Річниця рейдерських захоплень приміщень у центрі Полтави: як це було

Автор: Анастасія Добряк, 27 липня, 17:48

Фото: Річниця рейдерських захоплень приміщень у центрі Полтави: як це було


Перші роки ХХІ століття запам’яталися Полтаві захопленням архітектурних пам’яток, поспішними технічними звітами приміщень, які потім стирали з обличчя міста будівлі, та рейдерською облавою дитячої бібліотеки.

Здавалося б, що уже минуло стільки часу і всі забули про беззаконня і війни за приміщення в історичному центрі міста. Єдині, хто пам’ятають про це – прості полтавці, журналістські репортажі та фотографії. Цього вівторка, 23 липня, була чергова річниця захоплення і спотворення будівель в історичному центрі міста. І хоча час іде, фігуранти колись гучних справ так і не покарані, а кримінальних справ як і не було.

Ми вдячні колегам із інтернет-видань «Майдан»«Детектор-Медіа»«I.ua» та Юлії Деркач, kolo.news, яка  і надала нам архівні фото. Журналісти висвітлювали цю тему задовго до появи ЗМІСТу. У сьогоднішній публікації ми актуалізуємо матеріали цих видань не тільки з нагоди «річниці», а й щоб показати: проблема забудови у Полтаві почалася задовго до знищення Котляріка.

 

Книги у мішках і блокада бібліотеки

Ранок 23 липня 2008 року для Полтавської обласної дитячої бібліотеки ім. Панаса Мирного, що колись розташовувалася за адресою вул. Гагаріна. 5, виявився вкрай неспокійним. Як розповіла у власному репортажі Наталка Вісич, о 6:30 охоронець відкрив двері, бо було спекотно. У той момент невідомі просто зайшли всередину, вигнали з приміщення сторожа і закрили двері. Коли до бібліотеки прийшов завгосп Леонід Горбатюк, то побачив, що вивіску зняли, а на дверному склі написали «Закрито на ремонт».

Ті самі двері

За його словами, тоді у приміщенні був Олександр Павлюченко (більше відомий як «Браслєт»), один із «власників» орендованого приміщення:

«Мене Павлюченко пустив. Із мого кабінету все винесли, лінолеум зірвали. Книги складають у мішки. Свого часу він викупив це приміщення. У нього є свідоцтво про право власності, яке ми оскаржуємо в судах п’ять років. Кінцевого вердикту й досі остаточно не винесено. А вони сьогодні вранці захопили бібліотеку».

Той самий «Браслет»

Тоді Павлюченко почав кричати про приватну власність, але документів журналістам так і не показав. Пізніше до захопленої бібліотеки підійшов Юрій Худяк, ще один із «власників». Йому перешкоджали потрапити до приміщення, але «Браслєт» відкрив чорний вхід (ґратчасті двері) та допоміг співвласнику зайти до бібліотеки.

Після цього працівниця бібліотеки запропонувала перепиляти болгаркою замок на дверях.

 Бібліотекарі намагаються втрапити на роботу

 Бібліотекарі намагаються втрапити на роботу

 Бібліотекарі намагаються втрапити на роботу

З’явилися міліціонери, Олександр Павлюченко і господарка готелю «Палаццо» (із яким теж пов’язана цікава історія) Олена Шуліка. Вона відрекомендувалася як представниця «власника» приміщення і поцікавилася, коли у бібліотеці останній раз витирали пил. Також Шуліка вступила в дискусію з журналістами і, судячи з фото, це обговорення було доволі емоційним:

«Коли тут востаннє працівники витирали пил?Ви не затребувані на ринку праці. Такі, як ви, нічого не створюють і нікому не потрібні».

На передньому плані – Олена Шуліка

Начальниця підрозділу примусового виконання рішень в області Людмила Григор’єва тоді пояснила, що «виселення бібліотеки» відбувалося законно:

«Октябрський райсуд міста 24 травня 2005 року зобов’язав бібліотекузвільнити належне Павлюченку, Худяку і Буянкіну приміщення. 13 червня цього року Октябрський райсуд зупинив виконавче провадження. Але ухвала не набула чинності, бо Апеляційний суд поновив термін на її апеляційне оскарження».

Як пише видання «Майдан», міська влада не могла ігнорувати захоплення приміщення бібліотеки, але позицію мера Полтави  Андрія Матковського озвучила заступниця міського голови Лариса Семеняга. За її словами, влада міста готова навіть виділити будівлюв центрі міста, аби переселити дитячу книгозбірню в інше приміщення, але не визнаватиме порушення, яких допустилися мерія при видачі свідоцтва. Владну облогу вдалося розірвати за допомогою деяких народних депутатів, міністра внутрішніх справ і голови уряду напередодні святкування Дня міста, 23 вересня.

Заблокований вхід до бібліотеки

Уже після святбізнесмени огородили дитячу бібліотеку в центрі міста велетенським парканом і почали вибивати шибки. Цього ж дня Андрій Матковський, з яким пов’язували історію поневірянь дитячої книгозбірні, та Олександр Удовиченко відкрили «Алею журналістів». Тобто, коли у бібліотеці били шибки, закидали коктейлі Молотова і палили книжки, представники влади відкривали «Алею журналістів».

Знищене приміщення дитячої бібліотеки

Знищене приміщення дитячої бібліотеки

 23 липня 2019 року виповнилося 11 років із того дня, коли книги з дитячої бібліотеки опинилися в мішках.

Залишки обгорілих книжок

Дещо згодом, наприкінці вересня, можна буде відзначити річницю нападів на приміщення, спалення книг і огородження колишньої бібліотеки парканом. Та тільки «віз і нині там», бо наразі за адресою вул. Гагаріна, 5 ви не побачите «оази дитячої літератури», бо її розмістили у приміщенні Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. П. Котляревського.

Місце, де раніше була дитяча бібліотека (фото Богдана Проскурова)

Місце, де раніше була дитяча бібліотека (фото Богдана Проскурова)

Місце, де раніше була дитяча бібліотека (фото Богдана Проскурова)

 

Режимний об’єкт знести, а готель – побудувати

Чотиризірковий готель на розі вулиць Гоголя, 33 та Пушкіна, 25 – місце з історією.

У далекому 1962 році тодішню двоповерхову споруду міськвиконком передав на баланс підприємствзв’язку для розміщення в ньому обласного й міського відділів «Союздрук» та їхніх складів. Міська влада вважала, що будинок на вул. Пушкіна, 25 пристосований до роботи підприємств зв’язку, адже упродовж 20 років зв’язківці орендували тут приміщення й «витратили великі кошти на перебудову і пристосування для роботи органів зв’язку орендованого будинку», як сказано в рішенні міськвиконкому №718 від 1 серпня 1962 року.

Як повідомляло раніше видання «Майдан», після «Союздруку» у цьому приміщенні розташувалися магазини продовольчих товарів ТОВ «Торгпреса» й Полтавський обласний вузол спецзв’язку. Останній був філією Державного підприємства спеціального зв’язку, що входив до сфери департаменту Міністерства транспорту та зв’язку України. Раніше воно надавало послуги спецзв’язку бюджетним установам і організаціям, що мають важливе державне значення. І відповідно до положень чинного законодавства, приміщення спеціального зв’язку є режимними і мають розміщуватися в окремих будинках або ізольованих від інших служб приміщеннях відомчих будинків зв’язку.

До 2007 року підприємство продовжувало працювати і навіть уклало з будівельною фірмою договір про капітальний ремонт до 2008 року. Аж раптом 3 квітня 2007 року, на тринадцятій сесії п’ятого скликання Полтавської міської ради,було прийнято рішення знести будівлю й розташувати на її місці новий об’єкт соціально-культурного призначення. Але про це згодом.

Рішення міськради про знесення будівлі

Рішення міськради про знесення будівлі

На п’ятнадцятій сесії п’ятого скликання Полтавської міськради прийняли рішення про внесення змін і доповнень до рішення виконавчого комітету Полтавської міської ради депутатів трудящих від 1 серпня 1962 року. Відтак вирішили:

  1. Вилучити із назви рішення виконавчого комітету Полтавської ради депутатів трудящих №718 від 1 серпня 1962 року слово «облспецзв’язку» (це робило об’єкт не таким уже недоторканим і не таким уже й режимним);
  2. .Скасувати п.1 рішення виконкому від 1 серпня 1962 року «про передачу на баланс підприємства облспецзв’язку будинку по вул. Пушкіна, 25 і зарахувати будівлю по вул. Пушкіна. 25 у м. Полтаві на балансовий облік;
  3. Оформити право власності за територіальною громадою міста та підготувати свідоцтво на право власності на будівлю по вул. Пушкіна, 25 у місті Полтаві.

Рішення сесії

Рішення сесії

Міська влада діяла швидко, бо це місце приглянулося бізнес-леді Олені Шуліці. Її приватне підприємство «Кампус плюс»на початку нульових викупило розташовані по-сусідству (на вул. Гоголя, 33) кілька приміщень й переобладнало їх у готельно-ресторанний комплекс «Палаццо».

Палаццо

Ймовірно, готельно-ресторанний комплекс мав би стати більшим у розмірах, і двоповерхове приміщення на розі вулиць Гоголя, 33 та Пушкіна, 25 мало ідеальне місцерозташування для цього. Тоді Олена Шуліка звертається до КП «Архбудконтроль» і просить обстежити стан будівельних конструкцій нежитлового будинку по вул. Пушкіна, 25.

