Проводити затримання війсьовозобов’язаних мають виключно поліцейські – полтавський ТЦК

Фото: sud.ua
Представники ТЦК та СП не мають права самостійно затримувати громадян – ці повноваження належать виключно поліції. Проте на практиці ситуація часто виглядає інакше.
У мережі регулярно з’являються відео конфліктів за участю представників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Чи мають вони право затримувати людей та чому на практиці виникають суперечливі ситуації, в інтерв’ю «Телеграфу» розповів речник Полтавського обласного ТЦК та СП Роман Істомін.
За його словами, затримання громадян, які порушують правила військового обліку або відмовляються надавати документи для перевірки, повинні здійснювати виключно поліцейські. Йдеться саме про адміністративне затримання – процедуру, передбачену законодавством. Представники ТЦК та СП таких повноважень не мають.
Водночас ТЦК мають право вручати повістки. Проте, як каже Роман Істомін, нині цей механізм малоефективний, значна частина громадян просто ігнорує обов’язок з’явитися за викликом. Саме тому під час перевірки документів можливі два сценарії: якщо з обліковими даними все гаразд – людина продовжує свої справи. Якщо ж виявляють порушення – має відбутися адміністративне затримання, яке проводить поліція.
Роман Істомін каже, що за законом саме поліція повинна здійснювати адміністративні затримання без участі представників ТЦК. Водночас у публічному просторі можна побачити іншу картину. За його словами, це відбувається не від «хорошого життя», адже фактично всі заходи з мобілізації покладені на ТЦК. Саме від них вимагають забезпечення поповнення війська, що й зумовлює їхню активну участь у таких заходах.
«Проводити затримання мають виключно поліцейські. Чому відбувається те, що ми бачимо?. Не хочеться критикувати інші силові структури. Ну не від хорошого життя ТЦК та СП цим займаються. Це повинна робити поліція. Причому, вона зобов'язана проводити адміністративне затримання без участі ТЦК та СП. Чому бачимо такі відео? Ну, очевидно, тому що доводиться».
Окремо речник висловив припущення щодо можливої обережності поліції в цій темі. Нещодавно голова Національної поліції Іван Вигівський заявляв, що проведення заходів мобілізації шкодить іміджу відомства. Водночас, за словами Істоміна, поліція не здійснює мобілізаційних заходів як таких, а виконує свою частину роботи – адміністративне затримання. Проблема ж полягає в тому, що відповідальність за результат фактично покладена на ТЦК.
Щодо роботи груп оповіщення без участі правоохоронців, то такі випадки можливі лише як виняток. У 2023 році перевірки документів та вручення повісток відбувалися без залучення правоохоронців, і тоді люди частіше з’являлися за викликом. Однак нині ситуація змінилася.
Роман Істомін каже, що без поліції ТЦК фактично не можуть повноцінно виконувати свої завдання. Адже мета роботи полягає не лише в перевірці військово-облікових документів, а й у реагуванні на виявлені порушення.
«Без поліції ТЦК фактично не можуть виконувати свої завдання. Завдання ж ТЦК не в тому, щоб перевірити військово-обліковий документ і незважаючи на результати попрощатися. Задача в тому, щоб якщо є якісь проблеми, то усунути їх – провести адміністративне затримання і доставити до ТЦК».
Якщо представники ТЦК зустрічають людину з проблемами обліку без супроводу поліції, вони не мають законних підстав для затримання, що зводить ефективність такої роботи нанівець.