02 червня, 17:06
02 червня, 17:06

Побутує теза про те, що Полтава – місто туризму на 45 хвилин. Вона сприймається як образа і викликає сум у жителів міста, які щоразу ставлять собі питання: «А що показати батькамдрузямколегам, коли вони приїдуть до мене у Полтаву».

Архітекторка та членкиня правління SavePoltava Оксана Бєлявська говорить, що насправді у Полтаві є на що дивитися, про що розповідати і що показувати. Ми погоджуємося з цим і підготували наш авторський путівник містом.

Що показати гостям міста у Полтаві  – розповідає Оксана Бєлявська. Про те, чим смакувати у Полтаві, де розважатися та жити – розповідає ЗМІСТ.

Корпусний сад – вул. Соборності – пам’ятник галушці – Біла альтанка. І все? Ні, розповідаємо що, де і куди

«Полтава не Париж, і перетворити наше місто на нього – неможливо. […] Міське середовище дає можливість відчути, що таке губернська міщанська Полтава. І сьогодні місто не дуже відрізняється від губернської Полтави XIX століття. На жаль, сліди козацької Полтави затерті часом і майже непомітні.  Полтава – провінційне місто. І потрібно це чітко усвідомлювати, не соромитися, а навпаки, цінувати саме цю особливість».

Оксана Бєлявська говорить, що для прогулянок Полтавою обов’язково потрібен супровідник. Тому що людина, яка приїхала до міста вперше, навряд чи знає про всі дрібниці і цікавинки, а в путівниках про них не пишуть:

«Туристу, який хоче подорожувати без гіда, у Полтаві буде не дуже цікаво, його подорож не буде надто захоплюючою. Усе тому, що він не знатиме на що варто звернути увагу, окрім розтиражованої Білої альтанки або, до прикладу,  Монументу Слави».

Оксана Бєлявська говорить, що для першого знайомства з містом можна обрати маршрут по вул. Соборності. Саме по її  історичній частині – від Соборного майдану та дзвіниці Свято-Успенського собору до Монументу Слави та ансамблю Круглої площі.

На Соборному майдані безліч різноманітних локацій і об’єктів, які варто оглядати: Ротонда дружби народів, у народі – Біла Альтанка, пам’ятник галушці, музей-садиба Івана Котляревського, дзвіниця Свято-Успенського собору тощо.

Соборний майдан
Ротонда дружби народів
Пам'ятник галушці
Музей-садиба Івана Котляревського

«Рушаючи на північний захід по Соборності бачимо обабіч вулиці будинки –  кожен з них цікавий, за кожним стоїть свої історія. Про них можна розповідати, згадуючи події та особистості, а також розглядати архітектуру». 

Прикладами таких об’єктів є будинок з медальонами, Спаська церква, особняк Нев’янта (зараз РАЦС), Орловський банк тощо.

«Просуваючись по Соборності до Круглої площі варто говорити про унікальність містобудівного ансамблю, адже ця пам’ятка містобудування та архітектури національного значення, насправді, європейського  масштабу, значення і цінності»,– говорить Оксана Бєлявська.

Архітекторка каже, що рухаючись площею по колу варто приділяти увагу кожному з 8 будинків, які розташовані на ній, та розкриваються гладачеві поступово. Також окремо можна говорити про Корпусний сад та Монумент Слави.  Загалом маршрут по вул. Соборності триватиме набагато довше ніж 45 хвилин, якщо уважно роздивлятися усі об’єкти, зупинятися перед кожної меморіальною дошкою, відвідувати прилеглі сквери.

«Коли ми йдемо по вул. Соборності, то бачимо, що її перетинають поперечні короткі житлові вулиці – Конституції, Стрітенська, Котляревського, Гоголя. Вони разом з центральним проспектом утворюють містобудівну особливість Полтави, як регулярного класицистичного міста».

Вул. Гоголя, вул. Котляревського і вул. Стрітенська дають можливість повернути з самісінького центру та розглянути інші різноманітні об'єкти. 