Єдине, що правила обстежень, оцінки технічного стану та паспортизації виробничих будівель і споруд мають перелік випадків для проведення обстежень, однак заява власника сусідньої споруди не є вичерпною причиною для цього. Але начальник КП «Архбудконтроль» Володимир Зозуля реагує на звернення. У технічному звіті вказано, що споруда виявляється ніби аварійною.

Як повідомляв «Майдан», звіт містив багато недоліків і неточностей. До прикладу, у ньому стверджували, що будівля не містить підвалів, хоча насправді вони є. Неправильно була вказана площа приміщень: 750 кв.м замість 793,5 кв.м.

Як аргумент, до звіту додали фотографії тріщин на будинку, але насправді це стіни прибудов. Також звіт було виконано не на замовлення Полтавського ОВСЗ, а на замовлення стороннього підприємства. Обстеження проводилось взагалі без відома керівництва вузла спецзв’язку.

При цьому в 2003 році Полтавський ОВСЗ проводив планове технічне обстеження своєї будівлі. Підприємство звернулосядо ТОВ «ГІПРОМЕЗ», яке мало відповідні ліцензії, видані Державним комітетом будівництва, архітектури та житлової політики України, й фахівці товариства ретельно обстежили споруду та віднесли її категорії II (стан конструкції задовільний). Термін наступного планового обстеження було призначено на 2013 рік.

Та сесію Полтавської міської ради не цікавили неточності у новому звіті. Там приймаютьрішення знести споруду.

Після цього ПП «Кампус плюс» одержало від міської влади дозвіл на продаж ділянки і будівництво на ній готельного комплексу.

 Рішення про продаж

 Рішення про продаж

Такий поспіх із будівлею готелю теж можна пояснити. Десять років тому, у 2009 році, в Полтаві планували відзначення 300-річчя Полтавської битви. Міська влада очікувалаприїзду кількох тисяч туристів, а готелів у місті було обмаль.

Цікаво інше: депутати міськради взагалі не мали права розпоряджатися ділянкою на вулиці Пушкіна, 25. Про це сказано у статті 83 Земельного кодексу України.

«До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать:земельні ділянки, які використовуються для забезпечення діяльності Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів державної влади, Національної академії наук України, державних галузевих академій наук».

Тобто земельні ділянки, на яких розташовані державні підприємства, належать до земель державної власності. Також на той часу Земельному кодексі було вказано, що коли немає розмежування земель державної та комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями, на яких розташовані державні підприємства, не входять до повноважень міських рад (відмітимо, що наразі цей закон уже не є чинним).

За інформацією «Майдану», тим часом державне підприємство спеціального зв’язку звернулося до спеціалізованої організації «Діагностика», яка має відповідні ліцензії на виконання спеціальних видів робіт. Київські фахівці дійшли однозначного висновку: будівля на вул. Пушкіна, 25 потребує певного ремонту; слід також відновити асфальтове покриття навколо будинку. Однак споруда жодним чином не загрожує життю й здоров’ю робітників чи мешканцям, якіживуть поблизу.

Щоб захиститися, державне підприємство звернулося з адміністративним позовом до Господарського суду Полтавської області на предмет скасування рішень Полтавської міськради.

Олена Шуліка теж не опускала руки і боролася за ділянку у центрі міста. Директорка ПП «Кампус плюс» тоді говорила, що «підприємство програє, бо вона купила суд».

У той час секретар міськради ОлександрКозуб надсилав листи на адресу Полтавського обласного вузла спецзв’язку з вимогою негайного звільнення приміщення. А Олена Шуліка, незважаючи на попередження правоохоронців та СБУ і прокуратур, продовжувала наполягати на знесенні Державного підприємства спецзв’язку, а найманці розвалювали будівлю у прямому сенсі слова.

Минуло більше десяти років і ми, як люди з майбутнього, можемо побачити результат – велетенський, престижний і чотиризірковий готель, який добудували і облаштували. На сайті«Палаццо» про заклад говорять як про той, що «сповна відтворює дух і красу неповторної Полтави». Ось тільки нічого не сказано про передісторію його виникнення.

Бажання збудувати готель (поза сумнівами, гідний і сучасний), переважило. І полтавцям лишається тільки «святкувати» чергову річницю.

Додамо, що цього тижня, 22 липня, на сайті президента України опублікували указ «Про заходи щодо протидії рейдерству». У ньому згадано про «удосконалення засад оскарження рішень, дій або бездіяльності у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань».

Як повідомляє видання «УП», указ передбачає розробку та ухвалення найближчим часом законопроекту для усунення прогалин у законодавстві, що дають змогу рейдерам нищити бізнес і відбирати нерухомість.Тому, як то кажуть, надія є.

Опублікована: 27 липня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація