Це Полтава, крихітко: 10 цікавих будівель у нашому місті (ФОТО)

Автор: Анастасія Добряк, 10 листопада, 13:45

Фото: 0 цікавих будівель у нашому місті


Щодня ми буваємо у місті й з часом перестаємо помічати унікальні споруди або ж затишні вулички, які точно нічим не гірші за європейські.

Полтавець Роман Гежа навпаки ж, щодня прогулюється містом, фотографує цікаві будівлі, балкони, околиці міста і шукає інформацію про різні місцини. Хлопець збирає історії про те, як з’явився окремий будинок або про людей, які жили у ньому в різні часи. Усе, що вдається знайти, Роман завантажує в інстаграм-сторінку «Це Полтава» та розповідає про те, чому наше місто незвичайне й особливе.

ЗМІСТ попрохав Романа виокремити для полтавців 10 найцікавіших на його думку будівель, без яких Полтава б не була такою затишною. І ось десятка кращих для вас.

Будинок «Дружби»

Міський особняк з гарною червоною черепицею, що побудований на початку ХІХ століття. Сьогодні ж він пустує. Роман зауважує, що дім «затиснутий» гаражами, і прихований від очей туристів та містян «хрущовками».

Будинок «Дружби»

Ба більше, це пам'ятка архітектури місцевого значення, але про її стан годі й казати.

Будинок «Дружби»

Адреса: вул. Стрітенська 37 (у дворі).

 

Млинзавод

Тут цікава не одна будівля, а комплекс. Головні споруди – «рожевий» і «бірюзовий» корпуси.

Полтавський комбінат хлібопродуктів збудували в кінці ХІХ століття. Уже в 40-роках ХХ століття відбулася реконструкція і він став виглядати більш сучасно. Тільки уявіть, що одночасно на елеваторах млинзаводу могли зберігатися десятки тисяч тонн зерна. Також раніше комбінат володів своїм залізничним локомотивом, який віз по коліях навантажені вагони з борошном прямо до Південного вокзалу.

Млинзавод

Таке потужне виробництво раніше, і пуста будівля зараз. Млин не працює, а в споруді немає світла, газу й води. На роботу ходить тільки охорона й адміністрація.

Адреса: вул. Небесної Сотні, 69.

 

Житловий будинок, який відбудували полонені німці

Будівлю на Пушкіна, 88 збудували у 1938 році для працівників бавовняно-прядильної фабрики. Це виробництво було найбільшим у регіоні, адже там працювали більше ніж 5 тисяч людей.

Після Другої світової війни його відбудовували полонені німецькі солдати, які жили у клітці у дворі. Після виконання робіт їх відправляли до Німеччини.

Житловий будинок полонених німців

Він охоплює фактично весь квартал. Сьогодні там живуть різні люди, які вже добудували різні балкони, але і будинок, і садочок, і їдальня зводилися для робітників прядильно-ткацької фабрики. Сам будинок досить великий, особливо для Полтави.

 

Особняк лікаря-окуліста Якима Глейзера

Один із найцікавіших будинків Полтави, які є на державному обліку пам'яток архітектури місцевого значення. Будинок з елементами готики і єврейської символіки в декорі збудували на початку XX століття.

Особняк лікаря-окуліста Якима Глейзера

Стіни будівлі виконано з червоної облицювальної цегли. За сукупністю асиметричного планувального рішення, розмірів і розташування отворів, а також зовнішнього декоративного оформлення, можна говорити про спробу невідомого нам архітектора створити будівлю в стилі модерн єврейської спрямованості.

Особняк лікаря-окуліста Якима Глейзера

У довоєнний час тут був житловий будинок, а зараз розміщені відділи міського управління народної освіти.

Адреса: вул. Соборності, 3.

 

Прибутковий будинок Зеккеля

У 1906 році, за проєктом Вітольда Весселі, побудували триповерховий будинок, з підвалом і приміщеннями галантерейного магазину. Ділянку на розі Івановської і Малопетрівської (вулиці Гоголя та Небесної Сотні) під будівництво придбав заможний полтавець, торговець-взуттєвик Зеккель у кварталі Суздальских торгових рядів (вул. Гоголя, 18/14).

Кутове розташування будівлі зумовило створення двох парадних вуличних фасадів. Художній образ будівлі створений шляхом застосування вільного ритму різновеликих вікон, куполу, ліпних орнаментів і кованих обгороджувань балконів.

Прибутковий будинок Зеккеля

Планувальне рішення і зовнішній декор будинку цілком відповідають стилю раннього модерну.

Адреса: Гоголя 18/14, навпроти театру Гоголя.

 

Колишній Полтавський учительський інститут

Полтавський учительський інститут був заснований в 1914 році. Це був середній навчальний заклад, де працювали крім директора 6 викладачів, священник і лікар. Раніше там були обладнані кабінети: природничо-історичний, фізичний, хімічний, а також спеціальна гімнастична зала і дві бібліотеки – фундаментальна і студентська.

Колишній учительський інститут

У липні 1919 року Полтавський учительський інститут перетворили в Полтавський педагогічний інститут, який згодом переїхав на нове місце. А ця будівля надалі використовувалася в якості житлової.

Колишній учительський інститут

Адреса: вул. Лідова, 12/9.

 

Будинок пожежної команди (Полтавський музей авіації)

Мурований, одноповерховий будинок для пожежної команди спорудили у 1811 р. на розі вулиці Шевченка і Першотравневого проспекту у стилі класицизму.

Будинок пожежної команди (Полтавський музей авіації)

Полтавська пожежна команда була найбільшою в губернії та виїжджала й в інші міста. 23 вересня 2001 року в будівлі відкрили Полтавський музей авіації і космонавтики, який досі працює. Внесений до реєстру пам'яток архітектури національного значення.

Будинок пожежної команди (Полтавський музей авіації)

Адреса: Першотравневий проспект, 16.

 

Червоні казарми на вулиці Пушкарівській

Комплекс споруд військового призначення біля артскладів збудували у 1876—1893 роках спеціально для потреб військових частин російської імператорської армії у Полтаві.

Червоні казарми

Для будівництва використали червону цеглу, яку виготовляли на місцевих цегельнях. Завдяки кольору комплексу військових будівель цей квартал Полтави отримав назву – «Червоні казарми».

Будівлю колишнього штабу «Червоних казарм» у 2009 році передали в управління Державної судової адміністрації України. Згодом будівлю відреставрували та переобладнали під приміщення Полтавського окружного адміністративного суду зі збереженням архітектурного стилю будинку.

 

Радіометрична обсерваторія

Будинок, у якому розміщено обсерваторію, належав всесвітньо відомому художнику Івану Мясоєдову. Будинок був побудований в італійському стилі на початку ХХ століття, після того, як Іван зустрів свою італійську кохану Мальвіну.

Полтавська гравіметрична обсерваторія (ПГО) — геофізичний та радіоастрономічний науково-дослідний заклад у Полтаві, філіал Інституту геофізики імені С.І. Субботіна НАН України. Заснована 1926 року з ініціативи відомого астронома і геофізика О.Я. Орлова.

Житловий будинок полонених німців

Інколи працівники обсерваторії проводять екскурсії. Відвідувачі мають можливість побачити у телескоп кратери на Місяці, кільця Сатурна та поспостерігати за іншими небесними світилами.

Адреса: вул. Мясоєдова, 27.

 

Прибутковий будинок Перцовича (будинок з воронами, замок Річарда)

Свого часу будинок породив чимало легенд, що начебто тут жив чорнокнижник, а над дахом завжди літають ворони.

Прибутковий будинок Перцовича (будинок з воронами, замок Річарда)

У ХІХ столітті дохідні будинки в Полтаві процвітали. Сюди приїздили знатні добродії навіть з Києва, щоб відпочити. Вони орендували кімнати або квартири. Тому мати прибутковий будинок в той час було вкрай вигідною справою. Для приваблення клієнтів власники прибуткових споруд приділяли особливу увагу їхньому зовнішньому вигляду: прикрашали фасад ліпниною, гарними колонами, різноманітними скульптурами.

Прибутковий будинок Перцовича (будинок з воронами, замок Річарда)

Черговий такий будинок створили в 1890 році присяжним повіреним Перцовичем. Господар зробив з просторого особняка справжній палац. Через химерні форми його прозвали «замком Річарда». Будинок має асиметричну форму: одна його частина триповерхова, інша має чотири поверхи.

Адреса: вул. Пушкіна 40.

Опублікована: 10 листопада 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація