09 грудня, 11:12
09 грудня, 11:12

Ця будівля – одна з найважливіших, найцікавіших та найстаріших у Полтаві. Будинок Полтавського дворянського зібрання з’явився у 1810 році і визнаний пам’яткою архітектури націолнального значення, що знаходиться на Круглій площі.

9 грудня 2020 року у цій будівлі трапилася пожежа і згорів центральний та правий корпус. Лівий корпус вдалося зберегти.  Заступниця очільника Департаменту будівництва, містобудування та архітектури Полтавської ОДА Ірина Особік говорить, що пожежа в історичній будівлі є серйозною втратою. Адже будинок є частиною цілісного містобудівного ансамблю, який є єдиним у світі в завершеному вигляді.

Як можна оцінити втрати від руйнування однієї з найцінніших пам’яток Полтави і якою далі буде історія «Котляріка» ми наразі не знаємо, але можемо пригадати історію цієї споруди, яка більше відома як Кінотеатр імені Івана Котляревського.

Від культурного центру до ресторанів

Будинок збудували в 1805 – 1810 роках за принципом позаміської садиби в стилі російського класицизму. Громадська організація SavePoltava повідомляє, що будинок дворянського зібрання був одним з культурних та громадських центрів Полтави. У 30-х роках 19 століття тут працювала перша у Полтаві громадська бібліотека, якою опікувався український фольклорист Микола Цертелєв. Сюди приїздили з концертами Петро Чайковський, Сергій Рахманінов. Також у будинку виступала художниця Марія Башкирцева та співав Федір Шаляпін.

Будинок дворянського зібрання (Фото – сайт Бориса Тристанова)

Під час Другої світової війни будівлю спалили, а одразу після війни відбудували. Навіть після руйнування під час війни будівлю вдалося відбудувати в первісному вигляді. Тут розмістився кінотеатр імені Котляревського, який працював до 2010 року.

Відреставрований фасад будинку Дворянського зібрання у 1946 році (Фото – сайт Бориса Тристанова)

Після цього підприємці почали будувати прибудову, попри заборону Державної архітектурно-будівельної комісії та протести жителів Полтави. У 2018 році площа ресторану «Тераса», який працював у «Котляріку» збільшилася, адже з боку вулиці Соборності до нього добудували невелике приміщення.

Ресторан належить ТОВ «Старнайт». Це підприємство орендувало у міста земельну ділянку поблизу будинку дворянського зібрання, на якій розміщується заклад, а також саму будівлю пам’ятки. Саме це підприємство у лютому 2018 року вирішило добудувати двоповерхове приміщення для нового закладу поблизу пам’ятки.

Прибудова до пам'ятки у 2018 році

Інспекція з благоустрою винесла припис на демонтаж цієї прибудови, а полтавці виходили на протести проти прибудови. Як наслідок, новий заклад підприємці так і не відкрили, але незаконну прибудову не демонтували.

Станом на 2020 рік, у будинку Полтавського дворянського зібрання працював нічний клуб «Версаль», караоке-бар «Грамофон», ресторан «Тераса», крамниця «Єва» та ще кілька закладів з приготування вуличної їжі. У 2018 році екскінотеатр задимівся у до будівлі викликали пожежників. Задимлення сталося через пригорання їжі, адже у вентиляційній трубі накопичилися жири.

Про будівлю

Як йдеться на історичному сайті краєзнавця Бориса Тристанова, будинок дворянського зібрання виконаний у стилі класицизму. Він мурований та прямокутний у плані:

«Витончений святковий образ споруди дещо відрізняється від сухуватих форм інших будинків, розташованих на площі. Раніше ця відмінність посилювалася багатством скульптурного декору: між колонами портика було встановлено дві алегоричні фігури, вази з ліпними гірляндами і маскаронами. За проектом планувалося збудувати обабіч центрального двоповерхового корпусу одноповерхові флігелі і цегляний мур (не здійснено)».

Борис Тристанов пише, що головний фасад споруди – симетричний. Центральну частину будинку, що виступає за основну лінію фасаду від фундаменту до даху, оздобили шестиколонним портиком композитного ордеру.

Вікна третього ярусу ризаліту служили освітленням головного залу. Тристанов пише, що портик увінчує трикутний фронтон, де раніше був вміщений ліпний старовинний герб Полтави.

***

Нині полтавська влада радиться як реагувати на пожежу в історичній будівлі. Якою буде доля будинку Полтавського дворянського зібрання і чи не повторить історію Петровського кадетського корпусу (який за злою іронією долі теж розташований на площі) не знає ніхто. Єдине, що відомо – ця будівля необхідна Полтаві, адже вона є одним з головних символів нашого міста.

Пам'ятка зранку 9 грудня 2020 року