Вінницький муніципальний центр інновацій
Вінницький муніципальний центр інновацій

(Фото – vmci.vn.ua)

Метою створення індустріальних парків є залучення інвестицій, а також нарощення обсягів промислового виробництва в громадах.

Для допомоги громадам 16 грудня у Полтавській облдержадміністрації організували семінар на тему: «Створення індустріальних парків як ефективний інструмент для залучення інвестицій». До участі в ньому запросили представників громад області, які планують створювати на своїй території індустріальний парк.

З наступного року держава починає стимулювати створення індустріальних парків. Старший проєктний менеджер Офісу реформ Кабінету Міністрів України Артем Сачук розповів, що на 2022 рік у держбюджеті передбачили 405 млн грн на субвенцію громадам для створення індустріальних парків. За його словами, процес побудови парку потребує щонайменше 100 млн грн, із яких принаймні 20% мають виділити громади у межах співфінансування. Артем Сачук каже, що будівництво парку вимагає тривалого часу: 2,5 – 3 роки необхідно тільки для підготовки інфраструктури.

Представники громад на семінарі в Полтавській ОДА

Що таке індустріальний парк у громаді

Індустріальний парк – це спеціально облаштована територія, у межах якої новостворені компанії можуть здійснювати господарську діяльність на пільгових умовах, що стосуються сплати податків та мита. Таким чином держава стимулює розвиток підприємств, які в перспективі принесуть зростання економіки.

Експерт з місцевого розвитку Тарас Баранецький говорить, що логіка створення індустріальних парків полягає в тому, щоб на їхній базі з’являлися нові підприємства:

«Пільги даються для того, щоб зайшли нові компанії, а не старі. Щоб не переносили виробництва, а створювали нові»

Перший у світі індустріальний парк з’явився в Англії наприкінці 19 століття. З того часу їх створили в США, країнах Європи та Азії, зокрема Південній Кореї, Китаї, Туреччині.

«Південна Корея за останні 50-60 років стала суперпромисловою державою й повністю змінила свій економічний уклад з аграрного на промисловий завдяки тому, що почала працювати в індустріальних парках», – каже Тарас Баранецький.

Для розбудови економіки підприємства мають виробляти товари з високою доданою вартістю, а не просто постачати сировину для виробництв. Полтавщина, як аграрна область, домінує в другому напрямку. Одним з інструментів нарощування промислового потенціалу є створення індустріальних парків.

Тарас Баранецький

Тарас Баранецький говорить, що напрямками діяльності підприємств у межах індустріальних парків є:

  • переробна промисловість;
  • перероблення промислових або побутових відходів (окрім захоронення);
  • науково-технічна діяльність;
  • діяльність у сфері інформації та телекомунікацій.

«На території індустріальних парків можна займатися переробленням промислових та побутових відходів, але не захороненням. Та кількість сміттєзвалищ і неперероблених відходів, які є в Україні, це гарний привід для діяльності, яку можна провадити на території індустріальних парків. Тим більше, що вона підпадає під державні пільги», – говорить Тарас Баранецький.

За словами експерта, нині в Україні існують 52 індустріальні парки. Серед них тільки 10 мають учасників, які працюють на території парків. Заповненість парків є низькою:

  • понад 50% заповненості не має жоден парк;
  • 50-40% – 1 парк;
  • 40-30% – 2 парк;
  • 30-20% – 3 парки.

В індустріальних парків мають бути ініціатори, керуючі компанії та учасники. Останні обов’язково мають бути юридичними особами, що зареєстровані в парку, а також працювати тільки на його території. Фізичні особи-підприємці не можуть бути учасниками індустріальних парків, адже пільги на діяльність передбачені тільки для юридичних осіб, що працюють за визначеними напрямками.

«Вимоги стали жорсткішими, тому що йдеться про податкові і митні пільги. Для того, щоб не було людини, яка працює в багатьох місцях, зокрема в індустріальному парку, а обладнання, яке хоче завезти, чи іншу діяльність, списує на пільги», – говорить Тарас Баранецький.

Законодавство передбачає обмеження у сфері індустріальних парків. До прикладу, влада громад може виступати ініціатором створення парку, але не може бути його учасником. Керуюча компанія не може здійснювати господарську діяльність на території індустріального парку.

«З 52 парків України тільки 33 мають керуючу компанію, яка хоча б формально займається цим парком. 9 із них – це комунальні підприємства. Нічого не хочу сказати, але дуже часто це історія, коли просто одне приміщення міської ради виділили під комунальне підприємство. І щоб формально виконати норму закону, зробили формальний конкурс і призначили комунальне підприємство керувати індустріальним парком», – розповідає Тарас Баранецький.

Громади Полтавщини, які хочуть створити на своїй території індустріальний парк, розраховують на анонсовані державою пільги. Зокрема їх цікавлять гарантії отримання пільг та компенсації вкладень у розбудову парків.

13 громад Полтавщини назвали потенційні ділянки під створення індустріального парку. Детальніше про них читайте тут.

Loading...