Цегли, паркани, бруд: історії полтавських довгобудів

Автор: Максим Самойдюк, 6 вересня, 14:38

Фото: Історія "великого будівництва" Полтави


Трішки про ремонти та будівництво об’єктів коштом бюджету, або чого так довго?

Ремонт у квартирі – це завжди незручності. Будівництво поблизу будинку, або ремонт (реставрація) – це також незручності. Велика огорожа – паркан й шумна техніка, або примусова зміна маршруту через перекриття, – це не те, що додає комфорту. Проте по завершенню ми маємо куток благоустрою.

Іноді завершення не відбувається, будівельні роботи зупиняються й паркан навколо починає розвалюватись. Ми підібрали саме такі випадки. Єдина умова «відбору» – фінансування з місцевого/обласного бюджету. Приватні будівництва ми не «чіпали».

Спорткомплекс по вул. Петра Юрченка

У 2007 році комік Володимир Зеленський робив пародії на президента Віктора Ющенка, долар був по 5 гривень, а підлітки мріяли про Nokia N95. Саме тоді обласна влада вирішила побудувати спорткомплекс на Петра Юрченка. За кошти області там і провели перші роботи, але потім через кризу від ідеї відмовились.

Спорткомплекс на Петра Юрченка

Спорткомплекс на Петра Юрченко

У 2012 році об’єкт передали на баланс міськради, яка до 2018 року здійснювала будівництво. Проте потім повернула недобудований спорткомплекс на баланс області. Причина – брак коштів. За період будівництва на об’єкт виділили з бюджету 70 млн грн. Потрібно ще 100 млн грн. Здати спорткомплекс обласна влада обіцяє у 2020 році.

Зауважимо, що зі зміною балансоутримувача й влади змінювався й підрядник. Спорткомплекс будували:

  • ПП «Реал-інвест»;
  • ПРМБО «Райагробуд»;
  • ТОВ «Майстер-буд»;
  • ТОВ «Марк строй» (з нещодавніх пір).

Полтавський обласний клінічний кардіоцентр по вул. Макаренка, 1А, 1Б

Це приклад із майже хорошим кінцем (незабаром відкриття), проте за терміном зведення він підпадає в наш чарт. На початку 2016 року високопосадовці Полтавської ОДА поблизу приміщення наявного кардіодиспансера заклали капсулу на місці будівництва майбутнього кардіоцентру. Приміщення обіцяли здати вже у 2017 році. Проте відкриття затягнулось.

Кардіоцентр майже готовий

Будівництво обійшлось у понад 200 млн грн і на цей момент майже завершено. Підрядником виступило ТОВ ВКФ «Сен». Фінансували зведення спільно з обласного і державного бюджету. Наразі залишилось устаткувати обладнання.

За час зведення змінились керівництво країни та області, й можливо, вже інші люди «перерізатимуть» червону стрічку на відкритті. Саме відкриття, за словами голови департаменту капбудівництва Полтавської ОДА Тимофія Голбана, можливе у січні-лютому 2020 року.

Полтавська обласна філармонія

Ми переконані, що філармонії пороблено. У 2009 році (10 років тому!) в будинку відбулася пожежа. Проте лише у 2012 році обласна влада спромоглась замінити дах, аби музиканти не катались по області й могли грати «вдома».

Обласна філармонія

Далі були оголошені торги у 2013, але, схоже, початок революції та війна скоректували і плани, і бюджет. У 2016 році обласна влада тричі оголошувала тендер. Перший раз до введення системи ProZorro, тому вирішили оголосити знову. Вдруге не встигли підписати договір у відведений час і тендер не відбувся. Лише з третього разу провели торги. Це було наприкінці року.

Тут треба зробити ліричний відступ і дещо прояснити. На перші торги у системі ProZorro зайшло сім учасників. Перемогла львівське ТОВ «Ві.Ай.Пі. Будівельна компанія» з пропозицією 32 млн грн. Проте чиновники торги провалили й оголосили новий. На новий тендер уже зайшло два учасники – ТОВ «Ві.Ай.Пі. Будівельна компанія» і «Будгарант плюс». Обидві компанії дотичні й не конкурували між собою. Переможець переміг із пропозицією 37 млн грн. Тобто за місяць роботи подорожчали на 5 млн грн.

Проте на цьому для філармонії не почалися часи ренесансу, адже вже у 2017 році правоохоронці відкривають кримінальне провадження щодо ймовірного розкрадання коштів. Прокуратура через суд домагається розірвання договору. ОДА вдалось повернути 900 тис. грн із раніше вже виділених 4,4 млн грн.

Будівля всередині (рік тому)

У 2018 році оголошуються новий тендер вже на 50 млн грн, де перемагає вищезгаданий ТОВ ВКФ «Сен» із пропозицією у 48 млн грн. Наприкінці 2018 року орієнтовна вартість робіт збільшується до 65 млн грн. Здати об’єкт мали до кінця цього року, але брак фінансування.

Проте Тимофій Голбан стверджує що роботи можна завершити за півроку, якщо депутати облради закладуть на це кошти у 2020 році.

Центр надання адміністративних послуг

Про новий ЦНАП у Полтаві заговорили у 2016 році, коли і був представлений проєкт. Проте лише у 2018 році Полтавська ОДА оголосила тендер на його втілення. За планом, приміщення мали збудувати за рік. Оголошена вартість – 27 млн грн.

Він має бути таким

будівництво ЦНАПУ

Підрядник «Харьківстальконструкція» отримав за роботи 3,7 млн грн, але фінансування припинилось й він відмовився працювати далі без грошей (очікувано). Так, на місці ЦНАПу місто отримало котлован із металевими конструкціями.

Поки він виглядає так

У 2019 році оголошений новий тендер (коригування) й очікувана вартість зросла до 50 млн грн. На торгах перемогла пропозиція ТОВ «Технобуд-Україна», але договір із ними ще не укладений. Зауважимо, що проєкт майже повністю має фінансуватися з державного бюджету (точніше, з Фонду регіонального розвитку).

Палац дитячої та юнацької творчості

Реставрація палацу дитячої та юнацької творчості розпочалася у 2017 році за кошти міського бюджету. Очікувана вартість тоді становила 6,2 млн грн. На тендері перемогло ТОВ «Візин річ», яке було наближене до львівського ТОВ «Ві.Ай.Пі. Будівельна компанія» (дивіться вище на історію філармонії), але міська влада відхилила їх пропозицію й уклала договір з ПП «Укрінтербуд».

Реставрація палацу дитячої творчості

За два роки на проєкт виділили «лише» 3 млн грн, і після цього розірвали договір із підрядником. Міська влада оголосила новий тендер, а завершення робіт оцінили у 18 млн грн. Перемогу здобуло ТОВ «Доломіт-буд», яке має виконати роботи до 1 вересня 2020 року.

Навесні цього року підрядник демонтував із фасаду автентичні балкони, що викликало критику місцевих архітекторів. Директорка палацу Валентина Дрозд тоді повідомила журналістам, що балкони відновлять, адже старі були в аварійному стані.

фасад палацу

Ні для кого не секрет, що головна причина затримки будівельних робіт – недофінансування. Проте цікаво, що вартість будівництва з кожним разом зростає швидше, ніж інфляція. Іноді цьому передує новий проєкт, який передбачає більш масштабні роботи, ніж на початку будівництва. Більша вартість породжує чергове «недофінансування» й так знову й знову. Таким чином не кожній будівлі вдається вибратись з замкнутого кола.

Наприклад, реставрація школи мистецтв імені Раїси Кириченко розпочалась у 2015 році з очікуваною вартістю 8 млн грн. Завершились роботи у 2018 році. Фінальний кошторис становив 13,5 млн грн.

Нагадаємо, що вже наступного року в Полтаві анонсують ще одні масштабні будівельні роботи, а саме – реконструкцію Кадетського корпусу, який нещодавно передали на баланс Державної судової адміністрації. Попередньо відновити один з символів міста мають до 2022 року.

Обкладинка Юлії Деркач

Фото Богдана Проскурова, Олега Журавльова

Опублікована: 6 вересня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація