Стажування у Європі змінює світогляд: досвід полтавця, який поїхав до Мальти

Автор: Анастасія Добряк, 26 червня, 14:10

Фото: Стажування у Європі змінює світогляд


Навчання в українському виші – це добре, але сьогодні існує набагато більше можливостей. Полтавській молоді постійно пропонують різноманітні програми стажування і навчання за кордоном, але у відповідь лунає щось на кшталт «мені боязко, тому подам заявку в наступному житті», або «це ж треба англійську знати, а я ледве з українською ладнаю».

Насправді ж стажування у Європі «не кусається» і стати переможцем у відборі набагато легше, ніж здається. Саме так колись подумав полтавець Олександр Устьян. Він подався на програму і виграв грант. Якщо вам цікаво, як звичайний хлопець з провінційного містечка підкорював таку далеку Мальту, то ця історія для вас.

 

Про програму

Олександру Устьяну 29 років. Він колишній студент Полтавського університету економіки і торгівлі. Саме цей університет є одним українським ВНЗ, який співорганізував європейську онлайн-магістерську програму «Multiple Higher Educational Institution – Masters in Entrepreneurship». Загалом серед країн-учасниць європейської програми стажування – Мальта, Словаччина, Греція, Італія, Угорщина та Україна.

Замість української магістерської програми він пробував європейську, а замість виробничої практики – стажування на Мальті.

Суть програми у тому, що студенти можуть виграти грант на навчання, потім пройти 10-місячний онлайн-курс і стажуватися на Мальті впродовж 2 з половиною місяців. Наступним етапом буде отримання диплому про завершення курсу, але це відбудеться згодом.

Стажування на Мальті

Поки що Олександр переконується у знанні англійської мови і подає заявку на участь. Серед етапів відбору:

  • заповнення аплікаційної форми (у ній мали бути біографічні відомості, відомості про стаж роботи і рекомендації з місця роботи»
  • співбесіда з представниками мальтійського університету (звісно ж, англійською);
  • відбір із учасників магістерської програми з різних країн.

Конкурс на освітню програму передбачав 3 безкоштовних місця на кожну з країн-учасниць, і одне з «українських» місць отримав Олександр. Навчання (онлайн-курс) коштує 10 тис. євро. Кошти на кожного учасника виділяла Єврокомісія, але ці кошти перераховувалися від європейського грантодавця одразу в Мальтійський університет. Його оплачували в рамках програми, а ось стажування обійшлося Олександру в півтори тисячі євро, адже ці витрати покривають тільки громадянам Євросоюзу.

Загалом, онлайнова магістерська програма на Мальті сертифікована Нацкомісією з питань подальшої та вищої освіти. Університети, які беруть у ній участь (зокрема і полтавський), мають забезпечувати унікальний європейський підхід до навчання і зосереджуватися на постійному розвитку. Це свідчить про якість наданих знань у рамках європейської магістерської програми.

Стажування на Мальті

 

Про теорію і практику

Магістратура з підприємництва триває півтора роки. Олександр Устьян став учасником першого набору на магістерську програму, і наразі він готує дипломну роботу у вигляді бізнес-плану. Цьому передувало вивчення онлайн 9-ти предметів, які пізніше застосовували на практиці уже на Мальті.

Як розповів Олександр, після теоретичного навчання його «накладали» на реальну діяльність і аналізували:

«Я був залучений у всі процеси, що відбувалися в маркетинговій агенції. Кожного тижня ми аналізували якийсь аспект діяльності з кожного предмету. Тобто, на підприємстві постійно давали різноманітні задачі, які потрібно було виконувати. До прикладу, потрібно було проаналізувати маркетингову діяльність підприємтва і запропонувати покращення. І так у різних сферах. Тобто теорія і практика застосовувалися постійно».

Окрім навчання і спостереження за різними процесами на підприємствах, магістранти з різних країн мали змогу пропонувати різні ідеї для покращення агенцій. Ці ідеї мали вигляд щотижневих звітів на різні предмети, а потім направлялися на підприємство.

Олександр Устьян згадує, що особисто його ідеї розглядалися керівництвом бази практики. Тоді щось з цих звітів брали до уваги і впроваджували в життя у підприємствах на Мальті. На його думку, цей «навчально-практичний процес» можна назвати повною занятістю, адже студенти працювали з 8:30 до 17:30.
Стажування на Мальті

Наразі ж студенти з різних країн працюють над дипломними роботами  у вигляді бізнес-планів. Презентація робіт буде дистанційною, як і навчання, за допомогою відеозв’язку. А ось на вручення дипломів магістранти повернуться на Мальту (цю поїздку мають оплатити у рамках грантової програми).

Бізнес-план полтавця Олександра присвячено його ж поточній діяльності – розвитку інтернет-маркетингу у подальшому.

 

Про можливості

Їх багато. Завдяки стажуванням у європейських країнах ви можете зробити своє резюме «сильнішим». Олександр Устьян говорить, що наразі працює фрілансером у сфері інтернет-маркетингу і при працевлаштуванні роботодавці звертають увагу на те, що він стажувався на Мальті. Будь-яке навчання, стажування або робота у країнах Євросоюзу відкриває безліч можливостей для реалізації у різних сферах, адже це все – досвід більш прогресивних країн.

Подібні обміни та стажування часто є безкоштовними (тобто грантодавці покривають усі витрати), або майже безкоштовними (грантодавці покривають частину тільки частину витрат). Як приклад, Олександр наводить програму Erasmus+, де обмеженням може бути лише вік учасників.

Окрім навчання і стажування в країнах Євросоюзу, там можна знайти друзів з різних країн світу, пізнати різноманітність культур, вивчати/вдосконалити мови тощо. Олександр говорить, що окрім можливостей, стажування дало йому ще й друзів з різних куточків світу, з якими вони підтримують зв’язок. Ба більше, життя на Мальті змінило світогляд полтавця:

«У мене з’явилося абсолютно нове розуміння різних речей. У нас, українців, є якісь свої стереотипи. Коли певний час живеш в іншій країні, вони просто піддаються сумніву і розвіюються. Тоді настає розуміння, що насправді буває інакше. Особливо це стосувалося робочих підходів, відмінності робочих стосунків, взаємоповазі тощо. Також я помітив, що на Мальті цінують відкритість до людей, їхні ідеї та розширення меж діяльності».

Для Олександра Устьяна стало відкриттям, що в нашому місті багато організацій працюють за такими з принципами, як і європейські агенції. На його думку, це добра тенденція, адже саме так місцевий бізнес може «мислити більш глобально» і постійно розвиватися.

Олександр Устьян – на Мальті

 

Чому варто спробувати

Найчастіше молодь не подає заявки на різні програми виключно через страх.

І інколи цей страх нічим не виправданий. До прикладу, хтось боїться їхати на довгий термін за кордон, дехто не впевнений у знанні англійської, а комусь це здається взагалі божевільною ідеєю. Олександр Устьян впевнений: у таких випадках потрібно брати себе в руки і подаватися на різноманітні гранти, пробувати свої сили у різних сферах.

 Стажування на Мальті

Він радить насамперед забути про свій страх, якщо це стосується вашого майбутнього. На його думку, потрібно бути у постійному пошуку себе, шукати різноманітні можливості, а не просто «боятися» і нічого з цим не робити.

Також важливо постійно вдосконалювати навички володіння англійською мовою, комунікувати з координаторами різних грантових програм у нашому місті та в жодному разі не засмучуватися, якщо колись не виграєте участь, бо програм багато, а ви «у мами такий розумний один»:

«Я раджу подаватися хоча б тому, що це дозволяє побачити щось таке, чого навіть собі не уявляєш. Це можливість побачити як живуть інші люди і чим вони живуть. Навчитися чомусь у Європі, а потім приїхати застосовувати в Україну – це круто, бо це розвиток. Тим паче зараз є багато безкоштовних обмінів і можливостей. Потрібно тільки хотіти і працювати над цим».

Хоча життя в Євросоюзі сильно вплинуло на Олександра, переїздити туди він не планує. За його словами, він бачить себе у нашому місті і планує розвивати його. Після отримання диплому про завершення магістерської програми на Мальті полтавець продовжуватиме навчання і, можливо, відкриє власну справу, використовуючи отриманий за кордоном досвід.

Олександр Устьян. Фото Богдана Проскурова

Опублікована: 26 червня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація