До 1 грудня Верховна Рада має ухвалити державний бюджет, але цього не встигнуть зробити. Місцевий бюджет Полтавської ОТГ залежать від державного.

Заступник міського голови Полтави Іван Сватенко каже, що місцевий бюджет потрібно ухвалювати до 31 грудня, але озираючись на ситуацію з державним бюджетом є ризик, що цього не встигнуть зробити:

«Все залежатиме від депутатів Полтавської міської ради. Взагалі, обов’язково потрібно приймати бюджет 2021 року до 31 грудня, тому що вже з 1 січня сільські ради не зможуть фінансуватися, бо не буде нового бюджету. Можливо, якісь зміни будуть на законодавчому рівні. Станом на зараз, якщо не приймуть місцеві бюджети, то сільські ради залишаться без коштів».

Державний бюджет не встигнуть ухвалити до 1 грудня, адже він має пройти кілька читань у Верховній Раді України. Перше читання має відбутися до 20 жовтня, але цьогоріч депутати проголосували за проєкт у першому читанні 5 листопада. Після цього уряд  має доопрацювати бюджет і передати Верховній Раді. Це мали зробити до 20 листопада. В цілому розглянути бюджет на 2021 рік мали до 1 грудня, але поки це зробити не вдалося.

Видання «Бабель» пише, що і парламент, і уряд пропустили терміни, які вимагає Бюджетний кодекс. Це означає, що тепер бюджет ухвалюватимуть або поспіхом в останні дні грудня, або наступного року.

Схожі ситуації в Україні уже були. У 1997 році Верховна Рада ухвалювала бюджет із затримкою на пів року. А ось бюджет на 2010 рік ухвалили наприкінці квітня того ж року. Із затримкою ухвалювали бюджет на 2016 рік. Проєкт розглядали з порушенням термінів, але ухвалили 25 грудня і тодішній президент Петро Порошенко підписав закон 31 грудня 2015 року.

Через затримку ухвалення держбюджету, місцеві бюджети мають не постраждати. «Бабель» пише, що їх формують місцеві влади. А ось кошти з держбюджету на місцях отримуватимуть згідно з проєктом бюджету на 2021 рік.

Кошти з бюджету виділятимуть на статті, що є у бюджеті на 2020 рік, а нові програми не зможуть фінасувати доки не ухвалять бюджет.

Поки не зʼявиться новий бюджет, не можна буде виділяти гроші на інвестиції з Держбюджету. Також забороняє закон фінансувати капітальне будівництво, капітальний ремонт, проводити реставрацію памʼяток архітектури.

Усі захищені статті бюджету продовжуватимуть фінансувати. Заробітні плати та пенсії виплачуватимуть усім бюджетникам, але ці виплати лишатимуться на рівні грудня 2020 року. Через це рівень мінімальної заробітної плати можуть не підвищити вчасно. Тому важливо ухвалити бюджет якомога швидше.

Loading...