра Мамая? Коли ти ставав на шляху в автомобіля, ти думав про те, що він може поїхати?

Ш: Я розумів, що він (Олександр Мамай – тут і далі прим. ред.) починає давити на педаль. Повернув голову і почав шукати місце, куди можна відстрибнути. Там був бордюр, і я розумів, що аби впав, то б вдарився головою. Були б тяжкі наслідки. На думці було одне – самозбереження. І так, я думав, що він не поїде. Будь-який нормальний водій, коли бачить перед собою людину, не поїде. Замість того Олександр Мамай почав ще й прискорюватися.

 Олександр Шамота після того, як Олександр Мамай провіз його на капоті (джерело – Новое Время)

 

Про більшість

 С: Як зараз ті, хто знаходиться у владі, ухвалюють рішення?

Ш: Абсолютно нормально. Колегіально. Буквально вчора збиралися із головами фракцій. Обговорювали питання, які готуємо на сесію. Усе абсолютно відкрито для депутатського корпусу.

С: Скільки партій беруть участь в ухваленні рішень?

Ш: На даний момент п’ять: СДП, «Солідарність», «Самопоміч», «Рідне місто», «Свобода».

С: Хто конкретно входить до пулу людей, які вирішують?

Ш: Голови фракцій. Заступники мера.

С: Які партії взяли на себе відповідальність і за які напрямки життєдіяльності міста?

Ш: У «БПП» 3 заступники, у «Рідного міста» буде двоє, у «Самопомочі» – один. ЖКГ – представник «Рідного міста». Капітальне будівництво – «БПП». Соціальний блок – «БПП». Я б не поділяв замів на зони відповідальності. Якщо хтось із них погано виконає свою роботу, відповідальність нестимуть усі.

С: Транспорт, переробка сміття, освіта ?

Ш: Зрозумійте, потрібно говорити про комплексність ухвалення рішень. Ключові питання вирішуються спільно.

С: Питання, яке багатьох турбує. Чому «старі» посадові особи знову при владі? Люди чекали на нові прізвища, а в результаті поставили багато замів, які вже були в цих кріслах. Чому в них не вийшло тоді та чому повинно вийти зараз?

Ш: Я думаю, что не вийшло тому, що в міського голови не було бажання знаходити консенсуси, проводити спільні наради, сидіти на роботі до 9-ї вечора.

С: Минулому формату більшості не вдалося довго протриматися разом. Чому ти вважаєш, що ця коаліція буде стабільною?

Ш: Час покаже, наскільки ми стабільні. Але поки я бачу чітке розуміння й консолідацію всіх депутатів довкола нагальних проблем.

С: За ким останнє слово?

Ш: За тим, хто переконає того, в кого протилежна думка. Ми стараємось, щоб ухвалені рішення були підтримані всіма депутатами без винятку.

 

Про внутрішню кухню

 С: Наскільки сильно впливає на політику міста Сергій Каплін?

Ш: Не можу відповісти. Крім того, що зараз ми готуємо пропозиції по закупівлі техніки, завдячуючи можливостям Сергія Миколайовича, більше ми до нього не звертаємось.

С: Повна свобода дій?

Ш: Так. Я досить давно працюю із Сергієм, і в більшості випадків наші думки співпадають. Є ще Валерій Прядко, голова обласної організації СДП. Це не одноосібні ухвалення рішень Шамотою. Рішення обговорюються колективно.

С: Хто такий Сергій Варламов і яка роль його партії в політиці міста?

Ш: Сергій Варламов голова політради Соціал-демократичної партії.

С: Його вважають одним із спонсорів партії Сергія Капліна.

Ш: (сміється) Як і Льовочкіна, Фірташа та всіх інших. Питання таке саме, що і про Адміністрацію Президента.

С: Були, як мінімум, три цікаві медійні історії, які викликали бурхливу реакцію суспільства: приготування яєшні в міськраді (тоді під час т.зв. захоплення міськради в депутатській кімнаті ночували представники «Штабу Спротиву», які вирішили поснідати у прямому ефірі), сіль у кабінеті Олександра Мамая (Каплін та Шамота протестували проти бездіяльності влади в період ожеледиці, посипаючи сіллю підлогу кабінету міського голови) і ти разом із Сергієм Капліним на тракторі (сюжет на 112 каналі, в якому однопартійці розповідали про успішну прибирання міста від снігу). Хто все це придумав?

Ш: Яєшня – спільна ідея із Вадимом Ямщиковим (депутат міськради від ВО «Свобода»). Спроба привернути увагу, бо люди тиждень знаходились у міськраді, а мер ніяк на це не реагував. Із приводу трактора: був сильний снігопад. Ми вчергове хотіли таким чином привернути увагу влади.

С: Це придумав Каплін?

Ш: Була задача привернути всеукраїнську увагу. Міський голова не вирішував це питання. Це одна із цеглинок, яка послугувала приводом для майбутньої відставки мера. Невиконання рішень судів, історія з комунальними підприємствами, «прибирання» міста – все накоплювалося. Стакан переповнився, і все полилося через край.

С: Про сіль хто придумав?

Ш: Знову ж, привертали увагу медіа. Придумав Сергій. Він дуже креативна людина в цьому плані.

 Олександр Шамота (фото Олега Журавльова)

Кінець першої частини. Далі буде...

Авторський матерiал Олексiя Сердюкова

Опублікована: 4 жовтня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація