Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Фото – Oleg Petrasiuk

За рік повномасштабної війни Полтавщина майже не зазнала бойових дій: захисники зупинили просування ворога вглиб території. Проте перед областю постали виклики, пов’язані з прибуттям переселенців, організацією надання медичної допомоги та освітнього процесу в умовах ракетних обстрілів та перебоїв з електропостачанням.

ЗМІСТ звернувся до профільних обласних Департаментів щодо інформації про підсумки роботи за останній рік. Розповідаємо про те, як працювали ключові для Полтавщини галузі медицини та освіти в умовах повномасштабної війни: основні проблеми, досягнення та нововведення.

Медицина Полтавщини під час війни

Продовження стабільної роботи системи охорони здоров'я належить до найважливіших потреб в умовах кризової ситуації, адже удар війни вона приймає однією з перших. 

«На медичну галузь впало надзвичайно велике навантаження: надання необхідної медичної допомоги пораненим, організація роботи лікувальних закладів у новому режимі. Працівники нашої служби екстреної медичної допомоги іноді ризикували своїм життям, евакуюючи поранених з прифронтових областей», – говорить директор Департаменту охорони здоров'я Віктор Лисак. 

На початку 2022 року медики були зосереджені на подоланні нової хвилі коронавірусної хвороби. Кінець лютого приніс нові випробування. Заклади охорони здоров'я Полтавщини в умовах війни продовжили працювати. За рік воєнного стану вони надали послуги понад 180 тисячам переселенців: від планових госпіталізацій до екстреної допомоги. У медзакладах області знайшли роботу 312 медиків-переселенців, тож Полтавщина за кількістю працевлаштованих увійшла до лідерів.

Російські обстріли енергетичної інфраструктури намагалися занурити країну в темряву та зупинити роботу важливих для суспільства служб. Щоб безперервно надавати допомогу пацієнтам, усі лікарні Полтавщини зі стаціонарними відділеннями забезпечили генераторами.

Нове обладнання

Під час війни на Полтавщині триває оновлення обладнання в медзакладах. Для новоствореного Центру реабілітації на базі обласної лікарні імені Скліфосовського закупили обладнання на 60 млн грн. Придбали роботизований ортез із біговою доріжкою, який навчає пацієнта ходити або допомагає покращити навички ходьби після травм хребта або інсультів. Також у Центрі є програмований екзоскелет, що являє собою зовнішній каркас, який допомагає людям із фізичними порушеннями переміщувати своє тіло.

<p>(Фото Полтавської ОВА)</p>
Реабілітаційна система в обласній лікарні. Фото – ПОВА

Серед нового обладнання для обласної лікарні – рентген-апарат на 10 млн грн, який у грудні встановили в соматичному корпусі лікарні.

Полтавський обласний онкологічний диспансер готується до запуску лінійного прискорювача для лікування онкологічних захворювань: триває інсталяція обладнання. У закладі також впровадили систему скринінгу раку шийки матки методом рідинної цитології, що є світовим стандартом діагностики передракових процесів та раку. 

Торік для Полтавського обласного перинатального центру придбали 3D УЗД-апарат для обстеження вагітних, який дозволяє на більш ранній стадії виявити вроджені аномалії та діагностувати відхилення. В обласній лікарні відновного лікування розширили спектр лабораторних досліджень вроджених вад плоду у вагітних. У закладі запрацював новий цифровий мамограф останнього покоління «ASR-4000».

Упродовж року війни в межах гуманітарної допомоги медзаклади області отримували ліки й обладнання. Серед наданого:

  • автомобіль-рефрижератор для транспортування вакцин;
  • 2 наркозно-дихальні апарати та рентген установка для обласної лікарні
  • 7 портативних апаратів ШВЛ для екстреної медичної допомоги; 
  • апарат штучної вентиляції легень для новонароджених для перинатального центру Кременчука;
  • 4 наркозні станції для лікарень Лубен і Кременчука;
  • 2 операційні столи для міських лікарень Полтави та Кременчука;
  • 2 апарати вакуумної терапії ран;
  • понад 550 комплектів апаратів зовнішньої фіксації плечової кістки для 20 закладів Полтавщини;
  • карета швидкої допомоги, яку передав польський шпиталь для Полтавського обласного госпіталю для ветеранів війни.
<p>Фото – ПОВА</p>
Авто для транспортування вакцин. Фото – ПОВА

Розширення медичних послуг в області

У серпні лікарі кардіоцентру в Полтаві розпочали застосовувати новий метод для лікування миготливої аритмії – кріоабляцію, яку у світі застосовують впродовж останнього десятиліття. У грудні вперше в області виконали корекцію гіпертрофічної кардіоміопатії. Хірургічне втручання виконували на зупиненому серці з застосуванням штучного кровообігу. Оперували полтавські кардіохірурги разом із київськими фахівцями Національного інституту серцево-судинної хірургії імені Амосова.

Коштом благодійних фондів у Полтаві відкрили два гінекологічних кабінети безбар’єрного доступу для жінок з обмеженими фізичними можливостями, де можна отримати комплексну гінекологічну допомогу в одному місці. До роботи готують ще один в обласній лікарні відновного лікування.

У січні 2023 року відкрили реабілітаційне відділення у Глобинській міській лікарні для відновлення пацієнтів після бойових дій та неврологічних захворювань. У Миргородській лікарні інтенсивного лікування завершили ремонт й готують до початку роботи інфекційне відділення.

За рік війни в області відкрили 4 нових заклади сімейної медицини: центри первинної медико-санітарної допомоги у Сенчанській, Гоголівській, Нехворощанській та Заводській громадах. Для жителів віддалених сіл працюють мобільні команди від міжнародних організацій, які надають комплексні медичні послуги.

У межах україно-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я» на базі Полтавського обласного центру громадського здоров’я торік розпочав роботу Центр знань із неінфекційних хвороб, де проводять тренінги для медиків, освітян, соціальних працівників.

Триває формування медичного містечка на базі обласної лікарні імені Скліфосовського. Торік до структури закладу увійшла обласна дитяча лікарня як Центр спеціалізованої педіатричної допомог, а нині триває приєднання шкірвендиспансеру та госпіталю для ветеранів війни.

Улітку на Полтавщині відбувся перший випуск бакалаврів, які здобули освіту парамедика і надаватимуть невідкладну медичну допомогу.

null
Безбар’єрний гінекологічний кабінет для жінок з інвалідністю у Центрі сімейної медицини в Полтаві за адресою Івана Мазепи, 36

 Освіта Полтавщини під час війни

Під час війни галузь освіти області взяла на себе нові функції. Школи й дитсадки перетворилися на місця тимчасового проживання. Для продовження навчання постала потреба обладнувати укриття.

«Уже через 10 днів від початку вторгнення наші вчителі змогли поновити онлайн-навчання, а приміщення закладів освіти стали чи не головним місцем прихистку для тисяч родин переселенців, яких ворожа армія залишила без даху над головою», – каже директор обласного Департаменту освіти і науки Євген  Кончаковський.

На Полтавщині продовжують роботу 599 дитсадків та їхніх підрозділів, серед яких  очно працюють – 203 заклади, дистанційно – 270, змішано – 126. Продовжують роботу 528 шкіл області: віддалено працюють 144 заклади, офлайн – 115, у змішаному форматі – 269.

Також продовжують забезпечувати належну підготовку кваліфікованого робітника 33 державні заклади професійної (професійно-технічної) освіти. Нині 7 закладів працюють в очному форматі, 26 – у змішаному.

Навчання налагодили у 6 університетах та 26 коледжах області.

Продовжувати роботу закладів освіти в очному та змішаному форматах дозволяють 794 облаштовані укриття.

Укриття в Лубенській школі №4

Досягнення учнів Полтавщини

Попри війну, на Полтавщині завершили 2021/2022 навчальний рік. Уперше 22 документи про освіту видали через дипломатичні установи за кордоном у 9 країнах світу.

Вдалося провести національний мультипредметний тест: понад 8 тисяч учасників здавали його на Полтавщині. За результатами основної сесії 18 випускників отримали найвищий з можливих результат – 600 балів, тобто по 200 балів з усіх трьох предметів. 43 випускники –  по 400 балів. Усього 261 учасник НМТ отримав 340 найкращих результатів по 200 балів.

Випускник обласного наукового ліцею «Політ» Олег Навер виборов «золото» на 34-й Міжнародній олімпіаді з інформатики в Індонезії. Троє учнів Кременчуцького ліцею №10 «Лінгвіст» – Анастасія Марон, Ростислав Поздняков та Дамір Ціплє – вибороли золоті медалі світового фіналу Міжнародного конкурсу комп’ютерних проектів «Інфоматрикс-2022». Їхні проєкти номінували на персональні відзнаки «Гордість України».

 Допомога переселенцям

Під час повномасштабної війни до Полтавщини за офіційними даними прибули понад 200 тисяч переселенців. Частина з них отримала прихисток у навчальних закладах області. Тимчасовими домівками для переселенців в області досі залишаються 177 закладів освіти. Там мешкають 6 тисяч 304 людини, серед яких 4 тисячі 168 переселенців розміщені в пансіонах шкіл, гуртожитках професійної, вищої та фахової передвищої освіти.

Переселенці в Полтавській громаді. Фото – Полтавська міська рада

По програмі Європейського Союзу «EU4Skills: кращі навички для України» 14 закладів професійної освіти, де проживають ВПО, отримали побутову техніку.

Працівники галузі освіти Полтавщини займаються приготування гарячих обідів, сухих пайків, виготовлення консервації та напівфабрикатів, плетіння маскувальних сіток, розвантаження та пакування гуманітарної допомоги. Освітяни шиють прапори, балаклави, захисні елементи військового одягу.  Печуть хліб для військових.

На базі гуртожитку педагогічного коледжу імені Макаренка працює Центр відновлення «Повертаємо в життя» який від початку війни надавав прихисток родинам переселенців з Київщини, Харківщини, Сумщини.

Національно-патріотичне виховання молоді

На Полтавщині працюють над розвитком напряму патріотичного виховання молоді. Для цього створили Центр військово-патріотичного виховання як підрозділ Полтавського обласного центру національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді. Він займатиметься проведення курсів, тренінгів, семінарів. Реалізуватиме програми з надання первинних військових навичок молоді та цивільним, зокрема з вогневої, інженерної підготовки, основ тактичної медицини.

Основним завданням Центру буде формування навчальної та матеріальної бази для створення у майбутньому окремого комунального закладу «Міжшкільний ресурсний центр» обласного рівня. Там учні шкіл та студенти коледжів та училищ отримуватимуть підготовку з предмета «Захист України».

На перші роковини повномасштабної війни ЗМІСТ підбиває підсумки ціннісним зрушенням, яких зазнало українське суспільство перед лицем ворога. Матеріал до річниці читайте тут.

Loading...