Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Джерело – Patryk Jaracz

Телеграм-канал про повістки створили кілька днів тому, але кількість підписників налічує понад 22 тисячі. Таких каналів у інших областях існує ще понад 20 і кожен з них покликаний залякати підписників.

Телеграм-канали у різних областях мають однакове фото профілю та схожий візуал. З цього можна зробити висновок, що їх створили централізовано і з певною метою. Подекуди у них поширюють світлини приміщень з військовими, які використовують одразу для кількох міст.

Назви у каналів теж ідентичні і в Полтаві, і в Києві, і в інших містах. Змінюється тільки назва локації. Такі телеграм-канали створили у всіх обласних центрах країни, окрім Донецька, Луганська та Херсону. Повідомлення від підписників приймає бот-модератор.

Телеграм-канали нові, їх створили кілька днів тому, але вони вже встигли набрати чимало підписників. Вони позиціонують себе як засіб спілкування з людьми та публікують начебто «живу» інформацію, яку їм надсилають мешканці міст. Насправді ж у закріплених повідомленнях адміністратор каналів пише, що інформація вигадана і не має зв’язку з реальністю, а всі збіги – випадкові. 

Такий підхід ведення каналів – чергова ворожа ІПСО. Які ознаки має інформаційно-психологічна спеціальна операція: 

  • спеціальна операція завжди має мету, яка полягає у зміні поведінки конкретної людини чи групи людей; 
  • у спеціальних операціях інформація повторюється або доноситься за допомогою специфічних засобів; 
  • інформацію у таких джерелах важко або неможливо перевірити, тобто немає підтвердження, що інформація є правдивою.

Аби не стати жертвою дезінформації, експерти з рекомендують користуватися переліком сервісами, за допомогою яких можна перевіряти інформацію та дані.

Щодо повісток

Начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ Збройних Сил України полковник Роман Горбач пояснює: законних способів вручення повістки потенційному призовникові є чимало. За його словами, не варто робити сенсації з відео, де нібито військові вручають повістки, бо цьому сприяє російська пропаганда.

«Кому насамперед це вигідно? Звичайно, це на руку російській пропаганді, щоб підірвати авторитет ЗСУ у суспільстві. Нагадаю, мобілізація триває. Вона була і вчора, і позавчора. Вона розпочалася ще 24 лютого минулого року. Ніяких хвиль мобілізації немає. … Не буде перебільшенням сказати, що нині вирішальний період для нашої держав. Кожен повинен усвідомити всю відповідальність, яка на нього покладена законодавством, і з розумінням поставитись до мобілізаційних заходів, які відбуваються у державі».

Повістка може бути вручена в будь-якому місці, яке не заборонене законодавством України. Повістку не обов’язково має вручати представник територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

«Повістка може бути вручена й іншими посадовими особами, передбаченими законодавством. Як керівником установи, організації та підприємства, де працює призовник, так і, приміром, керівником ЖЕКу, ОСББ та іншими посадовими особами, які уповноважені територіальним центром комплектування вручати таку повістку», — зазначив Роман Горбач.

За допомогою повісток можуть запросити на уточнення інформації про людину місце проживання, звірки військово-облікових даних тощо. Якщо призовник відмовляється виконувати правила військового обліку, то до нього може застосуватися відповідальність згідно із законодавством. Якщо це повістка, наприклад, для звірки військово-облікових даних, то застосовується адміністративна відповідальність. Якщо призовник пройшов звірку військово-облікових даних, медичну комісії для призову і уникнув від відправки у військову частину, то настає кримінальна відповідальність.

Загалом, мобілізаційні заходи в Україні тривають від 24 лютого 2022 року. Потребу необхідної кількості мобілізованих визначає Генеральний штаб ЗСУ, а телеграм-канали про повістки покликані викликати страх у місцевих жителів та зашкодить обороні України.

Loading...