Вулицю Першотравневу в громаді на Полтавщині не перейменували через «неоднозначність законів»

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

Джерело – viche.ck.ua

Днями 13 вулиць українізували у Гадячі. Натомість вул. Першотравневу та пров. Першотравневий громада вирішила не перейменовувати.

Про це відомо зі звіту про результати проведення громадського обговорення щодо перейменування вулиць у Гадячі від 14 лютого.

Назву вул. Першотравневої та пров. Першотравневого залишили без змін. У громаді пояснили це «неоднозначністю законів, що регулюють питання перейменування топонімів».

Перше травня у назвах вулиць: висновок Українського інституту нацпам'яті

За висновком спеціальної комісії УІНП, поява назв географічних об’єктів на базі поняття «1-е травня», жодним чином не пов’язана з розвитком питомо української топонімії, а була втіленням російської імперської політики радянського зразка.

Після завоювання більшовицькою Росією Української Народної Республіки новітня імперська влада поширила на територію України відзначення 1 травня як одного з основних більшовицьких свят. Отже, святкування цього дня набуло політичного та ідеолого-пропагандистського забарвлення.

На території України масштабні перейменування на честь «пролетарського» свята стали яскравим прикладом масової ідеологічної топонімічної номінації, спрямованої на глорифікацію пролетаріату, рушійної сили Жовтневого перевороту 1917 року та майбутньої «світової революції». Гасло «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!» стало незмінним елементом державного герба відновленої у вигляді СРСР Російської імперії та союзних радянських республік.

З огляду на викладене вище, назви населених пунктів, у яких відображено радянську ідеологему «1-ше травня», є такими, що пов’язані з реалізацією російської імперської політики. Відповідно до Закону, 1 травня належать до символіки російської імперської політики.

Натомість нові назви обрали для наступних вулиць:

Стара назваНова назва
вулиця Андрієвськоговулиця Будівельників
вулиця  Волгоградськавулиця Козацька
вулиця Гагарінавулиця Західна
вулиця Кіндратенкавулиця Русанівська
вулиця Корзунавулиця Подільська
вулиця Мічурінавулиця В’ячеслава Чорновола
вулиця Осипенковулиця Європейська
вулиця Степаненкавулиця Свято-Преображенська
вулиця Устіновавулиця Джерельна
провулок Гагарінапровулок Західний
провулок Корзунапровулок Подільський
провулок Степаненкапровулок Свято-Преображенський

Нагадаємо, що влада Горішніх Плавнів вирішила не називати вулиці на честь загиблих захисників, адже їхня кількість переважає над кількістю вулиць, які перейменовують.

Розглядаючи варіанти нових назв, комісія вирішила зупинити вибір на нейтральних назвах вулиць і не використовувати прізвища полеглих героїв.