12 жовтня, 16:10
12 жовтня, 16:10

Чи подобаються вам дуби? Навіть якщо ви нейтрально ставитеся до цього дерева, не помітити і не замилуватися ним складно. На Полтавщині вікових велетнів залишається все менше.

Хоча вони не можуть розповісти про історичні події, свідками яких були, та все ж вражають своїми розмірами та існуванням крізь століття. У межах проєкту «Вікові та меморіальні дерева Полтавщини» від громадської організації «Велополтава» влаштували екскурсію місцями, де ростуть найстаріші дуби Полтавщини. Про них розповідає полтавський краєзнавець та голова «Велополтави» Юрій Репало.

Дуби на мапі Полтавщини

Невдовзі активісти планують підготувати спеціальну інтерактивну мапу дубів області. Вона нині працює у тестовому режимі. Ця ідея з’явилася саме у Юрія Репала. Він постійно подорожує і областю і зустрічає на шляху вікові дуби. Тому вирішив зафіксувати інформацію про кожен з них.

Скриншот з карти

Краєзнавець розповідає, що у 2016 році вони членами їхньої організації почали влаштовувати тематичні велопокатеньки місцями,  де ростуть  найвизначніші дуби:

«Під час велопокатеньок ти їдеш і бачиш цього могутнього велетня. Кожне таке дерево дійсно привертає увагу, а потім виявляється, що це пам'ятка природи і в Полтаві таких насправді чимало. Потрібно просто роздивлятися».

Юрій Репало біля кочубеївського дубу

Доповненням до майбутньої інтерактивної карти стала знахідка інвентаризаційних записів про дуби Полтави. Їх розпочали вести ще з 1965 року.

Якось на одній з презентацій у Полтавському краєзнавчому музеї імені Кричевського Юрій Репало почув про довідник дослідника Степана Пащенка, який збирав відомості про вікові дуби Полтави. 

Краєзнавця запросили в архів музею й там він зміг дослідити цю інформацію. У довіднику є відомості про майже 400 дубів Полтави. Юрій Репало відшукав всі ці дуби і прослідкував динаміку їхнього зростання. Виявилося, що в середньому за півстоліття дерево може збільшитися в об'ємі майже на пів метра.

«Пащенко описував та міряв дерева. Він описував місце де вони зростали, вказував власника садиби. Крім того, науковець додавав цікавинки про кожне дерево. Наприклад, те, що господарі виростили його з жолудя, або писав, що це пізній петрівський дуб. Є також цікава розповідь про те, як одна жінка під час Другої світової війни не давала спиляти німцям дуб, який і нині знаходиться біля стадіону імені Бутовського. Зараз дереву майже 100 років. Я їх позначив їх на інтерактиній мапі».

Тепер, завдяки автору, у сучасному спеціальному довіднику можна буде знайти дуби, які мають обхват монад 400 м чи мають статус ботанічної пам'ятки місцевого значення та багато інших дубів.

На мапі пам'ятки будуть з фотографіями, коротеньким описом та місцем розташування.

Юрій Репало зараз вносить до своєї карти не лише вікові дуби. Сюди увійдуть і молоді дерева, і дуби висаджені в історичних місцях та з нагоди визначних дат тощо. Вони розділені на категорії в залежності від обхвату стовбура.

На інтерактивній мапі завдяки фільтру можна знайти різні вікові дуби. Вони розділені на категорії залежно від обхвату стовбура від двох до чотирьох метрів, від чотирьох до п`яти та від п`яти до восьми метрів.

Краєзнавець говорить, що аналітична робота ще триває і довідник повністю зведуть до кінця року. Крім того, на карті вкажуть GPS точки, за якими можна знайти те чи інше дерево.

Метою проєкту «Вікові та меморіальні дерева Полтавщини» автори визначають виявлення нових та обстеження існуючих багатовікових дерев. Це потрібно для підготовки ілюстрованого туристичного довідника та інтерактивної карти розташування цих дерев. Своєю чергою це дасть можливість для перспективи створення нових пам’яток природи, а також привернення уваги  громадськості до проблем захисту дубів.

Трохи цифр

Нині, згідно з до інформацією активістів про дерева на інтерактивній мапі, на Полтавщині нараховували понад 300 вікових дубів:

  • 211 дубів, в яких обхват стовбура від 300 до 400 см;
  • 46 дубів, в яких обхват стовбура від 400 до 500 см;
  • 14 дубів, в яких обхват стовбура від500 і більше.

Майже 124 дерева (у тому числі дубові гаї, бульвари, липи), які мають статус ботанічної пам'ятки природи місцевого значення. Загалом на інтерактивну мапу нанесли майже 770 дерев. Більшість з них мають фото та заміри стовбура.

Фотоподорож до вікових велетнів

Пропонуємо невеличку віртуальну фотоекскурсію до цікавих дубів Полтавщини.

Цей гай – залишки Малобудищанського лісу часів Полтавської битви 1709 року. У Дубовому гаю поблизу Полтавської обласної клінічної психіатричної лікарні імені Мальцева знаходиться майже десять вікових дубів. На жаль, ці дерева не перебувають на балансі комунального підприємства і додаткових коштів на їхній спеціальний догляд та утримання медичний заклад не має.

Дуб Свободи у Диканьці – це дерево, висаджене у березні 1917 року місцевими козаками та повстанцями-патріотами на честь Тараса Шевченка.

Цей дуб росте на батьківщині батька письменника Миколи Гоголя. За переказами, сам письменник часто гостював тут у своїх тіток. Місцеві вважають, що саме під цим деревом він міг складати чергові рядки до своїх творів й вигадувати персонажів. Тому й називають його дубом Гоголя.

Дуб-трійця у Хомутецькому парку, посаджений Іваном Матвійовичем Муравйовим-Апостолом на честь своїх синів Сергія, Матвія та Іполита. До речі, садибу Муравйових-Апостолів побудували в 1770 році. Нині будівля в аварійному стані, але це не завадило їй стати улюбленим місцем для туристів. Будівля у власності аграрно-економічного коледжу ПДАА. Ще до 2000 року всередині садиби проводили заняття. Поряд із будинком є 77 гектарів паркової площі.

Краєзнавиця Людмила Розсоха розповідає, що місцина, де сьогодні розміщені санаторії «Березовий гай», «Миргород» і «Полтава», в позаминулому столітті належала миргородським поміщикам Ковалевським. До наших часів зберігся віковий дуб з його маєтку.

Поміщик Григорій Костянтинович Ковалевський був майже ровесником Миколи Гоголя. 1837 року він служив ротмістром у Кірасирському принца Альберта Прусського полку, згодом вислужився до звання майора. Був власником середньопомісного маєтку (понад 500 людей) і гарної садиби в Миргороді.

Усі ці місця вже помічені на інтерактивній карті створеній «Велополтавою», тому ви можете самостійно здійснити поїздку до вікових дерев.

Що ж буде далі з цими деревами?

Поки що ті вікові дерева, які не потрапили до реєстру природоохоронних пам'яток не мають особливого захисту.

Юрій Репало говорить, що разом з громадськими активістами планує провести круглий стіл за участі науковців екологів, ботанічних фахівців, представників природоохоронних організацій, щоб підняти питання захисту вікових дубів Полтави та області. Крім того, готують список дубів, які можна визначити як пам'ятки природи.