1aK0QWzX3fESVw7k

У Полтавському академічному театрі ляльок нагородили учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Урочистості відбулися до Дня вшанування ліквідаторів, який традиційно проводять 14 грудня. Цю пам’ятну дату затвердили Указом Президента України від 10 листопада 2006 року. Адже саме 14 грудня офіційно повідомили про завершення будівництва саркофага над зруйнованим у результаті вибуху четвертим енергоблоком ЧАЕС. У […]

У Полтавському академічному театрі ляльок нагородили учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Урочистості відбулися до Дня вшанування ліквідаторів, який традиційно проводять 14 грудня.

Цю пам’ятну дату затвердили Указом Президента України від 10 листопада 2006 року. Адже саме 14 грудня офіційно повідомили про завершення будівництва саркофага над зруйнованим у результаті вибуху четвертим енергоблоком ЧАЕС.

У 1994 році багато українських громадських організацій чорнобильців зверталися до влади з ініціативою створення Дня вшанування ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, але їхнє прохання тоді відхилили. Після цього ліквідатори почали відзначати цей день неофіційно. 

Чимало наших співвітчизників поїхали за наказом на допомогу. Покидаючи сім’ї, звичне життя, вони не підозрювали, що все це затягнеться не на один день. Одним із таких був полтавець Микола Олексієнко. У свої 38, маючи дружину і двох дітей, він залишив домівку і поїхав до Чорнобиля:

«Згадую, що було так спекотно і вітряно, усе літало. Ото й порозносило на сотні кілометрів. Із серпня місяця аж до вересня там був. Дзвонив додому вкрай рідко. Там стояла така будка, до якої вишиковувалася величезна черга – так ми тримали звязок з рідними. Навіть не підозрювали наскільки серйозною була ситуація. Нам довго не казали правду».

Присутні на заході

А от Анатолія Миколайця забрали в Чорнобиль ще зовсім молодим:

«Як зараз пам’ятаю: стою в парадному костюмі, відзначали якесь домашнє свято. Аж тут телефонує керівництво: збирайся, без розмов. А мати мені з порогу: “Толя, та куди ж ти?” А я їй: “Мамо, хто як не ми, це не обговорюється”. Так я потрапив у зону відчуження. Дивувало все там. А найбільше – та неясність, яка тривала не один день. Ми ж усі там днів три хрипіли, то все наслідки газу. А тоді нічого, оклигали. Ще й культурно відпочивали. Привозили кіно, щовечора дивилися. Мабуть, то так замулювали очі. То ми вже здогадалися через роки».

Під час заходу

Заступник голови – керівник апарату Полтавської ОДА Микола Білокінь, зазначив, що вшановують не лише ліквідаторів, а й допомагають їхнім сім’ям.

«Ми вдячні нашим хлопцям. І я, як представник влади, гордий вручити грамоту й потиснути руку кожному. Ми просто багато не усвідомлюємо з того, що там відбувалося, а вони не все кажуть».

Під час заходу показали документальну стрічку про події на ЧАЕС, опитали земляків-учасників. Багато з них потребує серйозного лікування, адже радіація дає про себе знати через роки.

Loading...