Мандрівник, ведучий, ексрегіонал, автодорожник: кого Полтавщина обрала народними депутатами

Автор: Віталій Крицький, 24 липня, 18:20

Фото: Нові нардепи від Полтавщини


У середу, 24 липня, ЦВК майже повністю опрацювала результати по мажоритарним округам Полтавської області.

На 5 з 8 округах уже перемогли кандидати від пропрезидентської партії. На 148-му окрузі лідирує «Слуга Народу» Анастасія Ляшенко (98,61% опрацьованих протоколів) із відривом у майже 5% від найближчого конкурента. Припускаємо, що саме вона стане народним депутатом.

ЗМІСТ вирішив детально розповісти, хто представлятиме інтереси Полтавщини у Верховній Раді найближчі 5 років.

 

144 округ – Полтава (Подільський та Шевченківській райони)

Дмитро Нальотов

Полтаву в парламенті представлятиме 34-річний підприємець з партії «Слуга Народу» Дмитро Нальотов. Він отримав 41,97% голосів підтримки. На окрузі Нальотов змагався з ексмером Олександром Мамаєм і народним депутатом Сергієм Капліним.

Сергій Каплін вперше обрався у Верховну Раду в 2012 році від партії «УДАР». Тоді молодий політик запам’ятався вуличними акціями: наприклад, Каплін здійснив піший похід до Києва з продуктовими наборами – символом непрямого підкупу виборців. Також нардеп брав активну участь у Євромайдані, а в 2014 році на позачергових парламентських виборах зайшов у Раду від «БПП». Детально про депутатську діяльність Сергія Капліна ЗМІСТ писав раніше.

Нальотов навчався в 31-й школі, потім – у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г. Короленка на соціального педагога. Із 2004 по 2008 рік новообраний нардеп був співорганізатором фестивалю «Веломанія», який проводили на пагорбах Горбанівки.

Після Революції Гідності Нальотов спробував себе в громадській сфері – став співзасновником ГО «Полтавська платформа» та ЗМІСТ, закінчив Школу Мерів. Також «слуга народу» є співвласником компаній «Активна країна» та «Activity».

У 2017 році Нальотов разом із колегами з «Полтавської платформи» презентували «Стратегію розвитку Полтави» – власне бачення на майбутнє міста.

У відеопроекті «Придовбався» ексдепутат Полтавської міської ради Денис Поліщук говорив, що центральний штаб «Слуги Народу» розглядав його кандидатуру в нардепи від Полтави, але в останню мить Поліщука замінили на Дмитра Нальотова. Сам Поліщук пояснював це зверненням громадського діяча, підприємця і співзасновника ЗМІСТу Олексія Сердюкова до Володимира Зеленського.

У свою чергу Дмитро Нальотов журналісту Олександру Круміну говорив, що не знає, наскільки сильно вплинула публікація Сердюкова на рішення в президентському штабі.

У своїй передвиборчій кампанії Нальотов наголошував на пріоритеті розвитку туризму в місті, спрощення процедури оформлення та ведення бізнесу, а також заявляв, що спробує на законодавчому рівні ініціювати перевибори міського голови Полтави.

 

145 округ – Київський район Полтави, Полтавський та Котелевський райони

Андрій Боблях

Частину Полтави та Полтавський район у Верховній Раді представлятиме 34-річний підприємець Андрій Боблях. Він народився в Литві, проживав на Західній Україні. Останні 6 років живе в Полтаві.

Наразі Боблях працює у студії «Doubleyou», яка об’єднує дві гумористичні студії – Manhattan і СМТ. Учасники студії займаються гумором, проведенням весіль, корпоративів, днів народжень.

У 2012 році Боблях балотувався до парламенту від Соціалістичної партії України за списком під непрохідним 146-м номером. Тоді СПУ набрала 0,45 % голосів виборців (10 місце) на багатомандатному загальнодержавному виборчому округу і не потрапила до Верховної Ради.

Цього року на окрузі опонентами вже ЗЕ-кандидата були нардеп попередніх двох скликань Юрій Бублик і представник «Опозиційної платформи – За життя» Володимир Гриценко. «Слуга Народу» отримав 49,16% голосів підтримки.

Юрій Бублик обирався до парламенту в 2012 і 2014 роках. Екссільський голова Ковалівки балотувався від ВО «Свобода», яку залишив у 2015 році. Менше року (з квітня 2016 по січень 2017) був у складі фракції «БПП». Потужну підтримку Бублик отримував і отримує на своїй малій Батьківщині – Ковалівці. Його брат, Олександр Бублик, на цьогорічних парламентських виборах спробував стати нардепом по 144-му округу, але програв.

Також у 2015 році Юрій Бублик був кандидатом на посаду міського голови Полтави – отримав 15% підтримки і зайняв третє місце. Детально про депутатську діяльність Юрія Бублика ЗМІСТ писав раніше.

На 145-му окрузі була застосована чорна політична технологія – безпартійний самовисуванець Олег Петровець видавав себе за кандидата від «Слуги Народу» – активно використовував айдентику пропрезидентської партії. Зрештою, за Петровця проголосували 5,18% виборців.

У інтерв’ю журналістам Андрій Боблях говорив, що хоче модернізувати сферу пасажирських перевезень у місті, контролювати якість відремонтованих доріг і скасувати депутатську недоторканість.

 

146 округ – частина Автозаводського району та Крюківський район Кременчука

Юрій Шаповалов

У Кременчуці переміг чинний нардеп, самовисуванець Юрій Шаповалов – 27,08%.

Юрій Шаповалов вперше став народним депутатом у 2012 році. Балотувався як самовисуванець, але того ж року увійшов до фракції експрезидента Януковича «Партії Регіонів». У лютому 2014 році залишив лави «регіоналів».

У 2014 році знову обрався до парламенту – також самовисуванцем. У 2017 році він увійшов до депутатської групи «Партія “Відродження”», яку очолював нардеп-ексрегіонал Віталій Хомутиннік (до речі, на цьогорічних виборах Хомутиннік балотувався до парламенту за списками від партії «Опозиційний Блок», до якої увійшли колишні прихильники Віктора Януковича. Однак «Опоблок» не набрав прохідного 5-ти відсоткового бар’єру – прим.ред.).

Його конкурент від партії «Слуга Народу» Фелікс Урін був обличчям громадської організації «ЗЕ! Команда» і довіреною особою Володимира Зеленського під час президентських виборів. Урін працює адвокатом. Раніше захищав підприємців і фермерів від рейдерських захватів, зокрема підприємство Рижівський гранітний кар’єр, керівником якого є Сергій Корявченков.

Наприкінці травня кандидатуру Корявченкова розглядали на посаду голови Полтавської ОДА, але сьогодні про нього не чути. Також варто зазначити, що Сергій Корявченков – це двоюрідний брат Юрія Корявченкова (Юзіка), артиста студії «Квартал 95», який пройшов у Верховну Раду по 33-му округу в Кривому Розі.

Батько Фелікса Уріна, Олександр Урін, викладає у КрНУ та неодноразово був депутатом Кременчуцької міської ради.

Кременчуцьке видання «ТелеграфЪ» зазначало, що Олександр Урін на парламентських виборах 2012-го року активно підтримував кандидата Юрія Шаповалова. До того ж у 2012 році Урін-старший і Шаповалов були в одній фракції «НУ-НС» в Кременчуцькій міській раді.

На цих виборах 146-й округ запам’ятався кандидатами, які видавали себе за представників команди Зеленського. Так, четверо претендентів у своїх біографіях вказали підприємства, що мають схожі назви з пропрезидентською політсилою. Видання «Кременчуцька газета» пов’язувало кандидатів-клонів із чинним нардепом Юрієм Шаповаловим.

Зрештою ЗЕ-клони у сумі набрали 3 тисячі 641 голосів кременчужан. Розрив між Юрієм Шаповаловим і Феліксом Уріним становить всього 2 тисячі 706 голосів.

Фелікс Урін заявив, що оскаржуватиме результати виборів, адже, на його думку, кременчуківців ввели в оману і вибори пройшли з грубими порушеннями законодавства, а саме була створена «сітка», яка працювала на кандидата Шаповалова.

Цілком можливо, що в Кременчуці можуть відбутися перевибори.

 

147 округ – Миргород, а також Диканський, Зіньківський, Решетилівський і Шишацький райони

Олег Кулініч

На 147-му окрузі перемогу отримав чинний народний депутат Олег Кулініч – 37,78% голосів. За його найближчого конкурента, представника «Слуги Народу» Сергія Дудника, проголосували 30,4% виборців.

