Вакцинація у Полтаві. Ілюстративне фото
Вакцинація у Полтаві. Ілюстративне фото

Джерело – Полтавська ОДА

Щоб підвищити рівень імунізації проти COVID-19 серед літніх людей, на Полтавщині реалізували пілотний проєкт з виїзної вакцинації. Він полягав у налагодженні комунікації з населенням щодо теми щеплень і спрощення доступу до вакцин у віддалених селах.

Пілотний проєкт впроваджували у двох селах Миргородського району Петрівці та Гаркушинцях впродовж минулого тижня. Проєкт стартував 14 вересня. До роботи з населенням залучили інспекторів сіл та волонтерів – активних місцевих жителів, які спілкувалися з односельцями щодо вакцинації та надавали їм інформацію щодо вакцин. 

Для жителів сіл організували виїзну вакцинацію, щоб максимально наблизити її до населення. Волонтери виконували подвірні обходи мешканців, під час яких запрошували на вакцинацію, а також доносили інформацію телефоном.

Над втіленням проєкту на Полтавщині працювало Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні спільно з ГО «Батьки за вакцинацію», МОЗ, Департаментом охорони здоров’я Полтавської ОДА та Центром громадського здоров’я.

Про результати пілотного проєкту розповіли 20 вересня. За словами технічної спеціалістки Бюро ВООЗ в Україні Вусали Аллахвердієвої, проєкт був успішним, адже кількість щеплених в обраних селах зросла. Імунізація медичних працівників та літніх людей є пріоритетною у всіх країнах.

«Для Полтави, яка досягла великих охоплень серед медичних працівників, робота з літніми людьми – це другий важливий пріоритет. Для нього у межах нашого проєкту ми хочемо знайти ключові механізми, які реалізувати саме в сільській місцевості. Адже не секрет, що велика кількість літніх людей в Україні мешкає саме у сільській місцевості», – говорить Вусала Аллахвердієва.

Фото – Полтавська ОДА

За тиждень щеплення отримали понад 200 людей у Гаркушинцях і Петрівці. До цього за пів року у селах вакцинували 476 жителів. Загальна кількість населення обох сіл – 2 тис. 180 людей.

«Успішним було те, що ми знайшли нові механізми, як дійти до цієї цільової аудиторії. І тут були як волонтери, які ходили по домах, так і інспектори сіл, які через свої вайбер-групи працювали з населенням у кожному селі, і безумовно – медичні працівники. На жаль, нині у медичних працівників дуже велике навантаження, вони мають насамперед займатися своїми прямими обов’язками – вакцинувати. У них не залишається часу для того, щоб проводити комунікацію серед широкого населення», – каже технічна спеціалістка Бюро ВООЗ.

Виконавчий директор ГО «Батьки за вакцинацію» Тимофій Баліков розповів, що волонтерам вдалося мотивувати людей, які спочатку відмовлялися від щеплення:

«На вакцинацію ходили з кумом, щоб не так страшно. На вакцинацію ходили після того, як напередодні відмовлялися. Потім минав один день і приходили вакцинувалися. Навіть ті, хто казав “ні, я не зроблю”».

За словами Тимофія Балікова, до волонтерства у проєкті долучилися люди літнього віку, переважно місцеві мешканці, які раніше пройшли повний курс вакцинації. Вони спілкувалися зі своїми однолітками, розповідали про вакцини:

«Довіра є до таких, як ти. Якщо приходить волонтер літнього віку до такої самої людини й спробує її переконати, то це працює», – говорить Тимофій Баліков.

Керівниця Полтавського обласного центру громадського здоров’я Ніна Дурдикулієва каже, що до команди волонтерів долучилися місцеві мешканці, які не бояться висловити свою думку та вміють комунікувати:

«Багато з них – це педагогічні працівники та медичні працівники. Це внутрішня потреба бути корисним у своєму селі, тому що цих людей знали в тих населених пунктах, куди вони пішли. Ми на початку боялися, як сприймуть волонтерів, чи не буде якоїсь агресивної поведінки з боку населення. На щастя, таких випадків у нас не було. Їх уважно слухали, реакція була. І найголовніше, що спрацьовувало так зване сарафанне радіо. У цих людей є свої родичі й друзі в інших населених пунктах. Вони розповідали про ті аргументи та доводи, які наводили волонтери, які вони отримали знання на першій зустрічі під час тренінгу. Вони поширювали їх в іншому середовищі». 

Перед запуском проєкту організатори дослідили проблеми населення. Для цього провели опитування стосовно причин утримання від вакцинації. За результатами анкетування виявили теми, на яких волонтери зосередили увагу під час спілкування з людьми. 

Вусала Аллахвердієва каже, що виявлені проблеми переважно стосувалися браку достовірної інформації:

«Понад 50% населення просили інформацію про безпечність вакцин. Майже 30% невакцинованого населення просили також інформацію про ефективність. Цікаво, що в одному з сіл більшість тих, хто взяв участь в опитуванні, відповіли, що їм бракує часу. Дуже важливо було, як вчинили у цьому селі: там створили всі можливості для вакцинації без витрат додаткового часу. Людям запропонували приїхати додому, провести вакцинацію на ярмарку, який запланували на кінець тижня. У них є амбулаторія в селі, де можна у будь-який час отримати щеплення, і вони готові були робити це у вихідні». 

Зрештою виявилось, що найбільше людей вакцинували в робочі дні. Це показало, що проблема полягає не в бракові часу, а в тому, що вакцинація для деяких людей не була пріоритетом. 

«Коли вони отримують інформацію на перші свої запитання про безпеку та ефективність вакцини, це стає для них пріоритетом, і в ті ж регулярні години роботи амбулаторії вони знаходять час і приходять на вакцинацію. Також були ті, хто вакцинувався вдома, і було дуже важливо, що медичний персонал був готовий зробити це. І найголовніше, що весь медичний персонал у цих селах був вакцинований. Людина, яка пропонує і проводить вакцинацію, має бути впевнена в ефективності цього методу і сама вакцинована», – говорить технічна спеціалістка Бюро ВООЗ.

За словами Вусали Аллахвердієвої, пілотний проєкт планують розширити на інші області. За підсумками цього проєкту Бюро ВООЗ надасть рекомендації щодо того, як на національному рівні покращувати вакцинацію серед літніх людей.

«Сім днів – це не кінець цього проєкту. Сім днів – це максимальна енергія, яка була потрібна, щоб запустити цей проєкт. Він зараз буде працювати  без нас на місцях. Уже люди інформовані, уже є бажання продовжувати цю роботу, і ми будемо разом із “Батьками за вакцинацію” продовжувати інформаційну підтримку для цього проєкту», – говорить Вусала Аллахвердієва.

Директор Департаменту охорони здоров'я Полтавської ОДА Віктор Лисак каже, що пілотний проєкт закладає нові суспільні цінності серед жителів області:

«Коли сьогодні нетрадиційно підійшли до цієї справи, показали людям у селі, що є волонтери. А чому громада не може якось їх простимулювати? Може простимулювати. Я думаю, що ми тут закладаємо більші цінності. Не лише в проблемах щеплення, а створюємо активних людей. Не ті, що кричать на виборах, яким проплатили. А тих людей, які активно і свідомо переживають за здоров’я своєї громади. Я думаю, що це далі буде йти».

Нагадаємо, що до стаціонарів Полтавщини надходять невакциновані хворі на COVID-19 із важким перебігом захворювання. Нову хвилю захворюваності називають «епідемією невакцинованих».

Loading...