23 березня, 12:03
23 березня, 12:03

За понад рік великої війни Полтава прийняла тисячі людей з зони бойових дій. Тільки з Харківщини приїхали 120 тисяч нових жителів, повідомила місцева влада наприкінці 2022 року. Усього ж, разом з ВПО з інших областей, Полтавщина офіційно прийняла понад 200 тисяч людей.

Щойно ситуація стала дещо спокійнішою, перед полтавською владою та місцевим бізнесом постало питання: як створити умови для роботи переселенців, що є однією з основних потреб. Частково проблему ВПО розв’язали власними силами, відкриваючи бізнес, або працюючи в інших областях. Та все ж для сонного міста на кшталт Полтави, де знайти роботу було викликом і для місцевих, поява одразу багатьох нових мешканців стала вкрай неочікуваним явищем. До нових умов довелося адаптуватися оперативно.

У цьому матеріалі ЗМІСТ розповідає про ринок праці в Полтаві та інструменти, якими користуються ВПО, щоб знайти роботу.

«Я так довго шукала роботу, що й зневірилася». Ситуація в Полтаві та області

Проблема ринку праці у Полтаві існує давно і є однією з найголовніших з-поміж тих, які відзначають й самі полтавці. До початку повномасштабної війни рівень безробіття в області сягав 12,4% й перевищував середній по Україні. З цим зіштовхнулася й Олена Березенко з Херсону.

Навесні 2022 року вона разом з родиною переїхала до Полтави через окупацію рідного міста. Щойно родина облаштувалася, почали шукати нову роботу. Це виявилося складніше, ніж планувала переселенка. 20-річний досвід Олени Березенко у медсестринстві не став у пригоді комунальним лікарням, тож знайти собі робоче місце було непросто:

«Я активно шукала роботу, бігала поліклініками та лікарнями. Десь взяли телефонний контакт, а десь прямо сказали, що вже є спеціалісти. Після тривалих пошуків зневірилася, почала сумніватися, що мені це взагалі вдасться. Потім наштовхнулася на оголошення у групі для переселенців. Там написали, що шукають медсестру з досвідом роботи, але вже у приватний медзаклад. Потім резюме, співбесіда, знайомство з колективом - і ось все налагодилося».

Дійсно, велика війна в Україні вплинула на кількість вакансій. За даними полтавського Інституту аналітики та адвокації, що проводив дослідження ринку, проблеми з працевлаштуванням є наслідком російської агресії. Йдеться про удари по інфраструктурі, руйнацію потужностей підприємств та припинення роботи у деяких областях чи їхніх частинах через бойові дії. Кожен з цих елементів сприяє зменшенню економічної активності.

За актуальними даними, в Україні рівень безробіття сягає 30%. Як наслідок, суттєво скорочується рівень доходів населення. Такі показники репрезентативні й для Полтавщини.

Згідно зі звітом Полтавського обласного центру зайнятості, ситуація на ринку праці у січні-лютому 2023 року, ситуація здобуває стабільність. До прикладу, нині на Полтавщині на одне робоче місце претендують шість людей замість дев’яти у попередні місяці. Середній рівень заробітної плати становить 9 тис. 675 грн.

Полтавські аналітики підсумовують, що проблема безробіття існує, але має перспективи та можливості для працевлаштування:

«Кількість пропозицій від шукачів роботи значно перевищує попит роботодавців. Так само і бажаний рівень заробітної плати в поданих резюме більший за вказаний у вакансіях», – аналізує проблему представниця Інститут аналітики та адвокації.

Можливості для ВПО в Полтаві

Досвід херсонки Олени Березенко показує, що знайти роботу за професією можливо в будь-яких умовах, якщо докласти для цього зусиль. Щоб закрити потреби переселенців у працевлаштуванні, у Полтаві та області створюють спеціальні програми, або залучають зовнішнє фінансування й наймають людей. Останнім займається міський профільний Департамент, що представляє Полтаву у різних міжнародних проєктах й отримує фінансування для оплати роботи ВПО на різних об’єктах.

З останнього, 100 тис. доларів для 128 переселенців та представників вразливих категорій, які ремонтують будинок культури та школу Тахтаулівського старостату. Ще  125 людей зв’язалися з міською радою і повідомили, що шукають роботу й отримали можливість працювати у ботанічному саду із заробітною платою по 200 доларів на місяць.  Сконтактувати й уточнити інформацію про програми, що діють у Полтавській громаді, можна за номером 0800331787.

Робота ВПО в Полтавській громаді. Фото – Полтавська міська рада

Окрім локальних проєктів з працевлаштування, ВПО на Полтавщині можуть користуватися масштабними урядовими програмами. До прикладу, охочі, які втратили роботу, можуть долучатися до «Армії відновлення». Оплата праці нині на рівні 6 тис. 700 грн, але ця можливість заробітку є стабільним джерелом доходу. Такою можливістю скористалися уже понад 3 тисячі жителів Полтавщини, серед яких є й переселенці.

Робота «Армії відновлення». Фото Харківської ОВА

Робота за цією програмою пов’язана із відбудовою України (розчищення доріг від завалів, облаштування та укріплення блокпостів, вирубування дерев для формування окопів тощо) в інших областях. До цих робіт держава залучає ВПО, студентів, фермерів тощо.

Якщо ж знайти роботу швидко не вдається, або людина хоче здобути нову професію чи навички, варто здобути спеціальні знання з галузі. Інститут аналітики та адвокації акцентує, що питання перекваліфікації  дозволяє  охочим спробувати себе у кардинально новій сфері. Щоб здобути знання й відкрити для себе нові можливості можна використовувати онлайн-ресурси. Одними з найактивніших себе проявили  «Українське місто» та Prometheus, бо документи про пройдені курси з цих ресурсів впізнавані серед роботодавців.

Окремою галуззю для ВПО в Полтаві є відкриття власної справи. Полтавщина уже знає кілька успішних кейсів від переселенців, які відкрили й розвивають свій бізнес попри війну. ЗМІСТ розповідав про харків’янина Кирила Сірового та його кав’ярню, що дозволили не залежати від державних виплат й розвиватися у підприємництві.

Подібних історій у Полтаві чимало і вони свідчать, що реалізуватися під силу кожному  ВПО. Підтримкою у цьому може слугувати програма «єРобота». У межах проєкту роздають гранти для створення бізнесу, розвитку підприємництва та навчання. Сума сягає 250 тис. грн, але для переробних підприємств є окремі умови і розмір допомоги до 8 млн грн. Проєкт цікавий тим, що має на меті створення робочих місць, тож не просто забезпечує переселенців, а й надає умови розвитку для інших.

Стати найманим працівником, здобути нову освіту, відкрити бізнес. Хоча знайти  роботу, що відповідатиме вимогам, або сприятиме реалізації й задовольнятиме усі потреби у заробітній платі в Полтаві складніше, ніж у місті-мільйоннику. Та все ж можливо.

Інструменти для пошуків у Полтаві

Найбільш ефективним методом пошуку роботи для ВПО у Полтаві наразі вважають особисті контакти, локальні чати та спеціальні сайти для пошуку вакансій. За понад рік групи переселенців у месенджерах залишаються активними. Там «киплять» обговорення різних пропозицій від місцевих роботодавців, виданої гуманітарної допомоги. У графіці ЗМІСТу можна побачити трійку найбільших чатів ВПО, які роботодавці використовують, щоб повідомити про вільну посаду, знайти людей або щось дізнатися:

Практика показує, що роботодавці з розумінням ставляться до потреб ВПО, а деякі підприємства й спеціально шукають переселенців, щоб допомогти постраждалим від війни. До прикладу, Олена Березенко каже, що знайшла роботу в одному з таких чатів й лишається задоволеною:

«Мені немає на що скаржитися. Прийняли дуже тепло і в Полтаві, і в моїй клініці. Я до цього працювала тільки у державних закладах і подумати не могла, що можу знайти собі місце у приватному.», – каже жінка.

Окремо варто відзначити телеграм-канал від Центру зайнятості про роботу в Полтаві. Там можна побачити чітко структуровані вимоги й пропозиції роботодавців з офіційним працевлаштуванням.

Якщо ж проаналізувати платформи, що займаються працевлаштуванням, то можна визначити періодичність появи нових оголошень за геотегом. Це свідчить про популярність ресурсу у Полтаві та області й дозволяє отримувати найцікавіші оголошення, що підпадають під вимоги шукачів роботи або на пошту, або під час відвідування сайту.

Графіка та обкладинка – Юлія Сухопарова