0CsDKeYvIZtRU5pl

Учора, 26 лютого, до Полтави з презентацією книги «Розмови про Україну» завітав науковець, історик і публіцист Ярослав Грицак. Понад 50 полтавців різного віку прийшли послухати та подискутувати з автором.

«Краще мене читати, а не слухати»

Книга «Розмови про Україну» – третя з ряду розмов польської журналістки Ізи Хруслінської з українськими інтелектуалами. Перші дві книги з серії розмов презентували з Оксаною Забужко та Йосифом Зісельсом.

Хронологічно книга з Ярославом Грицаком була першою з трьох. Книгу вперше видали у Польщі у 2008 році. Її спершу й писали для поляків, які не настільки зорієнтовані та освічені в історії України, як самі українці.

Перевидати книгу в Україні історика переконали Іза та директор видавництва. Спочатку чоловік не хотів цього, адже за 10 років ситуація в країні дуже змінилася і він не бачив сенсу видавати знову книгу, що вийшла тоді.

«Я був змушений багато працювати, аби переписати цю книгу для українців, та дописати розділ про останні події», – додає Ярослав Грицак.

Про що розповідається у «Розмовах про Україну», історик говорить неохоче. За його словами краще читати, а не слухати.

Книга Розмова про Україну Ярослава Грицака та Ізи Хруслінської

Загалом, книга про те, що потрібно пам’ятати свою історію, аби змінити країну. Чоловік наголошує, що складну українську історію не можна любити. Її треба подолати і рухатися далі.

Ярослав Грицак розповів, що книжка насправді є чорновиком для наступної книги. У планах написати дуже коротку, але глобальну історію України, яка пояснить, що робиться в Україні.

«Історія не прирікає нас бути невдалими, вона завше залишає вибір. Треба розуміти, який наш вибір є реальний» – говорить історик.

Герої, які об’єднують, та національна ідея

Історик зазначає, що усі українці повинні розуміти одну річ: історія й історична пам’ять – це не одне й те саме. Розуміння та власне бачення національних героїв відрізняється від того, ким вони дійсно були.

«Є герої, які єднають Україну, а є – які роз’єднують. Питання наступне: що з цим робити? Які герої нам потрібні? Ті, що роз’єднують, чи ті, що об’єднують? – запитує Ярослав Грицак.

Україні потрібні герої, які об'єднують, - Ярослав Грицак

Сам і відповідає. На даний час, на етапі війни, українцям потрібні герої, які об’єднують країну, а не навпаки. Серед таких він називає козаків і Богдана Хмельницького; трійцю 19 століття – Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесю Українку; Михайла Грушевського; Голодомор і, останнім часом, київських князів.

Славнозвісні та суперечливі постаті Степана Бандери, Симона Петлюри та Івана Мазепи не відносяться до таких героїв. Оскільки частина українців по-різному вважає, хто є герой, а хто – зрадник.

«Це не брак патріотизму, але питання Бандери я б зараз не підіймав. Бо якщо хочеш роз’єднану країну – почни говорити про нього. Ми зараз не готові до розмов про Бандеру», – додає історик.

Щодо питання національної ідеї, то відповідь Ярослава Грицака однозначна. Він не вірить у її існування та називає лише красивим формулюванням.

«Нації формуються не ідеями, а щоденним спільним життям», – запевняє він.

Українці об’єднані навколо головного питання – Україна має бути самостійною державою. Є піки, є падіння, є піднесення. І найсильніша підтримка України проявляється тоді, коли є реальна загроза Росії. Востаннє це сталося під час російської агресії на Донбасі. Українці повстали та об’єдналися. Це і є найкращим прикладом того, що нація існує і їй не потрібна ідея.

Політичні реформи та чому варто змінювати траєкторію

Історик Ярослав Грицак серед основних проблем українців називає те, що ми не робили реформи, коли це було необхідно. Україні наразі необхідні радикальні політичні реформи.

«Ми повинні розуміти, що ми не маємо іншого вибору, як радикальні реформи. І реформи не економічні, вони мало що самі по собі дадуть. Потрібні зміни політичні», – пояснює Ярослав Грицак.

Як приклад історик наводить Майдани. Перший Майдан організували вертикально – був хтось головний, а другий Майдан – виключно горизонтальний, усі були воєдино.

«Між Майданами пролягає 10 років різниці. І ті люди, яким під час другого Майдану було 20-25 років, залишалися дітьми під час першого. Їх поява у 2014 році – радикально змінила перебіг усіх подій», – роз’яснює історик.

Але проблема полягає у наступному. Політичні реформи завжди вертикальні – зміна влади, створення партії, вибори до Парламенту. А голосувати ходить старше покоління, яке й формує партії. У більшості, молодь не голосує на виборах.

Полтавець дискутує з Ярославом Грицаком

«Це найбільше питання української політики – як направити енергію молоді у вертикальну модель. Їм необхідно допомогти переформатуватися», – наголошує Ярослав Грицак.

Історик зазначає, що потрібно починати замислюватися вже про вибори у 2024 році. Це буде той час, коли з'явиться можливість провести нові політичні сили в Парламент при умові, що зараз їх допомагатимуть створювати.

«Полтава має навчитися говорити»

Стосовно Полтавщини та Полтави зокрема, Ярослав Грицак наводить відомий усім з часів Котляревського факт – «Полтавщина – це серце України». Проте, одразу й заперечує сказане.

«А де це серце? Мовчить. Б’ється, можливо, дуже тихо, але мовчить», – говорить публіцист.

На його думку, Полтава має навчитися говорити, і говорити голосно. А якщо зараз і немає, що сказати, то це добре. Це означає, що місто на етапі обговорення і надія є. Важливо сформувати власне бачення Полтави через 10-15 років, чим місто буде цікавими для полтавців, для України, для світу і починати це поетапно реалізовувати. 

«Це дуже важливо. І тоді у вас з’явиться голос», – наостанок говорить Ярослав Грицак.

Учасники заходу слухають Ярослава Грицака
Loading...