09 листопада, 13:11
09 листопада, 13:11

Молодь завжди називають основою для майбутнього держави. В сучасних умовах для України важливо, щоб цей фундамент був міцним та вистояв за будь-яких загроз. Допомогти підготувати таку молодь покликане національно-патріотичне виховання.

6 листопада на військовому полігоні у Вакуленцях під Полтавою влаштували обласний захід «Заграва-2021». У ньому взяли участь 8 команд, у складі яких понад 150 учасників та 30 інструкторів. Цьогоріч національно-патріотична «Заграва» мала дещо інакший формат через пандемію: змагання були одноденними, але організатори влаштували їх максимально продуктивними.

Разом з Управлінням молоді та спорту Полтавської обласної державної адміністрації розповідаємо про цьогорічну «Заграву» та важливість патріотичного виховання.

Військова підготовка та спортивний розвиток – основна складова

Ранок суботи на військових стрільбищах частини А3990 розпочинається галасливо. Сьогодні тут змагатимуться школярі, ліцеїсти та студенти кращих навчальних закладів Полтавщини. Доки команди з’їжджаються, організатори уже працюють на місцях: розкладають апаратуру, допомагають з кейтерінгом, спілкуються з учасниками, які прибувають.

Ледь не вся молодь у військовій формі. Начальниця Управління молоді та спорту, Марина Трохименко, каже, що військова підготовка спільно з спортом дає можливість виховати свідому та патріотичну молодь, яка спроможна захищати свою державу. Та найголовніше, щоб ці знання та вміння їм не довелося застосовувати у справжній бойових діях, найважливіше, щоб був мир:

«Це перший захід національно-патріотичного виховання молоді під патронатом нашого Управління. Хоч його започаткували давно, але цьогоріч ми підготували все у новому одноденному форматі спільно з військовою частиною. Запросили команди навчальних закладів різних ступенів – вперше, не лише студенти, а й школярі, вихованці ліцеїв та гуртківці отримали можливість проявити свої здібності у військовому гарті. Тепер захід серйозніший, мобільніший та стиснутий у термінах. Хочеться учасникам сказати: нехай військова практика вам знадобиться тільки для гри».

Марина Трохименко

Окрім стройової підготовки на студентів, школярів та ліцеїстів чекали військово-тактичні, інтелектуальні ігри, спортивні змагання та стрільби. «Заграву 2021» влаштували, щоб молоді люди опанували тактичну підготовку, користування стрілецькою зброєю, надання першої невідкладної долікарської медичної допомоги. У формі змагань ці навички засвоюються швидше та простіше.

Крім того, команди змагалися у першості зі стрільби з пневматичної зброї та лука, співали патріотичних козацьких пісень. Керівник Полтавської обласної дитячої громадської організації «Військово-спортивний центр “Воїн”» Олег Бариш каже, що гарт і запал учасників змагань має допомагати їхнім результатам:

«Сміливість і сила учасників має бути такою, щоб відчували всі і командний дух, і спортивні навички. Кожна національно-патріотична гра має бути кращою за попередню, тоді є цікавість молоді. Важливо, щоб вони володіли не тільки військовою підготовкою, а й були розвинені фізично. Без спорту цього не досягти».

Олег Бариш

Патріотичні ігри під керівництвом військовослужбовців

Одразу після урочистої частини розпочинається найцікавіше. Учасники йдуть на різні локації і доводять першість. Хтось – у військово-тактичній грі «Лазертаг», хтось у спортивних естафетах, а в когось виходить краще стріляти.

Управління молоді та спорту й «Військово-спортивний центр "Воїн"» підготували козацький квест «Скарби гетьмана». В його основі лежить пошукове туристично-спортивне орієнтування по компасу з пошуковими місіями. На локації «Влучний стрілець» змагалися у вмінні стрільби з мушкету, пневматичного пістолету.

Один з елементів змагань – «Смуга перешкод». Тут команди мають подолати різні перешкоди з елементами туристичних змагань. Далі на них чекає брейн-ринг «Полтавщина – козацький край», воєнізований кросфіт, розбирання-збирання автомата АК-74. Усі етапи змагань відбувають паралельно, щоб всі команди могли швидко показати свої навички.

Та попри присутність ефекту суперництва та змагань, їх об’єднує мета «Заграви» – залучити молодих людей до важливих для держави цінностей, виховати відданих та загартованих українців, які готові обороняти свою країну. Про це каже перший заступник голови Полтавської обласної ради Олександр Лемешко:

«Я з вами сьогодні згадав свої шкільні роки. Військова підготовка, спорт. Усе це було у нашій шкільній підготовці, але ми це все трохи втратили. Агресія сусідньої країни показала, що ці заходи мають відбуватися, що наша молодь має бути підготовленою та патріотичною. Треба розуміти, що патріотизм – це любов до своєї нації. Я хочу, щоб наші учасник любили свою країну та націю».

Олександр Лемешко

На змаганнях усі можуть показати військову майстерність, єдиний командний дух. Найкраще це вдалося команді Полтавського університету економіки і торгівлі, який став переможцем гри.

Інші команди показали такі результати. У категорії «Юніори»:

  • Полтавський міський багатопрофільний ліцей №1 імені І.П.Котляревського переміг у розділах змагань «Воєнізований кросфіт», «Смуга перешкод», «Військово-тактична гра “Лазертаг”» та «Перетягування канату»;
  • Полтавська обласна дитяча громадська організація «Військово-спортивний центр “Воїн”» виграли такі номінації «Орієнтування на місцевості», брейн-ринг «Полтавщина − козацький край», «Знавець зброї»;
  • Полтавський центр професійно-технічної освіти виграли у видах змагань «Влучний стрілець» та «Воєнізована естафета»;
  • Розсошенська гімназія не виграла жодної позиції, але обіцяли повернутися до перемогою.

Вищі навчальні заклади Полтавщини також показали гідні результати:

  • Військовий коледж сержантського складу Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут виграли такі розділи: «Влучний стрілець», брейн-ринг «Полтавщина − козацький край»;
  • Полтавський національний педагогічний університет імені Володимира Короленка перемогли у військово-тактичній грі «Лазертаг»;
  • Полтавський університет економіки і торгівлі вибороли першість у розділах змагань «Орієнтування на місцевості», «Воєнізований кросфіт», «Смуга перешкод», «Воєнізована естафета», «Перетягування канату», «Знавець зброї»;
  • Полтавський державний аграрний університет не виграв жодного етапу.

Головою журі була Марина Трохименко. Результати учасників на різних змаганнях оцінювали такожОлег Бариш, заступник Центру комплектування та соціальної підтримки військовослужбовців Едуард Бородай. Також у колегії суддів був голова обласної організації Товариства сприяння обороні України  Василь Василенко та фахівці Полтавського обласного центру туризму і краєзнавства учнівської молоді Юрій Яковенко й Вячеслав Курган.

Як на Полтавщині розвиватимуть національно-патріотичне виховання

Змагання «Заграва» стали першим заходом, що організувало Управління молоді та спорту від моменту заснування влітку 2021 року. Марина Трохименко каже. Що попереду чимало планів, а особливу увагу приділятимуть саме патріотичному вихованню молоді на Полтавщині:

«Ми готувалися до цього заходу понад місяць. Проговорювали всі моменти з суддями змагань, спільно відпрацювали мету і тактику заходу. Ми зробили старт  з масової гри і хочемо активно надалі розвиватися у цьому напрямку, бо маємо чимало ідей і головне це правильно та корисно втілювати».

Надалі Управління планує співпрацювати з кафедрами вишів Полтавщини та новоутвореними громадами. Серед планів також є співпраця з військовими частинами в області, організація локальних патріотичних заходів. Потім ці заходи перетворюватимуться на традиційні та масштабні змагання чи збори молоді.

Марина Трохименко каже, що нині чимало працюватимуть над налагодженням контактів та співпрацею з громадами, адже зараз національно-патріотичним вихованням здебільшого займають у школах, але цього замало:

«Ми хочемо обов’язково у тематичну програму з виховання додати пункт про активну співпрацю з громадами. Національно-патріотичне виховання потрібне усім, тому цей напрямок варто розвивати і популяризувати».

Зараз у школах є куточки з військової підготовки, де зберігаються різні предмети. У межах освітянської програми в закладах області облаштовують інфраструктуру для занять, а громади над цим тільки починають працювати. Управління планує всіляко їм у цьому допомагати та влаштовувати усе більше заходів на кшталт «Заграви».

Матеріал створений у рамках партнерства з Управлінням молоді та спорту Полтавської обласної державної адміністрації. Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора і не завжди збігаються з позицією редакції.