19 липня, 16:07
19 липня, 16:07

З 2015 року в Україні розпочалася масштабна реформа децентралізації, яка триває і досі. На перший погляд, дещо складно зрозуміти одразу, чи є території, що приєднали до Полтави джерелом нових можливостей для Полтавської територіальної громади (далі - Полтавської ТГ). 

Та попри численні суперечки щодо цього, це питання не є дискусійним. Аналітична доповідь «Передмістя-сад. Потенціал приєднаних територій у складі Полтавської ТГ», яку експерти аналітичного центру ЗМІСТ презентували минулого місяця, доводить, що прилеглі території мають надзвичайно великий потенціал розвитку.

Аби його реалізувати, влада має розробити актуальні довгострокові стратегії, які б могли забезпечити зростання можливостей та перспектив громади. Однією з таких стратегій, безумовно, є створення індустріального парку.

Що таке індустріальний парк

Згідно із законом України «Про індустріальні парки», промисловий, або індустріальний парк (далі – ІП) – це облаштована необхідними умовами ділянка. Вона визначена згідно з містобудівною документацією. У межах цієї ділянки учасники можуть здійснювати господарську діяльність у наступних галузях:

 • переробна промисловість;
 • науково-дослідна діяльність;
 • діяльність у сфері інформації та телекомунікації.

Ініціаторами створення ІП можуть бути:

 • органи державної влади (земельні ділянки державної власності);
 • органи місцевого самоврядування (земельні ділянки комунальної власності);
 • юридичні або фізичні особи - власники земельної ділянки приватної власності;
 • юридичні або фізичні особи - орендарі земельної ділянки щодо земель державної, комунальної та приватної власності.

Чому він потрібен Полтавській ТГ

Промисловість – один з найвпливовіших інструментів розвитку економіки та її галузей (гуртової та роздрібної торгівлі, логістики тощо). Важливість промисловості важко переоцінити, адже вона суттєво впливає на внутрішній валовий продукт (ВВП) країни: формує значну частку експорту та зменшує імпортозалежність. 

За одним із визначень, ВВП – це сума доданої вартості, що створена в країні. Доходи громадян, як і бюджетів всіх рівнів, є частиною цієї доданої вартості. Тож для збільшення фінансових ресурсів держави, територіальної громади та жителів важливо нарощувати додану вартість, зокрема у промисловості.

А зробити це можливо тільки шляхом створення та розвитку промислових підприємств, але, за результатами опитування аналітичного центру ЗМІСТ, проведеного серед представників малого та великого бізнесу в Полтаві, на шляху до цього існують суттєві перешкоди: 

 • проблемне виділення землі;
 • терміни та ціна підключення до комунікацій.

Індустріальний парк – можливість гарантованого розв'язання цих проблем на місцевому рівні. До того ж його створення може стати джерелом додаткових перспектив.

Вигоди впровадження індустріального парку

Для учасників:

 • мінімізація витрат матеріальних, фінансових, трудових і часових ресурсів, необхідних для початку діяльності; 
 • можливість отримання послуг, пов’язаних із забезпеченням роботи, від керуючої компанії; 
 • зменшення податку на землю та митних платежів при імпорті устаткування.

Для керуючих компаній – отримання доходів шляхом надання в користування учасникам ІП земельних і виробничих площ, обладнання, а також послуг, пов’язаних із забезпеченням господарської діяльності.

Для держави та місцевих громад: 

 • зростання надходжень у бюджет; 
 • створення робочих місць; 
 • активізація господарської діяльності; 
 • забезпечення соціально-економічного розвитку територій.

Для Полтавської громади оптимальним є варіант створення індустріальних парків органом місцевого самоврядування на земельних ділянках комунальної власності, із залученням ресурсів Державного фонду регіонального розвитку.

У якості керуючої компанії може виступати комунальне підприємство, або приватна компанія. Наступне важливе питання – питання коштів, внаслідок яких можна створити ІП.

Скільки коштуватиме громаді індустріальний парк

Залежно від площі, віддаленості від комунікацій, необхідних потужностей та наявності будівель на ділянці, витрати можуть значно різнитися. Будівництво та облаштування середнього ІП площею 50 га та приблизно 3 тис. робочих місць – 100-200 млн грн в залежності від перерахованих факторів. Проєктна документація коштуватиме 3 млн грн.

Для того, щоб покрити 90% витрат на будівництво та розбудову ІП, оптимальним рішенням громади може стати залучення Державного фонду регіонального розвитку. Також можна знайти інвестора у вигляді приватної керуючої компанії, але це менш вірогідно.

Інвестиції учасників ІП теж суттєво різняться залежно від виду діяльності – від 1 до 5 млн доларів на га. Тобто сумарний об’єм інвестицій можливий на рівні 50-250 млн доларів, у середньому 150 млн доларів.

Очікуваний результат

Перші результати як для місцевого, так для національного бюджетів очікуються на етапі інвестиційних витрат управляючої компанії та її учасників. Це породить ефект мультиплікації.