Якщо з Соборності повернути на вул. Гоголя у бік вул.Небесної Сотні, то рухаємося повз будівлю театру імені Гоголя, поряд з якою міститься пам’ятник Марусі Чурай. Далі йдемо на бульвар Гоголя, де розташовано пам’ятник письменнику, ближче до вулиці Пушкіна – просвітницький будинок імені Гоголя (зараз РК «Колос»), за ним,  Земська бібліотека з книжковим складом і музеєм (зараз архів). 

Перетнувши вул. Пушкіна, через один квартал, можна вийти на вул. Шевченка і побачити будівлю Богоугодного закладу (зараз це головний корпус Полтавської обласної лікарні ім. Скліфосовського). Також варто звернути увагу на парк та пам’ятник Скліфосовському. 

Якщо йти по вул. Гоголя в інший бік від вул. Соборності, то турист перетинає вул. Пилипа Орлика. У кварталі між вул. Соборності і вул. Пилипа Орлика є забудова доби модерну, до прикладу будинок на вул. Гоголя, 9. Напроти, через дорогу, стоїть будівля колишньої Великої Хоральної синагоги (зараз Полтавська обласна філармонія), а трохи далі будинок рабина та менша синагога.

Полтавська обласна філармонія

Перейшовши на вул. Пилипа Орлика і рухаючись по ній на північний захід також можна побачити різні об'єкти історичної забудови. Серед них можна виокремити будинок Бахмутського.

Будинок Бахмутського

Рухаючися вул. Котляревського від вул. Соборності у бік Небесної Сотні можна побачити також безліч цікавих об'єктів, серед яких є пам’ятник Котляревському на бульварі. Уже далі – вихід на колишню Кузнецьку площу – зараз на продовженні бульвару тут розташований пам’ятник Лялі Убийвовк. Раніше на цьому місці стояла Іоанно-Предтеченська каплиця. 

Пам’ятник Котляревському

Так само варто прогулятися і по вул. Стрітенській, яка наповнена житловими будинками  кінця ХІХ – початку ХХ століть і демонструє образ губернської Полтави.

«Якщо турист захоче побачити та відчути нюанси центральної частини міста, то бажано відвідати і наші довгі поздовжні вулиці – Пушкіна і вул. Шевченка. По них можна йти від  самого початку з  Першотравневого проспекту і до кінця на  перетині з вул. Халтуріна. Вулиці протяжністю трохи більше ніж 3 км, а це вже не ті стандартні 45 хвилин, якими бентежать гостей Полтави і створюють хибне уявлення про малозначність нашого міста [...] У кожному кварталі, на кожній  вулиці є будинки,  які варто оглянути».

Якщо повернутися на проспект Першотравневий та Першотравневий узвіз, то можна завітати до Полтавського музею авіації і космонавтики та літературно-меморіального музею Івана Котляревського.  

Крім того  цінними є і старовинні будинки, у яких містяться  ці музеї. Також на проспекті, на початку бульвару знаходиться пам'ятник славним захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну (місцеві називають пам’ятник з левом). Далі рухаючись проспектом на південний схід можна побачити величну будівлю колишнього Інституту шляхетних дівчат (зараз центральний корпус Національного університету «Полтавська політехніка імені Кондратюка»):

«Ансамбль Інституту шляхетних дівчат складається не лише з самої будівлі центрального корпусу. Це ще і пропілеї до території, праворуч  – будинок нинішньої інфекційної лікарні, раніше у ньому розміщувалася школа садівництва, і з іншого боку, побудований вже за радянських часів,  але у відповідній стилістиці будинок гуртожитку №1 з пропілеями на вході з проспекту».

Пам'ятник славним захисникам Полтави і коменданту фортеці Олексію Келіну
Центральний корпус Національного університету «Полтавська політехніка імені Кондратюка»

Рушаючи далі по Першотравневому узвозу можна побачити базиліку Миколаївської церкви середини ХІХ століття. Поряд стоять відкриті руїни дзвіниці Миколаївської церкви XVIII ст. Спустившись по вул. Небесної Сотні на Поділ можна прогулятися по вул. Кукоби і оглянути 3 будинки, які були споруджені в 30-ті роки ХХ ст, та дійти до річки. 

Свято-Миколаївський храм

Вулицею Старий Поділ можна вийти на міст через Ворсклу, помилуватися краєвидами та ансамблем Хрестовоздвиженського монастиря, який розкривається в усій красі. Далі рушаємо на привокзальну площу Слави з архітектурним ансамблем, що складається з будівель Південного вокзалу, клубу залізничників, технікуму і лікарні, і звичного для Полтави елементу – скверу у центрі площі:

«Ансамбль сьогодні проглядається погано, оскільки площа Слави захаращена різноманітними кіосками, базарчиками, рекламами тощо, котрі перекривають історичні будівлі і створюють обстановку хаосу, надмірної метушні, нечистоти. Через це гармонійний містобудівний ансамбль сприймається у кращому випадку нейтрально, а у гіршому випадку – негативно. Перебувати тут вважається небезпечним, тому що вокзал у всіх асоціюється з безхатьками. Вокзал, базар, безхатьки і сміття. На тлі такої занедбаності  архітектуру вже ніхто не бачить».

Залізничний вокзал «Полтава-Південна»

Якщо повернутися до нагірної частини міста можна подивитися на новіші об'єкти, які складають свіжий шар містобудівних домінант. До прикладу, це Меморіальний комплекс Солдатської Слави та Пантелеймонівська церква, зведена на згадку про зруйнований цвинтарний Всіхсвятський храм.

Меморіальний комплекс Солдатської Слави

Поряд з ним – могила Котляревського, єдине поховання з усього Старого міського кладовища, яке не зруйнували. У сквері Панаса Мирного, який розташований навпроти, нещодавно спорудили меморіальний знак пам’яті жертв Голодоморів в Україні.

Оксана Бєлявська говорить, що за межами історичного центру у мікрорайонах також є на що подивитися. На Садах-2 розташований храмовий комплекс церкви Покрови Пресвятої Богородиці з пам’ятним курганом жертвам Голодомору 1932-1933 років. Далі рухаючись у бік Половок, до Пушкарівки, можна побачити Вознесенську церкву – унікальну барокову тетраконхову  споруду початку XVIII ст.

Полишивши центральну частину Полтави можна відвідати комплекс Хрестовоздвиженського монастиря, а потім поїхати до  заповідника «Поле Полтавської битви». Там є музей історії Полтавської битви, Самсонівська церква, багато пам’ятників різного часу, присвячених битві тощо.

«Поле Полтавської битви – це єдине в Європі Поле битви, яке збереглося в автентичному вигляді. Інші поля вже або забудовані, або розорані.  У нас унікальна ситуація – територія абсолютна вільна, може безперешкодно досліджуватися археологами, вона є заповідною.  І, зрозуміло, що це Поле буде назавжди збережене від забудови, перебуваючи під захистом держави як раритет», – розповідає архітекторка.

Потім можна з Яківців поїхати до дендропарку, який має велику територію і свою історію.

Які музеї варто відвідати:

 • музей-садиба Панаса Мирного;
 • музей Короленка;
 • Краєзнавчий музей;
 • художній музей імені Миколи Ярошенка;
 • приватний музей «Військових конфліктів ХХ століття».
Краєзнавчий музей
Художній музей імені Миколи Ярошенка

«Людина, яка готова присвятити 3-4 дні Полтаві може це зробити абсолютно спокійно. Є де побувати, є музеї, які варто відвідати і є середовище, у якому варто прогулятися. Але ще раз повторю, що бажано це робити з провідником».

А жити де? Готелі і хостели міста

Духовна столиця має для гостей міста хостели і готелі (інформація з сайту booking.com): 

Зауважимо, перелік готелів чи хостелів може бути ширшим. Також гості міста можуть скористатися апартаментами чи орендувати інший варіант житла. 

Ресторани при готелях приймають не лише жителів готелю. У закладах можна спробувати європейську, українську, грузинську кухню тощо.

