Полтавцям представили унікальний фронтовий щоденник випускника Кадетського корпусу

Автор: Каріна Тютюнник, 29 вересня, 20:40

Фото: У Полтаві презентували вперше опублікований "Польовий щоденник генерал-лейтенанта Розаліон-Сокальського"


Сьогодні, 29 вересня, в Краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського відбулася презентація книги «Польовий щоденник генерал-лейтенанта Г. П. Розаліон-Сошальського (11.07.1914 – 16.04.1917)». Вперше опублікований щоденник містить унікальні фронтові записи воєначальника.

Видання, зазначають укладачі, заповнює чимало білих плям в ході подій Першої світової війни, тож його рекомендують усім, хто вивчає цю добу.

До того ж, для полтавців «Щоденник» цікавий ще й тим, що життя автора тісно пов’язане з Полтавщиною, адже він – вихованець Петровського Полтавського кадетського корпусу 1878 року випуску.

Книга вміщає в собі передмову, написану кандидаткою історичних наук, доцентом Людмилою Нестулею, розділ «Від онуків», біографію генерал-лейтенанта Георгія Петровича Розаліон-Сокальського і власне щоденник воєначальника у двох частинах. Ці записи – унікальний історичний документ – зберегли онуки генерала Юрій і Володимир Андронікови, які випадково знайшли його в речах своєї матері (доньки Розаліон-Сокальського).

Борис Тристанов

Крім цього, більше 150-ти сторінок займають покажчики (іменні, військових частин і географічних назв), які уклали онуки генерала спільно з краєзнавцем та істориком Борисом Тристановим.

У щоденнику описуються події 1917 – 1917 рр., що відбувалися на території сучасних Волинської, Львівської та Тернопільської областей.

Завдяки ретельності автора читачі, а особливо історики, зможуть простежити просування 11-ї кавалерійської і Заамурської кінної дивізій.

Георгій Петрович зафіксував усі населені пункти, через які пролягав його бойовий шлях, а також найменування і номери військових частин і з’єднань, разом із якими він воював. Але, як зазначає Людмила Нестуля, найбільша цінність щоденника у поверненні пам’яті про людей:

«Це справді дуже цікавий і дуже глибокий історичний документ, тому що генерал Розаліон-Сошальський незважаючи на те, що відбувалося навколо майже день за днем скрупульозно записував у щоденнику що він бачив, що траплялося з ним і з його підлеглими солдатами, як вони зустрічалися, які вони несли втрати, як це тяжко було переживати йому і все інше. Це абсолютно первісний документальний зріз, який дає можливість людині, яка мало знається на цьому побачити війну неприкритою, такою, як вона була, очима людини, яка не почуткам знає, що там було».

Людмила Нестуля

Також під час презентації відбулося відкриття фотовиставки, яка складається з чотирьох експозицій:

  • Г. П. Розаліон-Сошальський і його сім’я;
  • Вихованці Полтавського кадетського корпусу;
  • Холодна зброя Першої світової війни з колекції Яноша Варги (Угорщина);
  • «На війні як на війні» (за мотивами видання – «Велика війна в образах і картинах»). 

На презентації книги діяла фотовиставка

Фотовиставка, присвячена випускникам Кадетського корпусу

Довідка

Георгій Петрович Розаліон-Сошальський (1861 – 1945), генерал-лейтенант, вихованець Петровського Полтавського кадетського корпусу – випуску 1878 р. У Часи Першої світової війни командував 2-ю бригадою 11-ї кавалерійської дивізії та Заамурською кінною дивізією спочатку на Південно-західному, а потім на Румунському фронтах.

Опублікована: 29 вересня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація