qklhezg6qsh8wl0h

Далеко не всі розуміють, як бути та куди звертатися, побачивши, що дитину б’ють або ж вчиняють щодо неї будь-які насильницькі дії. Тоді як випадків фізичного покарання неповнолітніх — чимало. Тому ЗМІСТ вирішив розробити алгоритм дій.

Отож, якщо ви побачили насильницькі дії щодо дитини, та розумієте, що втручання необхідне терміново, одразу ж звертайтеся до Національної поліції. Заяви та повідомлення зобов’язані прийняти усі працівники Нацполіції (ніяких відмовок по типу «з цим — до ювенальної»). Інформацію щодо жорстокого поводження з дітьми або ймовірної загрози їх вчинення мають прийняти у будь-який час доби. 

Подавати звернення про факти жорстокого поводження з дітьми або загрозу їх вчинення мають право (в усній чи письмовій формі):

Будь-хто може інформувати про жорстоке поводження

Поліціянти зобов’язані відреагувати на ваше звернення. 

Що повинні зробити поліціянти:

Дії поліціянтів

Але що ж робити, поки чекаєте на правоохоронців? Втручатися чи не втручатися — особистий вибір кожного. До цього ми повернемося пізніше. 

А от щодо того, чи варто фільмувати інцидент, точаться суперечки. Дехто розцінює такі дії як бездіяльність, дехто навіть вважає їх аморальними. Проте відеозапис чи фото інколи стають єдиними доказами вчинення правопорушення, що в майбутньому дозволяють притягнути до відповідальності зловмисника. 

А от поспішати ділитися знятим у мережі — не варто. Не забувайте про те, що мова йде про неповнолітніх. Краще передати дані правоохоронцям. Прослідкуйте за тим, щоб поліціянти це зафіксували. Інакше дані не зможуть долучити до матеріалів справи. Про всяк випадок не видаляйте запис із телефона чи камери — всіляке буває, матеріали можуть загубитися й у поліціянтів. 

Кожен небайдужий, що має інформацію щодо жорстокого поводження з дітьми, також може звернутися й до інших установ.

Профільні установи

Відреагувати мають протягом доби з моменту подання звернення. Дані передаються до Національної поліції або ж Служби у справах дітей за місцем проживання чи перебування дитини. 

Також діє національна дитяча гаряча лінія. Сконтактуватися можна за телефонами: 116 111 та 0 800 500 225. 

Цілодобово надати допомогу можуть і в закладах охорони здоров’я, якщо ви звернулися туди разом із постраждалою дитиною. Послуги надаються цілодобово. Це може бути не лише медична, але й психологічна допомога (якщо у закладі є психолог). Крім того, лікарі повинні звернути увагу на характер ушкоджень, що могли бути отримані внаслідок жорстокого з нею поводження. Зафіксовані дані також передаються до служб у справах дітей та органів Національної поліції. 

І наостанок — чи варто намагатися втрутитися в ситуацію самостійно? Як діяти  — пояснила Ірина Карюк, начальниця відділу ювенальної превенції Управління превентивної діяльності. 

Наголосила на тому, що одразу ж треба звернутися до поліції, повідомивши про правопорушення. Не зайвим буде й зауваження, особливо, якщо жорстокість проявляють щодо неповнолітніх, які не можуть захистити себе самостійно. Щодо фізичного втручання – варто подумати, наскільки це доцільно та ефективно. Зважати слід на те, чи зможете ви протистояти кривднику та наскільки ризикуєте стати потерпілим. Іноді краще фіксувати правопорушення на телефон, що пізніше передати матеріали правоохоронцям.

Інфографіка Романа Желізняка

Loading...