До 2012 року Кулініч перебував був депутатом Полтавської обласної ради від «Батьківщини». У 2012 році він обрався до Верховної Ради як самовисуванець, і відразу долучився до фракції Віктора Януковича «Партія регіонів». У «Регіонах» Кулініч пробув до 21 лютого 2014 року. У жовтні того ж року знову став нардепом.

Після розвалу політсили Януковича Кулініч приєднався до депутатського об’єднання «Економічний розвиток», яке очолив ексрегіонал і найбагатший народний депутат Віталій Хомутиннік.

У березні 2015 року на базі цього об’єднання створили депутатську групу «Відродження», переважно з колишніх членів «Партії регіонів». Згодом більшість членів депгрупи вступили до лав однойменної політсили. У 2015 році Олег Кулініч очолював перший список «Відродження» на виборах до Полтавської обласної ради.

«Слуга Народу» Сергій Дудник закінчив Кременчуцький університет інформаційних технологій і управління за спеціальністю «Філологія». На сайті політпартії «Слуга Народу» вказано, що Дудник – оглядач новин і подій, незалежний журналіст, блогер.

Також на 147-му окрузі балотувався аграрій, підприємець і меценат Олександр Ващенко від ВО «Батьківщина». Він отримав 12,84% і зайняв третє місце.

 

148 округ – Лубни, Великобагачанський, Семенівський, Хорольський, Оржицький райони

Анастасія Ляшенко

На 148-му окрузі в запеклій боротьбі перемагає кандидатка від «Слуги Народу» Анастасія Ляшенко з 25,92% підтримки (дата написання публікації – 24 липня 17:00).

Анастасія Ляшенко закінчила Полтавський педагогічний університет ім. В. Г. Короленка за спеціальністю «Українська мова та література». Вона є засновницею та головною редакторкою суспільно-політичного часопису громадських об’єднань Полтавщини. Ляшенко також очолює громадську організацію «Об`єднання «Наша спільна справа».

Її найближчий конкурент, депутат Полтавської обласної ради Фахраддін Мухтаров, отримав 21,02%. На початку підрахунку голосів Мухтаров лідирував, але під кінець поступився Ляшенко.

Чинний народний депутат Костянтин Іщейкін набрав 12,45%.

У 2014 році декан факультету підготовки іноземних студентів ВДНЗУ УМСА Костянтин Іщейкін обрався до Верховної Ради за квотою «БПП». Дружина Іщейкіна є дочкою Віри Кальник, дружини ексмера Полтави Анатолія Кукоби. Окрім того, Іщейкін є співзасновником ГО «Фонд захисту і підтримки талановитих дітей» імені А. Кукоби.

Члени лубенської волонтерської команди Зеленського заявляли, що газета «Спільна справа» працювала як піар-інструмент у ексдепутата, члена партії «Відродження» Володимира Пилипенка. За твердженням волонтерів, у 2012–2013 роках Ляшенко активно брала участь в агітаціях за «Партію регіонів» і її піар-супроводі.

 

149 округ – Карлівський, Кобеляцький, Козельщинський, Машівський, Новосанжарський, Чутівський райони

Костянтин Касай

149-й округ взяв партієць «Слуги Народу» Костянтин Касай з результатом 36,48%. Касай закінчив Полтавський державний технічний університет імені Юрія Кондратюка за спеціальністю «Автомобільні дороги та аеродроми». Також він є директором компанії з будівництва доріг «Полтавабудсервіс плюс». Новий політик раніше заснував громадську організацію «Команда СДС моторспорт».

ІВ «Полтавщина» повідомляло, що в 2019 році Костянтин Касай продав близько 60 одиниць дорожньої та спецтехніки. Пояснював, що причина — корупція у сфері дорожніх закупівель, яка фільтрує підрядників на «своїх» і «чужих».

Одним із найголовніших конкурентів Касая був Артем Вітко. Раніше на президентських виборах він був довіреною особою Сергія Капліна на 149-му окрузі. Під час парламентської гонки в Кобеляках Вітко організовував концерт відомої артистки Олі Полякової.

За результатами голосування Вітко набрав 13,15%. Його «клон» Вітко Антон Олександрович отримав 2,71%.

На минулих виборах до Верховної Ради 149 округ обрав нардепом Андрія Реку. Він був членом фракції «Народний Фронт». ЗМІСТ писав, що Река увійшов до списку кнопкодавців. На цьогорічних виборах Андрій Река отримав 1,81% підтримки, а його клон Река Микола Андрійович – 0,37%.

 

150 округ – Горішні Плавні, частина Автозаводського району Кременчука, Глобинський та Кременчуцький райони.

Олексій Мовчан

На 150 окрузі впевнену перемогу отримав 25-річний партієць «Слуги Народу» Олексій Мовчан – 42,54%. Мовчан – племінник нардепа Юрія Шаповалова, учасник ТОП-50 проекту «Нові лідери». Закінчив Національний університет «Києво-Могилянська академія» за спеціальністю «Фінанси та кредит», Український католицький університет за спеціальністю «Державне управління», а також Київську школу економіки за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування».

Олексій Мовчан працює заступником начальника відділу управління проектами та програмами Державного підприємства «ProZorro.Продажі». Є учасником ГО «Клуб молодих реформаторів», півфіналістом конкурсу з відкритих даних «Open Data Challenge» та учасником проекту «Нові Лідери» на ICTV.

Із 1998 року на 150-му окрузі перемагав мільярдер, власник компанії «Ferrexpo», господар футбольного клубу «Ворскла» Костянтин Жеваго. За останню каденцію Жеваго запам’ятався тим, що прогуляв більшість засідань Верховної Ради. Як сам мільярдер неодноразово пояснював, він був зайнятий створенням робочих місць.

Ferrexpo – залізорудна компанія з активами в Україні, найбільший виробник і експортер в СНД. Головним пакетом акцій (50,3 %) компанії володіє Костянтин Жеваго.

Редакція журналу «Фокус» за підсумками 2017 року включила Жеваго до списку ТОП-10 найбагатших людей України.

На цих виборах Костянтин Жеваго отримав 23,72% підтримки.

 

151 округ – Гадяч, Гадяцький, Гребінківський, Лохвицький, Пирятинський, Чорнухинський райони, частина Лубенського району

 

Максим Березін

На 151-му окрузі переміг партієць «Слуги Народу» Максим Березін – його підтримали 47,26% виборців.

35-річний Максим Березін народився у Вінниці, мешкає у Кременчуці. Березін – ветеран АТО, працює директором КП «Муніципальна варта» Кременчуцької міськради. На парламентських виборах у 2016 році Березін балотувався по 151-му округу від «Європейської партії України», і набрав всього 0,86%.

У 2016 році перемогу на 151-му окрузі отримав нардеп від «Батьківщини» Руслан Богдан – 21,64%. У липні того ж року соціальні мережі та всеукраїнські ЗМІ сколихнуло скандальне відео, на якому керівник штабу кандидата в народі депутати від ВО «Батьківщина» В’ячеслав Демчук проводить інструктаж для членів ДВК 151 виборчого округу, як заробити на виборах, привівши на дільниці якомога більше «друзів». Винагорода у разі перемоги в окрузі Руслана Богдана була на рівні 200-500 гривень.

Взимку 2019 року Руслана Богдана звинуватили в організуванні виборчої «піраміди» на користь Юлії Тимошенко. Нардеп звинувачення відкидав.

На цих виборах Руслан Богдан отримав 15,37% підтримки виборців.

Чому кременчуківець Березін балотувався в Лохвиці? У мережі є публікації, які стверджували, що Березін наближений до міського голови Кременчука Віталія Малецького, який, у свою чергу, може бути близьким до чинного нардепа Юрія Шаповалова. Щоб Березін не відібрав голоси в Шаповалова, «Слуга Народу» міг прийняти рішення балотуватися на 151-муокрузі. Проте видання, на яких публікують подібні дописи, викликають сумніви.

 

Вперше за новітню історію України одна партія може одноосібно керувати державою

Згідно з даними ЦВК, вже підраховано 99,64% бюлетенів. Пропрезидентська партія «Слуга Народу» отримає 254 депутатів. Цього достатньо, щоб сформувати коаліцію й приймати більшість рішень одноосібно. Виключенням є зміни до Конституції, оскільки для цього потрібно 300 голосів.

П’ять (а скоріш за все шість) із восьми народних депутатів від Полтавщини представлятимуть команду президента Володимира Зеленського. Якщо вони злагоджено працюватимуть на благо територіальної громади – новий парламент увійде в історію України як найдієвіший. Але є і ризики, що повнота влади однієї політсили поверне нашу державу на шлях диктатури.

Найголовніше, що потрібно пам’ятати, – цих людей обрали ми самі. Мало поставити галочку в бюлетені – треба контролювати діяльність нових облич.

Графіка, обкладинка Юлії Деркач

Опублікована: 24 липня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація