Ілюстративне фото Монументу Слави з прапорами

Представники наукової спільноти просять не демонтувати пам’ятники Полтавській битві в Полтаві за рекомендацією Міністерства культури, бо це зашкодить історичному середовищу та туристичній привабливості міста.

Відкритий лист до обласної та міської влади оприлюднили на платформі change.org у формі петиції 15 вересня.

Експертна рада при Міністерстві культури та інформаційної політики України рекомендувала Полтавській ОВА та Полтавській міськраді демонтувати Монумент Слави, пам’ятник на місці відпочинку Петра та пам’ятник славним захисникам Полтави й коменданту фортеці Олексію Келіну. 

За словами полтавських науковців, пам’ятники є витворами монументального мистецтва, до яких полтавці змінили ставлення: переосмислили й переозначили їх, тому вони втратили свою ідеолого-виховну функцію і стали елементом міського ландшафту. Також науковці зазначають, що пам’ятники захищені Законом України «Про охорону культурної спадщини», а рекомендації експертів не можуть бути підставою для його порушення.

Підписанти звернення говорять, що пам’ятники Полтавській битві у Полтаві не містять імперської символіки, окрім рельєфного зображення герба російської імперії на пам’ятнику на місці відпочинку Петра, який можна демонтувати й передати до музею.

Науковці пропонують провести просвітницьку кампанію, щоб дати належне осмислення цих пам’яток:

  • виставити стенди з інформацією-поясненням поряд з кожним із монументів: якій події він присвячений і як вона зараз переосмислюється, чому він вважається видатним твором мистецтва із зазначенням, що питання про формат подальшого експонування вирішуватиме міська громада на публічних обговореннях;
  • розпочати просвітницьку кампанію для розвінчання імперських міфів про події Північної війни й Полтавської битви: висвітлювати факти історичної битви, що мала вплив на геополітичний розвиток Європи, оновити інформацію про пам’ятники на всіх доступних інтернет-ресурсах і розмістити науково-популярні дописи на сторінках соцмереж;
  • розпочати публічні обговорення про можливі подальші формати експонування пам’ятників, враховуючи їхнє важливе містобудівне значення та цінність як туристичних ресурсів й активів;
  • винести на публічні дискусії питання про переосмислення й заміну наративу про Полтаву як міста «перемоги російської армії Петра І», обговорити можливості втілення нового наративу про Полтаву з урахуванням значення події Полтавської битви 1709 року в контексті загальноєвропейської історії.

Звернення до влади щодо долі пам’ятників підписали:

  • кандидатка архітектури, старша наукова співробітниця, завідувачка відділу дизайну та архітектури Інституту проблем сучасного мистецтва Національної академії мистецтв України Наталія Кондель-Пермінова;
  • кандидатка філологічних наук, доцентка Наталія Криницька;
  • кандидат історичних наук, доцент Олександр Сакало;
  • автор сайту «Історія Полтави», краєзнавець Борис Тристанов;
  • кандидатка архітектури Оксана Бєлявська;
  • полтавець, доктор історичних наук, голова Союзу українців Богемії (Чехія) Владислав Роговий.

Нагадаємо, що Міністерство культури оприлюднило рекомендацію демонтувати пам’ятники Полтавській битві у Полтаві 8 вересня, бо вони є воєнними імперськими символами, які меморіалізують перемогу росії над Україною та її союзником Швецією. За думкою експертів, пам’ятники були покликані підкреслювати колоніальний, залежний стан України, уславлювати російську армію, і продовжують закріплювати  російське бачення української історії.

Експертна рада рекомендувала розглянути питання подальшої музеєфікації виключно тих демонтованих пам’ятних об’єктів, що мають культурну цінність.

Loading...