На території колишнього концтабору в Полтаві можуть побудувати багатоповерхівки, але тільки після перепоховання останків

Автор: Аліса Куценко, 12 лютого, 19:40

Фото: На території колишнього концтабору в Полтаві можуть побудувати багатоповерхівки, але тільки після перепоховання останків (Джерело - imgclf.112.ua)


Міська влада планує виставити на аукціон земельну ділянку, де в 2017-му році були віднайдені масові поховання жертв нацистського концтабору, під будівництво житлового комплексу з торгово-розважальною та ринковою інфраструктурою.

Про це повідомили в громадській організації Save Poltava цієї суботи, 9 лютого, виклавши додатки проекту рішень. Як розповів голова ГО Віктор Трофименко, документи для ознайомлення йому надав Дмитро Сенчакович, депутат міської ради.

Перелік земельних ділянок

У додатках вказано, що на аукціон виставляються вісім ділянок, три з яких – територія масових поховань жертв концтабору.

«Умовні номери – Пушкарівська 28, 30 і 32. Я подивився на супутникові знімки, і побачив, що це ті чітко та сама територія. Ми звернулися до депутатського корпусу з проханням зняти з розгляду цей проект рішення, надіслати його на доопрацювання до наступної сесії, внести зміни і зняти з аукціону всі три ділянки».

План забудови (фото Олега Журавльова)

Він зазначив, що за решту ділянок мова не йде, і підкреслив, що аукціон – це річ прогресивна.

За його словами, згідно Закону України «Про охорону культурної спадщини» і «Про регулювання містобудівної діяльності», для цього потрібно близько року.

Активіст згадував, що коли тільки виявили останки (які лежать на глибині від 1 до 3 м), був великий скандал. Адже про те, що тут було кладовище, а потім – концтабір Dulag 151 (пересильницько-сортувальний табір для військовополонених), було відомо управлінню культури, але ніяких археологічних досліджень не проводилося. Тоді похованням, де серед страчених – євреї, військовополонені радянські бійці та навіть цивільні, –  зацікавилася ізраїльська сторона, і зведення багатоповерхівок відклали.

«Це має бути не просто велика площа, яка стоїть і не використовується. Експлуатація, змістовне навантаження має бути. Я хочу зробити там меморіал або громадський простір – це на тих ямах, де розстріляли. Потрібно провести археологічні роботи, а потім уже віддати під забудову. Зрозуміло, що нас найбільше цікавлять ці ями, де лежать залишки близько 30 тисяч людей».

У вівторок, 12 лютого, на земельній комісії депутати прийняли компромісне рішення: земельні ділянки таки виставлять на аукціон, але паралельно з цим створять комісію, до складу якої увійдуть представники міської та обласної влад, а також єврейських і міжнародних організацій.

Ірина Особік, начальник управління містобудування та архітектури Полтавської ОДА (фото Олега Журавльова)

Їхня задача  – проконтролювати території під забудову на предмет виявлення, ексгумації та перепоховання людських останків, якщо такі знайдуться.

Додамо, що про поховання широкому загалу стало відомо у травні 2017 році, коли «Полтававодоканал» прокладав траншею для колектору. Тоді на ділянці колишніх артскладів знайшли останки близько десяти людей (черепа, фрагменти великогомілкових кісток, ребра). Так, вдалося встановити, що один з черепів належить 13-річній дівчинці. Тоді ж правоохоронці, за словами Віктора Трофименка, відкрили кримінальне провадження за статтею 115 кримінального кодексу (умисне вбивство).

За його словами, місцевий мешканець Сергій Медяник писав заяву до міськвиконкому, у відповідь на яку йому відповіли, що не отримували інформацію щодо людських останків, які померли під час Другої світової війни.

Наразі він готує документи для того, щоб надати похованню статус історичної пам’ятки місцевого значення:

«Уже зроблені запити у Федеральний архів Німеччини і в ізраїльський національний меморіал Катастрофи і Героїзму. Ці всі дані складаються, робиться історична довідка».

Після цього голова Save Poltava підготує звернення до міськради з відповідним пакетом документів, виготовить паспорт пам’ятки, облікову картка, тобто всю облікову документацію.  

 

Опублікована: 12 лютого 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація