ivEAfyWAjxJYKJG5

У середу, 20 листопада 2019 року, у Полтавській обласній бібліотеці презентували книгу, до другої частини якої увійшли спогади про події полтавського Майдану. Презентацію присвятили шостій річниці з моменту перших подій на Євромайдані.

Видавнича серія «Майдан від першої особи» була започаткована у 2015 році, у рамках якої вийшло три видання. Два з них присвячені столичним подіям, а третє – регіональним. У підготовці третього випуску взяли участь 120 осіб з усієї України. Для цього організували запис інтерв’ю в усіх обласних центрах та містах районного значення.

Регіональне видання має дві частини та складається з 25 розділів за кількістю адміністративних одиниць. Полтавська область також увійшла до цього переліку. Спогади учасників полтавського Майдану містяться у 2-ій частині.

Презентувала книгу координаторка проєкту «Майдан: усна історія», кандидатка історичних наук Тетяна Привалко:

«Ми намагалися включити до цього видання різних оповідачів, щоб з різних позицій представити бачення Євромайдану. Це були громадські активісти, митці, вчителі, юристи, військові, які брали участь. Ми хотіли показати Революцію Гідності як загальнонаціональне явище».

Координаторка проєкту Тетяна Привалко

До видання включені близько 200 інтерв’ю різних представників суспільства: студентів та вчителів, священників та медиків, юристів і агрономів. У книзі зібрані найбільш емоційні та змістовні спогади простих людей різного віку й статі, об’єднаних спільною ідеєю.

Киянка розповідає, що спочатку зробили типовий розділ, в якому міститься інформація про оповідача та хронологія подій. Також кожен епізод має свої 3 частини:

  • вступну з описом «передмайданівських» відчуттів;
  • основну з фактами та фрагментами про перебіг подій, про зв’язок із київським Майданом;
  • кінцеву зі своєрідним підбиттям підсумків.
У Полтаві презентували книгу про Майдан

Тетяна Привалко розповідає, що в Полтаві проєкт спочатку координував доктор історичних наук Юрій Волошин. Він підготував першу частину інтерв’ю. Далі координатором став журналіст та громадський діяч Олег Пустовгар (інтерв’ю якого теж увійшло до книги).

«Спочатку ми зіштовхнулися з нерозумінням. Адже більшість людей говорили, що, поки йде війна на Сході, Майдан для них не закінчився. Але я радий, що ми тоді записали усі спогади в деталях, бо пройшов час і емоції вже так не передати. А люди тоді самі переписували історію свого народу. Мені особисто запам’яталося, як ми навіть Новий рік святкували на майдані», – коментує Олег Пустовгар.

Полтаський журналіст Сергій Блавацький

У якості модераторів виступили полтавські журналісти, історики за освітою Сергій Блавацький та Олександр Бобошко. Саме вони спілкувалися з учасниками та записували усі інтерв’ю:

«На основі цих матеріалів ми зробили телевізійні та радіопрограми. А вже потім з цих програм вийшли нариси для підготовки книги. Більшість із цих людей я знав і раніше. Але на цих інтерв’ю мої ж знайомі мені відкрилися зовсім по-іншому», – говорить Олександр Бобошко.

Книгу продавати не будуть. Її можна завантажити у вільному доступі на офіційному сайті УІНП або почитати у бібліотеках міста. Усього в Полтаві залишать 40 примірників друкованого видання.

У Полтаві презентували книгу про Євромайдан

Довідка

21 листопада офіційно вважається початком Революції Гідності. Саме у цей день 2013 року студенти Києва вийшли на Майдан Незалежності, щоб висловити незадоволення політичним рішенням тодішнього президента Віктора Януковича щодо євроінтеграції.

У ніч на 30 листопада влада влаштувала силовий розгін демонстрантів. А 1 грудня на захист мітингувальників українці з’їжджалися до Києва з усієї країни, і під вечір на Майдані було близько 1 мільйона осіб. Протягом наступних місяців ішло жорстоке протистояння: влада приймала диктаторські закони, майданівці оборонялися і буквально жили на площі.

У січні 2014 року почалися жорстокі силові сутички. Як повідомляє медіапортал Укрінформ, за даними медслужби Євромайдану, у ніч з 19 на 20 січня було поранено понад 1 тисячі 400 осіб.

У лютому силовики почали використовувати вогнепальну зброю. Загалом з 18 по 21 лютого на Майдані загинули понад 100 осіб. Усіх їх згодом назвуть «Небесною Сотнею». 

Фото Богдана Проскурова

Loading...