З полтавськими ОСББ, які закривають свої укриття «для чужих», проведуть профілактику

Ілюстративне фото укриття
Ілюстративне фото укриття

Фото – Finbarr O’Reilly для nytimes

У Полтавській громаді є 324 сховища. Їх перевірили після київської трагедії 1 червня через недоступність укриття й виявили проблеми.

Про це 8 червня ЗМІСТу розповів секретар Полтавської міської ради Андрія Карпов.

Перевірка укриттів розпочалася у день трагедії в Києві й тривала кілька днів. 16 бригад від міської ради працювали в укриттях. Окремо працювали поліція, рятувальники й перевіряли депутати. Під час рейдів з’ясували, що до 57 захисних споруд не було доступу.

Це пов’язано з тим, щоб деякі ОСББ, які раніше створили сховища для своїх мешканців і внесли себе на мапу від ДСНС, не пускають туди мешканців інших будинків. Андрій Карпов каже, що вони вважають ці укриття власними, тож можуть вирішувати хто туди заходитиме під час «повітряної тривоги», але це хибна позиція. Усі бомбосховища, що позначені на карті рятувальників мають бути доступними для усіх, а не лише мешканців певного будинку.

«Ми доручимо головам районних рад у Полтаві провести роботу з ОСББ та іншими приватними об’єднаннями, щоб вони пускали до себе всіх. … Щодо звернень. На мій особистий номер, я отримав 2 дзвінки. Одна жінка, якраз під час тривоги, не зорієнтувалася і взагалі не знала де сховище. Я порадив скористатися мапою і до того як почалася тривога раджу знаходити укриття. І один чоловік попросив допомоги з приводу того, що сховище зачинене. Назвав адресу, а з’ясувалося, що це просто підвал будинку, бо сховище знаходиться поруч. Не кожен підвал – сховище і не в кожному підвалі безпечно», – каже серктар міськради.

Хто відповідає за доступність укриттів на Полтавщині

Балансоутримувач сховища самостійно визначає людину, яка відповідає за доступність укриттів. Балансоутримувачами можуть бути комунальні заклади, заклади освіти чи підприємства, на території яких знаходиться укриття. Сховища мають бути відчиненими цілодобово, а на вході в укриття мають бути спеціальні таблички з позначками про відповідальну людину. На табличці повинно бути вказане ім’я людини, до якої можна звернутися, та її контакти. 

На наявність таких табличок під час перевірок звертали увагу працівники ДСНС. Якщо така табличка відсутня, то про порушення повідомляють поліції, яка має притягнути до відповідальності власників укриття. 

Наразі визначили номери, куди можна звертатися якщо у вас виникають проблеми з доступом до укриттів у Полтаві:

  • відділ оперативного реагування – 15-80, 56-29-71, 56-48-38, 56-31-79, 0671581580, 0662865887;
  • за відсутності реакції, на особистий номер Андрія Карпова – 0986984444.

Жителі Полтавщини можуть поскаржитися на заблокований доступ до укриття в чат-бот начальника ПОВА, а також за номерами гарячої лінії 0-800-502-230 і на 101 та 102.

Нагадаємо, що для перевірки укриттів на Полтавщині створили ситуаційний штаб. До складу спеціального штабу увійшли представники органів місцевого самоврядування, поліції та Державної служби України з надзвичайних ситуацій.