
Полтава живе та розвивається завдяки людям, які власними руками щодня творять місто. Сучасне місто – це довга історія Полтави, її сьогодення та майбутнє, що існуватиме завдяки новим ініціативам та проєктам.
Один з них – громадський простір «Містохаб». Місце для людей, яких об'єднує ідея розвивати місто. Цей громадський проєкт розпочався пів року тому й поєднує взаємодію людей, бізнесу та діячів культури. Над ідеєю працювали понад рік, знайшли фінансування у закордонних донорів і почали розвивати проєкт у місті.
Разом з «Містохабом» розповідаємо про те, яким буде новий креативний проєкт, чому кожен полтавець має знати про нього і що вже зробили.
Місце для людей
Сьогодні це майбутній фізичний простір для подій, лекцій, нетворкінгу, спілкування і водночас кав'ярня. Його створюють в історичній частині міста на вул. Спаській, 10. Ця будівля належить Полтавській єпархії й розташована поблизу Спаської церкви – найдавнішої споруди Полтави, що з’явилася у 1706 році. Існуватиме простір у двоповерховій пам’ятці архітектури місцевого значення.

Колись у цій будівлі працював пивний бар, а після нього кондитерська фабрика. Тепер стіни історичної споруди приречені стати культурним простором. Інвестори проєкту розповідали, що це єдиний куточок де не було культурних розривів і збереглася історія 18, 19 та 20 століть. Історію 21 століття творять просто зараз.
Голова громадської організації «Містохаб» Марина Герасименко каже, що їхня команда для себе поставила завдання створити простір, що відповідатиме запитам Полтави й стане одним з символів міста:
«Важливо, щоб історія цього проєкту тривала довго. Цей простір потрібен для відпочинку, для підтримки ідей полтавців. Ми створюємо спільноту, що розвиватиме Полтаву, стане майданчиком для багатьох хороших пропозицій».

Після ремонту будівлі на вул. Спаській у просторі з’являться:
- кав’ярня (тут працюватиме «філія» закладу «Кавун»);
- великий простір для заходів;
- маркет локальних виробників (крамниця сувенірів, полтавських продуктів);
- туристичний інформаційний пункт;
- афіша подій міста (дашборд з актуальними подіями);
- місце для зустрічей та роботи;
- виставкова зона (усі стіни простору використовуватимуть для виставок);
- книгарня;
- простір для нарад та роботи команд.

Після відкриття простору й початку роботи усіх локацій, 80% прибутку від доходу хабу передаватимуть на важливі громадські проєкти, Їх обиратимуть на конкурсах
Створенням простору полтавці займаються з літа 2021 року. Поки триває ремонт будівлі влаштовують «Спаський двіж», різдвяний ярмарок, майстер-класи, пітчинги й об’єднують містян довкола різних тем.
Як пульсує твоє місто, або 6 місяців існування
За пів року «Містохабу» вдалося зібрати 1,5 млн грн. Інвестувати у появу простору можуть як жителі Полтави, так і компанії, що тут працюють:
- інвестори – людина вкладає 1 тис. доларів і отримує табличку зі своїм іменем на вході до «Містохабу» та входження до ради конкурсів проєктів, яка обиратиме на які ініціативи збиратимуть кошти;
- командна інвестиція – громадська організація чи компанія вкладає 5 тис. доларів і отримує табличку з назвою на стіні, представництво у раді конкурсу проєктів і право на вхід до наглядової ради «Містохабу».

Співінвестори матимуть можливість впливати на кошти, які зароблятиме «Містохаб» на громадські ініціативи у місті. Кожна людина, яка вкладає кошти, матиме право голосу під час розподілу коштів на проєкти, які подаватимуть містяни. Усі внески пришвидшують появу першого громадського простору.

Марина Герасименко говорить, що нині вони мають фінансову підтримку донорів на весь 2022 рік для оплати праці всієї команди проєкту та залучення спеціалістів та експертів. Завдяки цьому влаштували перший благодійний аукціон й загалом організували понад 20 заходів.
Серед заходів – «Спаський двіж» у межах якого об’єдналися понад 40 виробників. Метою було популяризувати все полтавське і розвиток міста, розповідала співзасновниця «Містохабу» Альона Гончаренко.
На рахунку подій організації також різдвяний ярмарок-майстерня. Менеджерка проєкту Наталя Баранник розповіла, що її організовували для створення святкового настрою у жителів міста й так з’явилася ідея перетворити вул. Спаську на ярмаркову:
«Ми прагнемо, щоб "Містохаб" став точкою розвитку міста, щоб тут об'єднувалися найкращі люди, які люблять своє місто і хочуть його розвивати».

Це тільки кілька проєктів, які вже організували. Творці простору кажуть, що сьогодні полтавцям варто долучатися до нової ініціативи, бо тільки разом можна створювати зміни й творити нову історію міста.
Що далі
Нині триває ремонт споруди на вул. Спаській, 10. Марина Герасименко каже, що найголовнішою опорою у цих процесах є полтавці та бізнес, які підтримують на усіх етапах.

Уже готовий технічний звіт будівлі, капітальний ремонт опалення, проєкт ремонту кімнати й завершується перша черга ремонту. Марина Герасименко каже, що найголовнішою опорою у цих процесах є полтавці та бізнес, які підтримують на усіх етапах.

У планах початок другої черги ремонту, що передбачає облаштування вентиляції, водопостачання та водовідведення благоустрій території. Також очікується ремонт зали кав’ярні, санвузлу, кухні. Ці роботи розпочнуться у першій половині 2022 року та є основними для початку роботи «Містохабу».

Третя черга будівництва передбачає ремонт зали для подій, крамниці та завершення благоустрою території. Паралельно готуються до запуску сайту організації та початок прийому заявок проєктів на початку 2023 року. Гроші на ці ініціативи зароблятиме «Містохаб».
Тим часом продовжують громадську діяльність – влаштовують тематичні зустрічі і й майстер-класи для дітей та молоді. За словами Марини Герасименко, підтримка різних громадських організацій та небайдужих полтавців допомагають показати, що Полтава є прогресивним містом з якого не хочеться їхати. Містом про людей і для них.
Розвивати Полтаву та зберегти інтелектуальний та ціннісний капітал міста можуть охочі полтавці. Якщо ви маєте ідеї, або хочете стати інвестором пишіть «Містохабу» на електронну пошту – [email protected] Стежити за оновленнями та подіями можна в інстаграмі та фейсбуці. Також можна долучитися до телеграм-каналу «Друзі Містохабу».

Фото «Містохабу»
Обкладинка ЗМІСТу
Матеріал створений у рамках партнерства з «Містохаб». Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора і не завжди збігаються з позицією редакції.