Ілюстративне фото

Барельєф двоголового орла на дзвіниці Хрестовоздвиженського монастиря з’явився у 2014 році.

Звернення депутатки Полтавської міської ради Катерини Бабіч щодо розгляду питання демонтажу символіки на одній із будівель Хрестовоздвиженського жіночого монастиря підтримали на комісії з розвитку культури, освіти та спорту 7 серпня.

Очільниці Департаменту культури молоді та спорту Полтави, Олені Ромас рекомендували:

  • надати охоронний договір даного об‘єкту;
  • затребувати у балансоутримувача облікову картку з визначенням предмета охорони;
  • надати наукову документацію з обґрунтуванням барельєфів, які там розміщені;
  • надати погодження на розташування даних барельєфів. 

Ромас каже, що облікової документації немає на цей об‘єкт і охоронного договору немає. 

Нагадаємо, наразі  двоголового орла на дзвіниці монастиря приховали за іконою. 

Згідно з повідомленням Департаменту культури Полтавської обласної військової адміністрації, до Хрестовоздвиженського монастиря направили звернення щодо демонтажу ліпнини з російською держсимволікою.

Регіональний представник УІНП Полтавщини Олег Пустовгар звернувся на гарячу урядову лінію щодо демонтажу зображення державної символіки росії у вигляді двоголових орлів на дзвіниці Полтавського Хрестовоздвиженського монастиря. Релігійна організація належить до Української православної церкви московського патріархату. Звернення підтримали громадська організація «Збережемо Полтаву» й депутати міської та районної рад.

У експертному висновку ГО «Збережемо Полтаву» йдеться про те, що мурована дзвіниця монастиря раніше мала чотири історичних скульптурних елементи, що зображували двоголових орлів – герб російської імперії. Однак після завершення реставрації пам’ятки у 1981 році декор дзвіниці відновили, за винятком двоголових орлів.

Під час ремонтних робіт на історичних місцях пам'ятки встановили нові барельєфи двоголових орлів, які не мають зв’язку з оригіналом і зображують герб російської федерації та не є відновленням автентичного елементу зовнішнього декору. 

Згідно з чинним законодавством, будь-які роботи на пам'ятках можливі виключно за науково-проєктною документацією на реставрацію, погодженою з Міністерством культури. За інформацією ГО «Збережемо Полтаву», такої документації власник/користувач пам'ятки не виготовляв, як і не отримував дозволу на реставраційні роботи, а будівельна діяльність на пам'ятці була самочинною та могла нашкодити їй.

Loading...