Для його точного розрахунку необхідно знати, які саме підприємства будуватимуть. Усе тому, що висока доля імпорту суттєво знижує мультиплікатор. Однак, для орієнтира можна вважати, що 4,1 млрд грн (150 млн доларів) інвестицій мультиплікується у не менш аніж 6,5 млрд грн ВВП.

З них 1,6 млрд грн потрапить до державного бюджету та 100-200 млн грн – до місцевого бюджету Полтавської громади.

Уже на цьому етапі вдасться повернути витрати не тільки місцевого та державного бюджетів, а ще й отримати додаткові надходження. Зазвичай максимальний ефект спостерігається від іноземних інвестицій.

Як підтримує індустріальні парки держава

Державною стратегією регіонального розвитку на 2021-2027 роки, з метою досягнення оперативної цілі «Сталий розвиток промисловості», передбачається визначення та облаштування інфраструктури.

Для того, щоб ініціатори індустріального парку отримали державну підтримку, його спочатку треба включити до Реєстру ІП.

Державне фінансування облаштування індустріального парку, а також його під’єднання до зовнішніх мереж забезпечується шляхом залучення коштів з наступних джерел:

 • Державного фонду регіонального розвитку (за умови співфінансування з місцевих бюджетів на рівні 10% від їхньої коштовної вартості);
 • цільових субвенцій з державного бюджету;
 • місцевих бюджетів. 

Найбільш вдалим прикладом індустріального парку є вінницький. Точніше цілих три індустріальні парки, що знаходяться на одній території у 80 га, на околиці Вінниці.

Процес втілення цього проєкту розпочався у 2015 році. Тоді у Вінниці ухвалили генеральний план міста й визначили цільове призначення земельної ділянки у 80 га для індустріальної зони. Там запланували створення «Вінницького індустріальний парк». Наступного року затвердили концепцію розвитку ІП та створили управляючу компанію «Вінницький міський центр інновацій».

Ця фірма працює як комунальне підприємство. Ділянки індустріального парку місто забезпечило підведенням електрики, будівництвом дороги та підстанції – усе для того, щоб зробити це місце привабливим для інвестора, якого залучили у 2017.

Він зголосився розмістити перше виробництво на цій території – компанію ПрАТ «Українська пивна компанія», яка згідно з концепцією розвитку своїх виробничих потужностей вирішила створити власний ІП під назвою «Вінницький кластер холодильного машинобудування».

Для цього компанія викупила у Вінниці 10,85 га та взяла в оренду ще 8,4 га. Того ж року у Вінниці, на частині колишньої великої ділянки розміром в 19,2 га, зареєстрували другий індустріальний парк. Уже у вересні 2018 року відкрили першу чергу заводу холодильного обладнання UBC Group («Українська пивна компанія»). Зараз на виробництві працює майже 250 працівників, а загалом в ІП планують створити понад 2000 робочих місць.

Щоб повністю завантажити земельну ділянку індустріального парку, продовжили пошук інвестора, готового розмістити виробництво у Вінниці. У 2018 році таким інвестором зголосилась стати Head International Holding GMBH – лідер у світі з виготовлення спортивного спорядження (зимові, ракеткові види спорту, дайвінг та плавання).

Бренд HEAD є найбільш впізнаваним у світі у сфері гірськолижних видів спорту. Його вдалося зацікавити на створення заводу з виготовлення лиж у Вінниці. Подібно до свого попередника, HEAD також вирішив піти шляхом створення окремого індустріального парку, який зареєстрували у 2019 році на території у 25 га. Він отримав назву «Вінтерспорт», а у 2021 році у ньому розпочалося будівництво одного із найбільших заводів компанії. Ввести в експлуатацію виробництво планують у 2023 році, що створить у Вінниці 1000-1200 нових робочих місць.

На території у 80 га створили три індустріальних парки, які об’єднують у собі виробництво холодильного обладнання, машинобудування, виробництво лиж, логістику, деревообробку та інше.

Один із них залишився у власності громади і продовжить шукати нових інвесторів, а два існуючих є приватними і вже активно працюють над розвитком власних довгострокових проєктів.

Де у громаді можна розмістити індустріальний парк

Висновок

Створення індустріального парку – важливий крок на шляху до якісного розвитку Полтавської громади. Реалізувавши цю концепцію, полтавська влада створить фундамент для зросту економіки у громаді, де значно побільшає кількість робочих місць.

Це, своєю чергою, дозволить повноцінно виконувати сервісні функції управління територіями (ЖКГ, ремонт доріг тощо), а також стимулюватиме зростання надходжень до бюджету громади. Також серед переваг створення індустріального парку слід вважати зростання конкуренції на ринку праці та збільшення середньої заробітної плати.

Попри те, що реформа потребує від місцевої влади великого матеріального та ресурсного вкладу, для створення індустріального парку ми маємо всі необхідні ресурси: земельні, матеріальні, трудові, адміністративні тощо.

Тож втілення подібної стратегії розвитку Полтавської громади – лише питання часу та бажання.