Сергій Притула – український волонтер, громадський та політичний діяч, телеведучий. Саме так пишуть про нього у «Вікіпедії». Та паралельно з цим, він має чітку позицію про події в Україні, розбудовує власну партію, назву якої ще не знає ніхто, та готується до парламентських виборів в Україні.
ЗМІСТ зустрівся з Сергієм Притулою, коли він приїжджав до Полтави розв'язувати партійні питання. Ми говорили про нещодавнє інтерв’ю міського голови Олександра Мамая про війну на сході України, що викликало резонанс, поразку «Голосу» та 5% полтавських виборців, які готові підтримувати його нову політсилу.
«Регулярна фішка: коли приїжджаю до Полтави, то набираю свого кума Сашу Мамая. Не того самого»
Для Притули Полтава – це насамперед люди і пішохідна зона на вул. Соборності. Він каже, що можливо для містян це здається суттєвим, але для жителів Києва дещо грандіозне:
«Коли живеш у столиці, де тотальна нестача пішохідних зон, то на такі речі реагуєш з невеликою білою заздрістю. Коли до тебе приїжджають друзі, і ти їх водиш у центральній частині столиці та маєш маневрувати між припаркованими автомобілями, то це не завжди те, чим можна похвалитися».
Повертаючись до творчого минулого, то Полтава ще запам’яталася в концертній царині:
«Аудиторія дуже тепла. Вона відрізняється подекуди від інших регіонів. Є міста з більш вимогливою аудиторією, а тут люди, які давали право на помилку на сцені. Я пам’ятаю, що були ситуації, коли актори могли збитися чи забути текст і починали імпровізувати. Зала таке помічає, а тут навпаки підтримували. Це було дуже мило».

Та все ж головна асоціація – його старий друг Олександр Мамай з Полтави, який уже давно мешкає у Тернополі:
«Моя найголовніша і регулярна фішка: коли приїжджаю до Полтави, то набираю свого кума Сашу Мамая. Не того самого. Просто тезку. Кажу йому: "Сашко, тобі від матінки Полтави привіт". А він переказує низький уклін. Це мій кум, ми вже 20 років знайомі. Він сам полтавець і в Тернополі ми його ніколи не називаємо по прізвищу, а кажемо просто – Саша Полтава».
«Міському голові Полтави потрібно влаштувати невеличку пізнавальну поїздку у деякі місця Донецької та Луганської областей»
Нещодавно Олександр Мамай дав інтерв’ю телеканалу «Наш», де розповів про те, що на території України воюють США та Росія, про «братовбивчу» російсько-українську війну тощо. Після цього у Полтаві відбувся мітинг і депутати навіть намагалися достроково припинити його повноваження.
За словами Притули, схожі вислови не можуть дозволяти собі публічні люди, які мають певний рівень впізнаваності і групу прихильників в українському суспільстві. Ця людина несе відповідальність за те, що говорить і наративи надсилає середовищу, які на неї орієнтуються. Олександр Мамай не виняток:
«Я думаю, що міському голові Полтави потрібно влаштувати невеличку пізнавальну поїздку у деякі місця у Донецькій та Луганській області. Щоб він поспілкувався з бійцями і вони могли йому пояснити наскільки він помиляється у своїх судженнях та заявах. У мене складається враження, що він, мабуть, не бував там. Я не стверджую, а підозрюю, що якби він хоча б раз туди поїхав, поговорив з офіцерами, які брали в полон кадрових російських військових, або побачив на їх власні очі, як у мене це було у 2014 році, то більше так не говорив би. Але підозрюю, що він живе у своїй ментально-світоглядній інформаційній бульбашці і в ній дозволяє собі подібні висловлювання».
Кожна публічна людина відповідає за свої висловлювання. І абсолютно неважливо – це спорт, музика чи політика в чистому вигляді. Притула вважає, що коли давати людям трактування подій, вони вірять, орієнтуються на думку мовця, а потім приходять на виборчі дільниці. І саме вони приводять до влади тих, хто поділяє думку, візії, світогляд конкретної людини, яка їм про це говорила:
«Для мене важливо, щоб люди, які мають вагу у суспільстві, не цуралися висловлювати свою позицію, що скерована на укріплення певних догм, які є зараз в Україні насамперед про те, що стосується війни з РФ».
Через це публічним людям не варто інакше трактувати російсько-українську війну як «громадянську», бо це не так і має вагомі наслідки.
Чому «Голос» не почули у Полтаві
У серпні 2020 року стало відомо, що «Голос» не йтиме на місцеві вибори у Полтаві та області. Керівниця партії Кіра Рудик заявила, що тут вони не мають людей, тому не витрачатимуть ресурс. Але це була не остання поразка «Голосу».
«Мені складно про це говорити. Позаяк я не був долучений до процесу комунікації з людьми у Полтаві чи Полтавській області. Попри те, що я включився у парламентську кампанію».
До розбудови партійних осередків під час розбудови Притула долучився уже в межах підготовки до місцевих виборів, але у Полтаві фактично не було часу будувати щось з нуля:
«Закрутився у них і знав, що є певні регіони, де немає партійних структур взагалі, або вони є лише на папері. Це був фронт робіт, що був обумовлений з керівництвом партії про те, що по завершенню місцевих виборів я візьмуся за партійну розбудову. Я не здогадувався, що керівництво партії, яке підтверджувало мені ці наміри, наміри насправді мали геть інші і що справдилося через певний час. Комунікація зі мною різко припинилася, я подивися на ці речі і подумав: подивимося цим це закінчиться».

Закінчилося усе розколом «Голосу» й заявою Сергія Притули про початок власного політичного проєкту. Він каже, що фактично «Голос» зараз складається з кількох десятків людей, частина з яких у парламенті, частина в Київраді, і частина тримає печатку в руках у партійному осередку. Ця політсила вже не має державного фінансування і її перспективи дуже розмиті:
«Покажіть виборця який голосував за Кіру Рудик у 2019 році. Я знаю людей, які голосували за Рахманіна, Юрчишина, Устінову, Лозинського. Але хто така Кіра ніхто не знав, але ця людина вважає, що вона може поламати віру в людей, що в районі правоцентристських демократичних сил в Україні щось може відбутися».
У травні Притула організував з’їзд осередків «Голосу» в Україні які теж були незадоволені діяльністю керівництва партії. Там обговорили їхні перспективи і як наслідок у червні-липні відбувався парад прощань з політсилою. Тоді виходили цілі області, які стануть однією зі складових нової партії.
«У Полтаві і області "цементуємо команду"»
Судячи з останніх соціологій, якими діляться з уже політиком Сергієм Притулою, то його виборець на Полтавщині є. Хоча партії ще немає, але 5% підтримки у Полтаві вже фіксують:
«Це хороший натяк на гідну перспективу тут. Я радий, що ті чи інші старання молодих партій не відбили бажань в частини аудиторії шукати все-таки у списку партій ту, яку вони обирають не за принципом меншого зла. А шукати тут, що відповідатиме бажанням і розумінню того, якою має бути ця партія орієнтуючись на людину, яка уособлює цю партію. Тут ми провели заключну зустріч з людьми, які стануть фундаментом партії. Тобто у Полтаві і області "цементуємо" команду».
Імені та прізвищ він не називає. Мовляв, чекають доки отримають кінцеве «так» і вже невдовзі познайомлять з командою. Зараз працюють з назвою та головними меседжами партії, які представлять за 2 місяці.
«Мені завжди дуже "подобається", коли люди завжди за когось вирішують кому і чим займатися. Фраза про те, що кожен має займатися своєю справою – це хто таке сказав? Половина людей, які це кажуть працюють на за фахом».
Притула не вважає, що займається не своєю справою, хоча таке часто пишуть йому в коментарях. Коли він модерує безпековий форум, що стосується оборонних закупівель, або пояснює чому треба було прибрати з посади Андрія Тарана то таких питань не ставлять:
«Коли створив благодійний фонд, який на збирає стільки коштів, що це дозволяє йому бути №1 у сегменті українського Patreon? І За ці гроші ми ремонтуємо інтернати, обладнання для дітей купуємо, щоб навчити їх ходити. Коли я займаюся речами, де підмінюють державу, мені кажуть дякую за допомогу хлопцям на війні, дітям. Отут моє діло, а коли я заходжу на територію, де я починаю викликати дискомфорт у політиків, які по 20 років там сидять, то вже кажуть, що не моє».

«Якщо вам і далі подобається вибирати серед цих людей, які десятиліттями на ваших грошах будували кар’єри – це ваш вибір. Але я прошу в один момент озирнутися довкола себе і побачити, що у ваших громадах є люди, які вже змінюють щось на краще, які слідкують, щоб з вашого бюджету не крали гроші, які волонтерять, екологічними проблемами займаються. Подивіться на них, я їх вже зараз об’єдную, їм ви вже довіряли свої гроші як волонтерам і активістам».
Фото Катерини Пєшикової