kxfhhzlbmstlv6sf

У п’ятницю, 17 липня ВРУ ухвалила проєкт постанови №3650 «Про утворення та ліквідацію районів». Цим документом створили 136 укрупнених районів в областях України. Для порівняння, раніше в Україні було 490 районів. 

На Полтавщині ж із 25 залишиться 4 райони. ЗМІСТ вирішив пояснити, навіщо створювати нову карту Полтавщини і як виглядає новий адміністративно-територіальний поділ регіону.

Раніше до складу Полтавської області входило 25 районів:

Великобагачанський Гадяцький Глобинський Гребінківський Диканський Зіньківський Карлівський Кобеляцький Козельщинський Котелевський Кременчуцький Лохвицький ЛубенськийМашівський Миргородський Новосанжарський Оржицький Пирятинський Полтавський Решетилівський Семенівський Хорольський Чорнухинський Чутівський Шишацький

Усього в області було 15 міст, з яких 6 обласного значення (Гадяч, Горішні Плавні, Кременчук, Лубни, Миргород, Полтава). Ще 9 міст районного значення, 21 селище міського типу, 1783 села, 43 селища, 21 селищних рад, 467 сільських рад. Обласним адміністративним центром була Полтава.

У Полтавській області раніше було 25 районів

Нові 4 укрупнені райони в Полтавській області територіально є більш-менш однаковими. Межі районів встановлені по зовнішньому кордону територій сільських, селищних, міських територіальних громад, що входять до того, чи іншого району. Дійсно, тепер карта області виглядає дещо інакше. Укрупнення районів є одним з кроків децентралізації в Україні.

Один з основних меседжів такого кроку – зменшити кількість райдержадміністрацій і рівномірно розподілити обов’язки між РДА, виключити дублювання їхніх функцій та скоротити витрати на утримання органів. Як пише аграрне інформагенство Agravery, сьогодні в райдержадміністраціях по країні працюють близько 48 тисяч людей, а витрати на їхнє утримання складають близько 6,4 млрд грн на рік.

Ще однією причиною укрупнення районів стало те, що вони суттєво різняться між собою за розмірами та чисельністю людей. На думку уряду, такі розбіжності у розмірах районах не відповідають сучасним вимогам організації ефективної місцевої влади. А це є основою децентралізації, тому без укрупнення повністю завершити реформу не вдалося б. У Мінрегіоні кажуть, що завдяки укрупненню вдасться організувати на місцях ефективну державну виконавчу владу та зекономити на її утриманні.

Завдяки укрупненню, в районах більше не відбудеться виборів депутатів до райрад. А ось повноваження чинних обранців припиняються після місцевих виборів 25 жовтня, у день, коли нові депутати набувають повноважень. Своєю чергою, Центральна виборча комісія України має забезпечити формування виборчих округів та проведення місцевих виборів з врахуванням новоутворених районів.

Подейкують, що після укрупнення райони взагалі будуть позбавлені повноважень, адже їх на себе перебирають ОТГ. Насправді, це не так, бо лишаються функції, які не можуть на себе перебрати громади. Власне, це і є причиною збереження рівня районів у територіальному поділі України. Йдеться про такі функції:

  • нагляд за дотриманням Конституції та законів прийнятих рішень органами місцевого самоврядування;
  • координація роботи підрозділів центральних органів виконавчої влади у межах району;
  •  місцева екологічна політика;
  • розробка та супровід інфраструктурних проєктів районного значення, погодження проєктів Державного фонду регіонального розвитку.

Ймовірно, укрупнення районів не мине безслідно і супроводжуватиметься конфліктами між новоствореними органами та громадами щодо відповідальності за освіту, медицину, бюджети.  Уникнути цього вдасться завдяки чіткому визначенню повноважень районних рад, над чим працює Міністерство розвитку громад. Так само визначаються з фінансовими питаннями, які мають внести до Бюджетного і Податкового кодексів, що є необхідним у межах реформи децентралізації.

Кременчуцький район. Адміністративний центр – у місті Кременчук. У складі 12 територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України:

Глобинської міської Горішньоплавнівської міської Градизької селищної Кам’янопотоківської сільської Козельщинської селищної Кременчуцької міськоїНовогалещинської селищної Оболонської сільської Омельницької сільської Піщанської сільської Пришибської сільської Семенівської селищної
Карта Кременчуцького району

Лубенський район. Адміністративний центр – у місті Лубни. У складі 7 територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України:

Гребінківської міської Лубенської міської Новооржицької селищної Оржицької селищноїПирятинської міської Хорольської міської Чорнухинської селищної
Карта Лубенського району

Миргородський район. Адміністративний центр – у місті Миргород. У складі 17 територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України:

Білоцерківської сільської Великобагачанської селищної Великобудищанської сільської Великосорочинської сільської Гадяцької міської Гоголівської селищної Заводської міської Комишнянської селищної Краснолуцької сільськоїЛохвицької міської Лютенської сільської Миргородської міської Петрівсько-Роменської сільської Ромоданівської селищної Сенчанської сільської Сергіївської сільської Шишацької селищної
Карта Миргородського району

Полтавський район. Адміністративний центр – у місті Полтава. У складі 24 територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України:

Білицької селищної Великорублівської сільської Диканської селищної Драбинівської сільської Зіньківської міської Карлівської міської Кобеляцької міської Коломацької сільської Котелевської селищної Ланнівської сільської Мартинівської сільської Мачухівської сільськоїМашівської селищної Михайлівської сільської Нехворощанської сільської Новосанжарської селищної Новоселівської сільської Опішнянської селищної Полтавської міської Решетилівської міської Скороходівської селищної Терешківської сільської Чутівської селищної Щербанівської сільської
Карта Полтавського району

Наступним кроком має бути внесення зміни до Конституції щодо децентралізації, які необхідні для подальшого просування реформи та її завершення.

Графіка Романа Желізняка

Loading...