У Полтаві збираються відбудувати хату-музей патріарха Мстислава Скрипника (ФОТО)

Автор: Анна Аксюк, 4 лютого, 18:57

Фото: У Полтаві збираються відбудувати хату-музей патріарха Мстислава Скрипника


Зараз більш ніж 200-літній будинок, де народився і зростав перший патріарх Української Автокефальної Православної Церкви Мстислав Скрипник закритий для відвідувань, бо потребує ремонту – будівля в аварійному стані і заходити всередині небезпечно для життя.

До того ж, частина будинку довгий час знаходилась у приватній власності, але наразі вона викуплена.

За словами голови відділу зв’язків із громадськістю та ЗМІ Харківсько-Полтавської єпархії ПЦУ (УАПЦ) протоієрея Олександра Горая, щоб викупити цю будівлю, Львівська єпархія ПЦУ зібрала більше 120 тис. грн:

Голова відділу зв’язків із громадськістю та ЗМІ Харківсько-Полтавської єпархії ПЦУ (УАПЦ) протоієрей Олександр Горай

 «Це передали львів`яни, священники і сам особисто владика Макарій. Полтавці, на жаль, такими внесками на відродження садиби похвалитися не можуть.

Ми сподіваємося, що садиба патріарха стане іще однією візитівкою Полтави, і сюди будуть з цікавістю приходити люди і більше дізнаватися про того, хто зробив неоціненний вклад в розбудову української церкви».

Будинок патріарха Мстислава розташований на однойменній вулиці, яка раніше називалася Карла Лібкнехта, а ще раніше Тригубівська. Зараз же вона носить ім`я найвідомішого свого уродженця.

З 1994 року у цій будівлі на громадських засадах засновано хатину-музей, яким опікувалося ГО «Полтавське міське православне сестринство св. Княгині Ольги». А нещодавно будинок перейшов у піклування автокефальної церкви. На даний момент він оформлений у власність ПЦУ.

Олександр Горай розповів, що навіть у первинному стані будинку відомого діяча вони вже приймали делегації з Німеччини та багатьох інших країн, які цікавляться долею патріарха Мстислава.

У Полтаві збираються відбудувати хату-музей патріарха Мстислава Скрипника

На даний момент виготовлений ескіз проекту реконструкції будівлі, у процесі розробки дозвільні документи.

Додамо, що патріарх Мстислав Скрипник був старшим сином молодшої сестри Симона Петлюри. І дядько був для нього прикладом в усьому.

Після навчання він дуже зацікавився долею Української православної церкви і школи у Польщі, де виступав за її права. Там він отримав освіту, залучився до громадської роботи, став членом сейму, і досяг певних здобутків у відстоюванні прав діаспори.

У 60-ті роки патріарх Мстислав, очоливши українську церкву у діаспорі, мав дві зустрічі з Вселенським патріархом, розпочавши процес визнання української церкви ще в 60-ті роки, коли про неї на теренах України було заборонено навіть розмовляти.

Патріарх повернувся в Полтаву уже в 90-річному віці. Тоді одна з сусідок навіть згадала його, і вони поговорили про дитинство.

Наталія Кузьменко, екскурсовод, старший науковий співробітник науково-дослідного експозиційного відділу новітньої історії Полтавського краєзнавчого музею говорить, що саме зараз в Україні, коли ПЦУ надали томос, ця пам`ятка  надзвичайно важлива:

 «Коли ми говоримо про становлення української церкви то коріння, його треба знаходити в цьому будинку».

Нагадаємо, що будинок патріарха Мстислава є однією з локацій нового туристичного маршруту «Полтавський період Симона Петлюри». Презентація відбулася в рамках Обласної програми туризму і курортів на 2019 рік Департаментом культури і туризму ОДА. Під час інформаційно-просвітницького туру презентували п’ять QR-кодів , які містять інформацію про життя та діяльність Симона Петлюри.

 На асфальті біля садиби патріарха Мстислава є QR-код, який  з допомогою зчитування смартфоном надасть містянам і туристам інформацію про життя відомого полтавця.

Наглядачі садиби надзвичайно вдячні активній участі Львів`ян у зборі коштів для того, щоб викупити приватну половину будинку. Тепер, як відзначають вони, черга за полтавцями.

Окремий рахунок парафії, у власності якої перебуває будівля, відкритий для збору коштів на реконструкцію музею:

Святого Архистратига Михаїла релігійна громада (парафія) Харківсько-Полтавської єпархії УАПЦ

ЄДРПОУ/ДРФО 37914874,

АТ КБ "ПРИВАТБАНК" (ЄДРПОУ банку 14360570, код банку 331401) рахунок:

№ 26001054205208 (Поточний рахунок),

валюта UAH (Українська гривня).

У Полтаві збираються відбудувати хату-музей патріарха Мстислава Скрипника

Опублікована: 4 лютого 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація