Ходив на мітинг чи безкоштовний семінар – мусиш подати е-декларацію

Автор: Наталія Норіцина, 20 липня, 11:18

Експерти Центру «Ейдос» днями оприлюднили вичерпне роз’яснення, хто повинен подавати електронні звіти до НАЗК. До цього українці були впевнені, що правка, внесена кілька місяців тому до відповідного закону України, змушує подавати електронні звіти лише представників громадських організацій, що займаються антикорупційною діяльністю. Насправді ж перелік осіб, що потрапляють під дію відповідного закону, виявився набагато ширшим.

Голова Центру «Ейдос» Віктор Таран цього тижня опублікував на сайті організації офіційну відповідь Національного агентства з запобігання корупції на його інформаційний запит. Керівниця Департаменту фінансового контролю та моніторингу способу життя НАЗК Ганна Соломатіна надала роз’яснення до Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій осіб».

Як стає зрозумілим з листа, під поняттям «сфера запобігання корупції» в Національному агентстві мають на увазі всі види діяльності, пов’язані з проведенням антикорупційних заходів. До переліку таких заходів входить участь у формуванні чи реалізації антикорупційної політики, участь у заходах із запобігання корупції (семінари, мітинги і т.п.), направлення запитів на доступ до публічної інформації, інформування НАЗК про ймовірне надання недостовірних відомостей у деклараціях держапосадовців та про невідповідність рівня життя задекларованим статкам.

Тобто, якщо організація займається антикорупційною діяльністю, хоч це і не зазначено в її статутних документах, вона потрапляє під дію закону. Якщо громадянин не є активістом, але подавав до органів влади запит на отримання інформації чи звертався до НАЗК – то він уже може починати готувати документи для подачі е-декаларації. Експерти Центру «Ейдос» переконані, що таке трактування закону дасть владі можливість тиснути на журналістів. Адже майже неможливо підготувати якісний матеріал, не подавши запит на інформацію до органів влади.

Згідно з роз’ясненням НАЗК, зобов’язані заповнювати е-декларацію і учасники навчальних та просвітницьких заходів у сфері запобігання та протидії корупції, яким безоплатно надавали роздаткові матеріали, канцелярське приладдя, компенсували витрати на проживання чи вартість проїзду. На думку експертів, це призведе до скорочення бажаючих брати участь у подібних навчальних заходах.

Під прицілом Національної агенції опинилися і контрагенти громадських організацій, які надають послуги чи виконують роботи, що не мають відношення до боротьби з корупцією. Це фірми, які постачають воду, канцелярське приладдя, допомагають організовувати заходи. Багато фірм, чиї власники не захочуть подавати е-декларації, відмовляться співпрацювати із ГО. Інші ж, через низьку конкретність, можуть значно підвищать вартість своїх послуг. Тобто під загрозою опиниться фізичне існування громадських організацій. Варто також зазначити, що відповідно до роз’яснення НАЗК, дія положення не поширюється на фізичних осіб-підприємців.

Як відмічають експерти Центру «Ейдос», така редакція закону є спробою депутатів помститися українцям за їхнє прагнення зробити політику в Україні відкритою та прозорою. На їх думку, існує два шляхи вирішення цієї проблеми. Перший передбачає створення спільної робочої групи представників НАЗК та Громадської ради при НАЗК, яка доопрацює трактування поняття «антикорупційної діяльності», а також скоротить перелік юридичних та фізичних осіб, на яких розповсюджується дія закону. Що стосується другого шляху, депутати восени повинні невідкладно розглянути запропоновані Президентом України законопроекти щодо змін до закону про е-декларування та оперативно прийняти їх на найближчому засіданні після доопрацювання.

Якщо залишити все як є, то під загрозою опиниться не лише подальша діяльність громадських організацій, які працюють у сфері протидії корупції, але й формування та існування якісно нового громадянського суспільства, яке базується на засадах свободи дій, доброчесності та прозорості.

Копія офіційного роз'яснення НАЗК щодо е-декларування активістів. 1 ст.

Копія офіційного роз'яснення НАЗК щодо е-декларування активістів. 2 ст.Копія офіційного роз'яснення НАЗК щодо е-декларування активістів. 3 ст.Копія офіційного роз'яснення НАЗК щодо е-декларування активістів. 4 ст.Копія офіційного роз'яснення НАЗК щодо е-декларування активістів. 5 ст.Копія офіційного роз'яснення НАЗК щодо е-декларування активістів. 6 ст.

Опублікована: 20 липня 2017


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація