8tDJl3LV6Xw8B7F8

Це – спільний проект ЗМІСТу та Української академії лідерства. Студенти УАЛу запитують у видатних сучасників, що їм відомо про Полтаву, їхнє бачення розвитку нашого міста, найбільші проблеми та досягнення. Адже погляд зі сторони завжди важливий, особливо, якщо не знаєш, в якому напрямку рухатися далі.

І перший гість – Ярослав Грицак, Львів.

Ярослав Грицак
  1. Які три асоціації викликає у Вас Полтава?

Серце України, Гоголь, нереалізовані можливості.

  1. Хто, на Вашу думку, є найвидатнішим полтавцем?

Тяжко сказати. Найвизначніший, напевно, Котляревський.

  1. Яка найголовніша конкурента перевага Полтави по відношенню до інших міст?

Це – найстаріше україномовне місто України. Усі зміни закладаються в містах, а майже всі міста історично не були україномовними, за винятком самої Полтави. Це робило її унікальною. Тому я й кажу про серце України.

Ми живемо в світі, де є все менше стабільності. Світ руйнується екологічно. У моїй уяві було б ідеально, якби Полтава стала екологічним осередком стабільності. Є таке поняття агротуризм – одна з найбільш модерних галузей, куди вкладаються величезні гроші  (коли люди змучені цивілізацією, їдуть на відпочинок в спокійні місця, такі собі «заповідники спокою»). Полтава могла б стати таким місцем, де хочеш відійти від всієї суєти, рутини і побути самим собою. Схожими є Карпати. Але в Полтави є велика перевага – географічне розташування (близькість до великих міст).

Також є 2 важливі речі: історично і природно багата територія. Саме тому Полтава має всі шанси стати успішним сервісним містом свого спрямування.

  1. Три найбільші проблеми в Полтаві.

По-перше, повний занепад історичної спадщини, занепалі церкви, занепалі селища. Аж серце країть, бо це настільки вкраплено в українській літературі.

По-друге, дуже занедбана інфраструктура.

Я можу помилятись, але є якесь відчуття певної депресії. Але депресія не є конче погана річ, вона може бути свідомим поштовхом щось робити.

  1. Скільки разів Ви були в Полтаві і коли минулого разу ?

Останній раз я був у Полтаві рік тому, а взагалі 3-4 рази. Але я це говорю до свого сорому, бо я хочу туди приїхати ще. Полтава була позаструктурною, я завжди говорю, що нація – це комунікація. Проблема Полтави в тому, що вона погано зшита з цілою Україною. Тому я так мало їздив.

  1. Що б Ви привезли після візиту в Полтаву?

Бажання приїхати ще раз. Полтава дуже красиве місто, я всім це розповідаю. У Полтаві дуже красивий центр, він дає відчуття зручності і комфорту. Найсхідніше місто з магдебурзьким правом – це Полтава, про це дуже часто забувають. Але це не просто магдебурзьке право – це інша цивілізація, це та сама християнська Європа, з якої народився сучасний світ.

Ніщо так не спонукає нас до дії, як відчуття власної важливості та гідності, але це треба плекати та виховувати, в сенсі шукати ці місцеві історії. Я розповідаю це все зі свого досвіду, бо у Львові ми зібрали ініціативну групу. Питання до нас було те саме. До нас підійшли два успішних підприємця і сказали: зробіть так, щоб наші діти не виїжджали зі Львова, а наші внуки ще говорили українською. Мені дуже болить за Полтаву, бо я бачу потенціал, який лежить. Але я надіюсь, що це тимчасово, я думаю, щось зміниться якнайшвидше.

  1. Якою має бути стратегія Полтави, щоб стати найуспішнішим містом України?

Та стратегія, яку придумають самі жителі Полтави. Я не можу про це говорити, бо вони самі краще знають про це. Отже, як ми це зробили у Львові: ми знали дуже конкретні умови Львова, проводили дослідження. Це було результатом дуже кропіткої праці. Стратегію отак не можна порадити. Стратегія не має прийти ззовні, вона має прийти зсередини міста. Завжди має бути група людей, яким не байдуже це місто, люди, які хочуть, щоб це місто не було провінційним. Насправді це можна робити, головне, щоб були воля і бажання. Якщо цього немає, то буде велика біда і депресія.

  1. Заримуйте слово «Полтава», а якщо можете, напишіть декілька римованих рядків.

Полтава – слава. Та слава, майбутня слава.

  1. Що робити, щоб люди з Полтави не переїжджали до Києва, Харкова та інших міст?

Я не так ставлю питання. Вони будуть неминуче виїжджати. Питання в тому, чи будуть вони повертатися. Польський поет Адам Загаєвський писав про світову роль таких міст як Львів (я думаю, що Полтава теж того рангу). Він каже, що це унікальне місто-кабінет, де можна творити щось подалі від шуму столиці, де реалізуєш справжні глибокі цілі. Це місто-майстерня. Але є одна умова: ти повинен спочатку реалізуватися поза цим містом, бо воно не про швидкі успіхи. Ти вже повертаєшся в те місто після реалізації.

Не треба з Полтави робити столицю. У неї є інший потенціал, свій унікальний статус

І такі міста є конче необхідними.

  1. Напишіть питання про Полтаву наступному лектору ?

-

Графіка і обкладинка Марини Зевако

Loading...