З 16 січня 2021 року споживачів в Україні мають обслуговувати споживачів державною мовою. Якщо мовний закон будуть системно порушувати, бізнес можуть штрафувати від 5 тис. 100 до 6 тис. 800 грн.

Про це повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.

З 16 січня українською споживачів мають обслуговувати у супермаркетах, інтернет-магазинах, кафе, банках, АЗС, аптеках тощо. Це ж стосується і освітніх послуг (гуртки і секції), медичного обслуговування, надання соціальних послуг тощо.

Іншою мовою клієнтів мають обслуговувати тільки на його прохання. Це передбачили законом «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Тарас Кремінь каже, що за системні порушення мовного закону штрафуватимуть. Штрафувати за невиконання закону може Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови:

«Здавалося б, комусь ця сума невелика (від 5 тис.100 до 6 тис. 800 грн.), але вона буде бити не стільки по кишенях бізнесу, скільки – по репутації».

Інформацію про товари та послуги теж мають обов’язково надати українською. Це стосується й даних у цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо. Ці ж відомості можна дублювати іншими мовами.

Якщо після 16 січня споживач помітив порушення мовного закону, потрібно звернутися до працівників чи менеджерів з проханням обслуговувати українською. Якщо ви хочете, щоб обслуговували іншою мовою, про це також потрібно повідомити персоналу чи керівництву закладу.

Якщо порушення у закладі не виправляють, це можна зафіксувати у книзі скарг чи пропозицій. У листопаді їх скасували на обов’язковому рівні, тому скаргу можна залишити у гугл-відгуках, офіційних сторінках чи соціальних мережах закладу чи бренду.

Також кожен може скласти скаргу на ім'я Уповноваженого із захисту державної мови. Її можна направити її письмово або електронною поштою. У ній потрібно надати повну інформацію про заклад, розповісти про обставини та докази, що підтвердять порушення. Скарги надсилати на адресу: 01001, м.Київ, провулок Музейний, 12, або електронну адресу: kremin@kmu.gov.ua.

У Держпродспоживслужбі Полтавщини повідомили, що обговорювали нововведення у галузі обслуговування з громадською організацією «Підприємці Полтавщини».

Закон «Про функціонування української мови як державної» ухвалили 25 квітня 2019 року. Згідно з ним, єдиною державною мовою в Україні є українська мова. Цей закон також регулює застосування української мови як державної у сферах суспільного життя в Україні.

Loading...