Сніданки, обіди, галушки та кава. Про заклади громадського харчування міста

Гастротуризм – окремий вид проведення часу в місті. Спробувати у Полтаві можна не лише традиційні галушки чи інші страви української кухні. «Духовна» частує європейськими чи американськими сніданками, варить каву, не гірше львівської, має грузинські ресторани та різноманітні кафе. А від традиційної кухні точно оближеш пальчики. 

Розповідаємо, які заклади відкривають свої двері першими у місті, у яких пити ранкову каву та де ситно їсти у Полтаві.

Сніданки та кава 

Фахівці говорять, що сніданок – головний прийом їжі. ЗМІСТ наводить кілька закладів у центрі міста, які відчиняються раніше і подають сніданки:

 • кафе Basta (вул. Соборності, 20) – заклад працює з 8:00. На сніданок у закладі подають різноманітні тости, оладки, вівсянки, сирники тощо (до сніданку на вибір подають келих просекко або апельсиновий фреш);
 • міське кафе «Чічіков» (вул. Соборності, 32) – заклад працює з 9:00. Сніданки готують до пізнього вечора. На сніданок у закладі подають яєчню/скрембл/омлет, брускети, вівсянки, сирники, італійський/європейський сніданок тощо (до 12:00 до сніданку подають фреш з яблуком та морквою);
 • кафе «Твоя кав’ярня» (вул. Гоголя, 27) – заклад працює з 8:30 в будні і з 10:00 у вихідні. У кафе на сніданок можна спробувати гранолу, млинці, вівсянку, яєчню, крем-суп тощо;
 • кафе Feeling Happy – заклад працює з 9:00. Сніданки готують весь день. На сніданок у закладі подають різні варіанти яєчні, сирники тощо.

Зауважимо, перелік закладів може бути ширшим.

Галушки

Галушки завжди були символом Полтави. Надаємо перелік закладів, де можна «спробувати місто на смак».

 • галушкова мануфактура «Комора» (вул. Пилипа Орлика, 29);
 • ресторан «Козачка» (вул. Небесної Сотні, 34);
 • ресторан «Шалена шкварка» (вул. Соборності, 24);
 • ресторан «Галушка» (вул. Соборності, 27);
 • міське кафе «Чічіков» (вул. Соборності, 32);
 • ресторан «Криниця» (вул. Соборності, 4, вул. Чураївни, 2а, вул. Європейська, 160В);
 • ресторан «Лілея» (Соборний майдан, 2А);
 • ресторан «Медом помазано» (вул. Соборності, 46);
 • кафе «Полтавські галушки» (вул. М. Бірюзова, 37 та вул. Михайла Грушевського 10б, с. Розсошенці);

Ресторани

Крім галушок смачно поїсти у місті можна у різних закладах. ЗМІСТ наводить перелік ресторанів, які розташовані в центрі та неподалік (зауважимо, перелік закладів може бути ширшим):

Також у місті є багато затишних кафе, які радують відвідувачів грузинською, європейською чи українською кухнею. А для поціновувачів вуличної їжі пропонуємо переглянути заклади, де можна придбати foodstreet у центрі Полтави тут.

А дозвілля якесь у вас є? Є, показуємо

Подивитися на місто можна на велосипеді чи електросамокаті. Взяти велосипед на прокат можна на кілька годин, або на добу. у Полтаві здають велосипеди в оренду:

 • Ontop-XtremeShop знаходиться за адресою: вул. Маршала Бірюзова, 15. Оренда велосипеда на 1 годину коштуватиме 80 грн. А на 2 години – 150 грн. Також можна взяти велосипед з 10:00 та повернути о 19:00 – це коштуватиме 200 грн. З собою потрібно мати паспорт та залишити 300 грн застави. Після того, як ви повернете велосипед, вам повернуть заставу.  Більше інформації можете дізнатися за номером телефону: 066 279 62 55;
 • «Вело плюс» знаходиться за адресою: вулиця Раїси Кириченко, 45/19. Тут можна орендувати велосипед на добу. У будні оренда стандартного велосипеда коштує 150 грн, а преміум – 250 грн. На вихідних стандарт коштує 200 грн, а преміум – 300 грн. Більше інформації можете дізнатися за номером телефону: 066 580 76 94.

Також можна орендувати електросамокати. Прокат «На колесах» пропонує електросамокати Xiаomi та Ninebot, які розвивають швидкість до 25 км/год та мають запас ходу до 30 км. Щоб забронювати самокат потрібно написати на сторінку в інстаграм або зателефонувати за номером телефону: 099 506 33 46. Забрати самокат можете біля театру Гоголя. Ціни:

 • 30 хв – 80 грн;
 • 1 год – 150 грн;
 • 2 год – 280 грн.

У Полтаві є кілька сервісів, де люди можуть орендувати квадроцикл та влаштувати прогулянку. Інструктори цих сервісів підбирають маршрут з огляду уміння та навички вашої компанії:

 • «Стихія» – знаходиться за адресою: вул. Джерельна, озеро Баронівка, с. Розсошенці. Тут можна орендувати квадроцикл за 400 грн/год. Протягом прогулянки вас буде супроводжувати інструктор. Можна брати із собою дітей. Також «Стихія» надає в оренду, сапборди та вейкборди. Дізнатися більше інформації можна за посиланням та за номерами телефонів: 099 007 9422, 099 024 2922.
 • Прокат квадроциклів у Полтаві (kwadriki_pl). Знаходиться в с. Малий Тростянець.  Оренда квадроциклу коштує 400 грн/год. Перед поїздкою проведуть інструктаж та видадуть шоломи. Під час поїздки з вами буде їхати інструктор.  Забронювати прогулянку на квадроциклах та дізнатися більше можна за номером телефону: 098 92 980 55.

У пейнтбольному клубі «Галактика» можна зіграти у пейнтбол чи лазертаг.  Спорядження для пейнтболу на день коштує 90 грн, у вартість входить: маска, форма, пейнтбольний маркер, одноразові рукавички і серветки. Додатково треба купувати кульки –  90 грн/100 шт. Також клуб пропонує гру в лазертаг. Ціни: 1 година – 100 грн, 2 години – 140 грн, 3 години – 210 грн. Детальніше із послугами та цінами можете ознайомитися за посиланням, або за номером телефону: 0959268713, 0682125880, 0663233528. Безкоштовно надають мангал та місце для відпочинку після гри (на 2 години).

Також можна орендувати байдарки та влаштувати прогулянки чи відправитися у похід:

 • Турклуб «Тамерлан». Ціни на оренду байдарок: святкові дні – від 250 грн/місце; вихідні – 250 грн/місце; будні – 200 грн/місце.За бажанням можна взяти рятувальні жилети.  Турклуб пропонує трансфер байдарок 14 грн/км. Також орендувати можна сапборди та інше спорядження,  взимку  – тюби. Дізнатися більше можете за посиланням, або за номерами телефонів: 099 061 74 04, 096 239 71 90;
 • On Top Extreme. Ціни на оренду байдарок: понеділок - четвер – 150 грн/людину; п’ятниця - неділя та святкові дні – 180 грн/людину. У прокаті є байдарки на 2 та 3 місця. Сервіс знаходиться в Полтаві, проте доставку можна замовити й в інші міста. Також тут здають в оренду велосипеди гідрокостюми та інше спорядження.  Дізнатися більше можете за посиланням або за номерами телефонів:  066 2766255, 095 824 27 74.

Також поблизу міста працюють бази відпочинку. Там можна покататися верхи, відвідати мінізоопарк, орендувати лазню, скористатися СПА-послугами тощо. Більш детально про це тут.


P.S. Полтава – це не про туризм на 45 хвилин. Полтава – це про видатну історію, яка поруч. Полтава – про смачно їсти/пити. Про електросамокати, байдарки, пейнтбол, велопрогулянки та інше дозвілля. Полтава – це більше і глибше, ніж більшість із нас звикла думати. 


Обкладинка і графіки Юлії Сухопарової