08 березня, 17:03
08 березня, 17:03

Донедавна зі схилів парку «Перемога» можна було споглядати напівзруйноване Співоче поле Марусі Чурай і заховані серед хащів руїни колишніх міських теплиць. Нагромадження скла та поїдені іржею металеві конструкції в нетрях кленка – ось і весь краєвид.

Нині тут облаштовують громадський простір, що покликаний об’єднувати містян довкола справи городництва: облаштували відкриті грядки, збудували й запустили першу теплицю. 

6 березня у Полтаві презентували концепцію розвитку міського саду-городу та відкрили першу теплицю на Нижньомлинській, 33. Її використають для вирощування зелені та овочів, освітніх та культурних заходів. Втіленням проєкту займається «Інститут розвитку міста» із залученням грантової підтримки.

ЗМІСТ побував на заходах і розповідає, що буде на місці старих теплиць та як у Полтаві планують розвивати міське городництво.

З чого почався сад-город у Полтаві

Першим кроком до створення міського саду-городу стало облаштування відкритих грядок для сезонного вирощування городини. Минулого літа «Інститут розвитку міста» влаштовував кілька толок, під час яких містяни привели до ладу територію площею майже 100 м² довкола теплиць. Закупити насіння для висадки городини ІРМ вдалося завдяки гранту від Лабораторії інноваційного розвитку ПРООН в Україні.

Концепція просторового розвитку саду-городу

Нині територія колишніх теплиць у Полтаві належить «Декоративним культурам». У планах – вилучити цю ділянку в комунального підприємства й приєднати до парку «Перемога». Хоч поки цього не зробили, облаштовувати сад-город уже розпочали.

У перший рік сезонного вирощування на відкритих грядках вирощували огірки, помідори, салат, редиску та кріп. За підсумком зібрати понад 100 кг урожаю, який передали до шкіл і дитсадків Полтави, де мешкають переселенці.

Толока у липні 2022 року

Щоб забезпечити всесезонне вирощування городини, взяли участь у конкурсі «Сади Перемоги» й отримали грант на будівництво теплиці. Заявку від міста відібрали серед майже двох десятків пропозицій з різних областей України. Керівниця ініціативи «Сади Перемоги» Тетяна Лебухорська говорить, що їхня мета – запобігти продовольчій кризі, яку може спровокувати війна:

«Війна завжди призводить до проблем із продовольством. Це практика країн, які переживали війни. Одним зі способів реагувати на це є ініціатива “Сади Перемоги”, яка акцентує на тому, що кожен може вирощувати собі харчові продукти: чи то в себе на городі, чи біля свого будинку на невеликих ділянках, чи навіть на підвіконні. Наша ініціатива має на меті заснувати сади перемоги не тільки у сільських, а й у міських громадах».

Ініціативу фінансує Уряд Канади. Окрім допомоги з втіленням проєктів, вона надає громадам інституційну підтримку, зокрема супровід в оформленні документів, нормативної бази. Будували теплицю коштом компанії Corteva Agriscience.

Тетяна Лебухорська

Перша комунальна теплиця міського саду-городу

Нова теплиця видніється з оглядового майданчика парку «Перемога». Наразі це найновіший об’єкт міського саду-городу, який планують розвивати в наступні роки. З-поміж відблисків скла старих напівзруйнованих теплиць він має дещо нетутешній вигляд, але в майбутньому вся територія стане осередком громадського простору. Екскерівниця «Інституту розвитку міста» Тетяна Татаріна говорить, що ідея створення саду-городу має на меті не тільки забезпечення продовольством, а й покликана гуртувати спільноту довкола справи:

«Обставини склалися так, що під час вибудови просторової концепції ми зрозуміли, що на нашому городі будемо не просто вирощувати зелень чи овочі, а й поширювати культуру міського садівництва й городництва, організовувати заходи для адаптації й інтеграції переселенців у громаду. Це буде новий багатофункціональний простір, який об’єднає навколо себе різні категорії населення».

Тетяна Татаріна

Концепцію просторового розвитку міського саду-городу розробляли в кілька етапів. Для цього провели два воркшопи, де збирали ідеї та пропозиції щодо організації території. До заходів долучилися містяни, а на основі напрацьованих матеріалів сформували загальне бачення проєкту. За задумом, на території саду вирощуватимуть рослини на відкритих грядках та в теплиці, впроваджуватимуть екоосвіту, організують відпочинок, дозвілля й культурні події.

Серед основних завдань майбутнього громадського простору:

  • вирощування городини для потреб переселенців у місцях тимчасового проживання;
  • створення продовольчого резерву;
  • інтеграція та психологічна адаптація переселенців на новому місці;
  • відновлення комунальних теплиць;
  • популяризація міського городництва як способу активного відпочинку.

Плани на розвиток нового міського простору

Нині на території саду-городу є теплиця на 200 м², відкриті грядки, 3 компостери й 5 лав. Надалі проєкт планують масштабувати. Про плани на розвиток міського простору під час презентації концепції 6 березня розповів заступник директора ІРМ, начальник відділу урбаністики та інфраструктурних проєктів Олександр Печененко. За його словами, на другому етапі розбудови саду-городу передбачене розширення території грядок, облаштування входу та відкритих аудиторій, а також павільйону для відпочинку й громадської вбиральні. 

«На третьому етапі плануємо розширення території відкритих грядок з можливістю додати туди дитячий майданчик та експозиційні відкриті грядки для промоції виробників, постачальників агропродукції. Також хочемо створити оглядовий майданчик, фудкорти», – говорить Олександр Печененко.

Олександр Печененко
На презентації концепції розвитку міського саду-городу

На цьому етапі площа облаштованого саду-городу становитиме майже пів гектара.

На найближчі два роки після цього заплановані облаштування велопарковки, експериментальних майданчиків під науково-дослідні проєкти, ярмарково-виставкової зони. Також за цей час хочуть відновити старі теплиці й облаштувати під’їзд та технічний майданчик, торговельний павільйон.

«Наймасштабнішим і найскладнішим буде реконструкція існуючих теплиць. Значних зусиль вимагатиме їхнє переформатування в навчально-вирощувальний комплекс, а також організація господарської частини, можливо навіть комерційної складової – формування банку насіння, обміну, продажу, купівлі». 

Завершений проєкт міського саду-городу охоплюватиме майже гектар території. Місце має інфраструктуру колишніх теплиць, сприятливий для вирощування рослин рельєф – каскадні схили, орієнтовані на південь. Справу міського городництва в Полтаві започаткували. Залишається зберегти ініціативу й орієнтуватися на нові досягнення.