27 травня, 17:05
27 травня, 17:05

Медики Полтавщини розпочали використовувати технології телемедицини. Сімейні лікарі з сільських амбулаторій можуть дистанційно отримати консультацію щодо пацієнтів у колег-фахівців різних галузей. ЗМІСТ побував в одному з медзакладів Полтавщини, де лікарі працюють з електронними медичними інструментами.

Лікарі Решетилівського центру первинної медико-санітарної допомоги уже кілька тижнів використовують телемедицину. Вони навчилися користуватися телемедичними комплексами, які мають вигляд валіз із приладами для діагностики.

За їхньою допомогою можна консультувати людей із захворюваннями шкіри, серця, органів дихання. Кожна така валіза заощаджує час, необхідний для визначення діагнозу.

Сімейні лікарі надають допомогу з найбільш поширеними захворюваннями. Частина з них працює у лікарнях, де є можливість оперативно направити пацієнта на консультацію до вузького фахівця. Сімейні лікарі амбулаторій віддалених населених пунктів такої можливості не мають. Пацієнти з сіл змушені їхати по консультацію до найближчої лікарні, де є потрібний фахівець. Щоб не гаяти час на поїздки, на Полтавщині впроваджують технології телемедицини. 

Цифрові технології в медицині: між новизною та звичкою

У Решетилівському центрі ПМСД з 2018 року працюють з електронною медичною карткою. Про це розповідає директорка закладу Наталія Лугова і додає, що звикати до технологій в медицині мали не тільки лікарі:

«Майже пів року ми працювали в тестовому режимі: навчали наших медсестер, навчали лікарів, готували до цього пацієнтів, тому що пацієнти знаєте, як звикли: “дайте мені мою картку”. Ось взяти її в руки, щоб бачити, що там написано. А коли все занесено до системи, це викликає якийсь дискомфорт навіть у самих пацієнтів».

Попри те, що заклад працює з електронною системою, картки пацієнтів зберігають. Сімейні лікарі тримають їх у кабінеті, а нові записи заносять до електронної картки, а за потреби – видруковують.  

«Сама система нам дає можливість роздрукувати чи огляд лікаря, чи направлення  електронне. Ми його можемо дати в електронному вигляді до лікаря вторинного чи третинного рівня, чи направлення на госпіталізацію. Ми його можемо роздрукувати, бо пацієнти у нас звикли ходити з паперами, їм важливо нести щось в руках. Ми йдемо на зустріч, даємо, якщо пацієнт вимагає», – говорить Наталія Лугова.

За словами директорки центру, лікарі вторинного і третинного рівня, до яких скеровують пацієнтів, паперових направлень не вимагають.

Переваги використання телемедицини

У решетилівському центрі ПМСД троє сімейних лікарів мають телемедичні комплекси. Усього громада отримала 7 таких систем. Планували, що кожна амбулаторія матиме по одному комплексу, однак через нестачу двох лікарів їх передали до центру ПМСД.

Сімейна лікарка Ірина Ткачук – одна з трьох лікарів закладу, які у своїй практиці використовують телемедицину. За її словами, впровадження цієї технології дозволяє заощаджувати необхідний для постановки діагнозу час.

За допомогою телемедичного комплексу можна проконсультувати пацієнта з пульмонологом, дерматологом чи кардіологом, або відправити дані до терапевта. Раніше на це потрібно було витрачати кілька днів.

«Нам потрібно було відправити людину на вторинний рівень, провести там спірографію. Кілька діб займає це обстеження. Потім людина до нас повертається, ми даємо направлення до пульмонолога. Вона їде на консультацію в полтавську обласну лікарню і потім тільки повертається до нас. Протягом 3-4 днів можна було раніше встановлювати діагноз», – говорить лікарка.

За словами Ірини Ткачук, пацієнти дають позитивні відгуки на використання нових технологій. 

Можливості телемедицини

У закладі через телемедичний комплекс можуть проконсультувати пацієнтів з захворюванням серця. Їм можуть зробити електрокардіограму й одразу спрямувати її результати до лікаря-кардіолога. У разі виявлення захворювання шкіри, пацієнтові проведуть дослідження з допомогою цифрового дерматоскопа. Якщо хворий має скарги на органи дихання – виконують спірографію і дізнаються, чи має він порушення дихання.

Пацієнтів у невідкладних станах консультують за допомогою телемедицини одразу після звернення. Пацієнти з хронічними захворюваннями отримують консультації планово.

Сімейна лікарка Ірина Ткачук

Через телемедичні комплекси решетилівських лікарів амбулаторій консультують переважно фахівці з Полтавської обласної лікарні імені М.В. Скліфосовського та обласного клінічного шкірно-венерологічного диспансеру.

До одного комплекту телемедичного обладнання входить валіза з планшетом, спірографом, монітором життєво важливих показників, дерматоскопом і вебкамерою.

У медичному центрі працювати з телемедичними комплексами вміють 10 лікарів і стільки ж медсестер. Для цього вони пройшли навчання.

Директорка центру ПМСД каже, що заклад отримав комплекси кілька місяців тому. Їх придбали у межах співфінансування з державного та місцевого бюджетів.

Директорка ПМСД Наталія Лугова

Деякий час витратили на адаптування систем під технічні можливості медзакладу, а також тестування приладів. Наразі сімейні лікарі повноцінно консультують пацієнтів у фахівців закладів спеціалізованого і високоспеціалізованого рівня. Також планують інтегрувати отримані за допомогою телемедицини дані до електронних медичних карток пацієнтів.

Скільки коштує впровадження телемедицини на Полтавщині

Усього для сільських амбулаторій Полтавщини закупили 339 комплектів телемедичного обладнання. За словами голови Полтавської ОДА Олега Синєгубова, вартість одного комплекту становить майже 60 тис. грн, а загальна кошторисна вартість обладнання – майже 24 млн грн. Частина коштів надійшла з державного бюджету.

«Ми провели опитування між громадами і населеними пунктами, тому що умова була співфінансування. Це була державна субвенція в розмірі майже 21 мільйона гривень і співфінансування від органів місцевого самоврядування у розмірі 2,5 мільйонів гривень. Загальна кошторисна вартість майже 24 мільйони гривень», – говорить Олег Синєгубов.

Наразі в області 303 сімейні лікарі пройшли навчання і використовують телемедичні консультації. Зі слів голови ОДА, завданням обласної влади є покриття 100% пунктів надання первинної медичної допомоги у віддалених селах.

Полтавщина є однією з 5 областей, де впроваджують пілотний проєкт телемедицини. Зміни в медичній системі здійснюють в межах реформи. Про мету нової системи охорони здоров’я та недоліки старої, ставлення українців до змін та стереотипи, а також про роль Полтавщини у впровадженні медичної реформи можна прочитати тут.