24 листопада у полтавській бібліотеці імені Котляревського відбулася зустріч з краєзнавцем Борисом Тристановим «Життя, віддане Полтаві (Лев Вайнгорт і Полтава)».

Борис Тристанов розповів про Лева Вайнгорта, підготовку до відкриття пам'ятника та перевидання книги.

Лев Вайнгорт був головним архітектором Полтави. Його призначили на посаду в 1939 році. Він працював на посаді 32 роки. Під його керівництвом відбудовали історичні пам’ятки міста у післявоєнний період.

Борис Тристанов розповів історії про збереження дзвіниці Свято-Успенського собору, відновлення Круглої площі, музею Гоголя у Гоголевому тощо.

Краєзнавець говорить, що Круглу площу відновлювали понад 10 років. Був проєкт знесення цих будівель і побудови на їх місці нових у стилі «Сталінський ампір». Але Вайнгорт вирішив, що довоєнне обличчя Полтави треба зберегти. Першим відбудували Будинок дворянського зібрання. Його відновили за рік і зробили там кінотеатр.

Будинок зв'язку та міська школа мистецтв «Мала академія мистецтв» імені Раїси Кириченко не вписувалися в ансамбль. Тому на залишках цих будівель підіймають архівні проєкти і будують нові будівлі, які вписуються в ансамбль.

«Після війни ми маємо місто Вайнгорта», – каже Борис Тристанов.

28 листопада відбудеться відкриття пам’ятника архітектору Леву Вайнгорту на вул. Зигіна, 1. Тристанов говорить, що дві третини пам'ятника оплатили меценати. Цьогоріч ГО «Save Полтава» оголосили публічний збір, щоб зібрати решту коштів – 160 тис. грн. Ці кошти зібрали за 8 днів.

«Пам'ятник, які відкриють 28 листопада – це пам'ятник не тільки Леву Семеновичу. А і пам'ять тим архітекторам, які з ним працювали».

2012 році видали тисяча екземплярів книги «Записки провінційного архітектора». У цьому році оголосили збір коштів на перевидання цієї книги. Тристанов говорить, що у новому виданні планують додати 2 розділи, переробити розділ присвячений полю Полтавської битви та трохи зміняти розділ присвячений музею Гоголя тощо.

Тристанов сказав, що наразі фахівці працюють над архівами Лева Вайнгорта. У планах до кінця лютого завершити роботи та описати архів. Потім його планують оцифрувати.

Борис Тристанов
Борис Тристанов
Loading...