Олександр Шамота про теперішнє і майбутнє. Інтерв’ю з в.о. полтавського міського голови (частина II)

Автор: Олексій Сердюков, 8 жовтня, 17:35

Фото: Олександр Шамота про теперішнє і майбутнє (обкладинка Юлії Деркач)


У першій частині інтерв’ю Олександр Шамота розповів про свій політичний шлях, перемоги і факапи, стосунки з Олександром Мамаєм і Сергієм Капліним. У цьому тексті йтиметься про те, як новий очільник бачить місто, про вирішення нагальних проблем і трохи про особисте.

Олександр Шамота (фото Олега Журавльова)

 

Про політику

Олексій Сердюков (далі – С): Протягом минулого тижня побачив кілька постів у фейсбуці, про які хочу поговорити. Ви разом із представниками партії «Рідне Місто» вітали ветеранів, вчителів. Учора (3 жовтня – тут і далі прим. ред.) депутат від БПП Глазов перерізав стрічку на футбольному полі. З якою метою це все робиться?

Олександр Шамота (далі – Ш): Ти вважаєш, що ветеранів не потрібно вітати?

С: Не обов’язково викладати це у фейсбук.

Ш: Не бачу в цьому проблеми. Я вважаю, що ми повинні вітати ветеранів, вчителів, працівників культури й інших.

С: Ти хотів би стати міським головою, без позначки «в.о.»?

Ш: Я про це поки не думаю. Вважаю себе рівним серед рівних, усі рішення ухвалюються колегіально.

С: Коли буде направлене звернення до міської ради про призначення мерських виборів?

Ш: Воно вже подане. Я підписав його, здається, 25 вересня.

С: Чи потрібні паралельно перевибори до міської ради?

Ш: Ну… я їх не боюся. Я не проти.

 

Про менеджмент міста

С: До міської влади важко залучити хороших спеціалістів. Кваліфіковані спроможні менеджери потребують достойної оплати, натомість ті, хто готовий працювати за копійки, ймовірно «доберуть» своє корупційним шляхом. Що робити?

Ш: Якщо ми хочемо залучити якісний персонал, потрібно платити відповідну зарплату.

С: Як знайти механізм?

Ш: Є варіанти.

С: Яка повинна бути зарплата, для прикладу, у начальника управління ЖКГ?

Ш: Я думаю, що приблизно 20–30 тисяч гривень.

С: Взагалі, є проблема – не тільки серед управлінців, – коли кваліфіковані молоді «кадри» їдуть із міста до Києва, Харкова, Дніпра. Як це вирішити?

Ш: Створювати відповідні умови в Полтаві. Якщо запропонуємо молоді достойні умови життя в місті – зупинимо міграцію.

С: Дороги в Полтаві повинні робити полтавці чи харків’яни?

Ш: Дороги повинні ремонтуватися якісно. Хто їх ремонтуватиме – неважливо. Якщо ми говоримо в розрізі комунального підприємства, то, однозначно, потрібно повертати «МШЕД».

С: Окрім «МШЕД», які комунальні підприємства планується відновити?

Ш: «Декоративні культури», «Ремліфт», КАТП «1628», «Диспетчерська служба». Це основний перелік підприємств, які забезпечують життєдіяльність міста.

С: Перебуваючи в опозиції, ти неодноразово заявляв, що бюджетний процес потрібно починати у вересні-жовтні і залучати до його формування всі фракції та громадськість. Як це виглядатиме зараз?

Ш: Зараз ми гортаємо бюджет 2019 року. У нас є ряд «приємних» факторів, які обтяжуватимуть наш бюджет додатковими зобов’язаннями. Треба шукати компенсатори. Щодо процесу, ми найближчим часом почнемо всебічне обговорення бюджету.

С: Бюджет на 2018 рік був більше трьох мільярдів. Вірогідно, що на 2019 рік він буде не менший. Які будуть пріоритети?

Ш: Розвиток комунальних підприємств. Закінчити довгобуди. Вирішити питання Кадетського корпусу. Однозначно, приділити увагу дорогам і благоустрою міста. Вчасно запустити опалення. Якісно прибирати місто від снігу в зимовий період.

 

 Про «больові точки»

С: Що робити з прибудовою до екс-кінотеатру Котляревського?

Ш: Я вважаю, її потрібно демонтувати. Буквально вчора (3-го жовтня) ми з лідерами фракцій обговорювали це питання. Також говорив із губернатором (головою ОДА Валерієм Головко) на цю тему. Ця прибудова – плювок, який орендатори адресували всім містянам. Звели «рагулятину» в історичному центрі міста.

С: Чи є юридично механізми для демонтажу?

Ш: Є.

С: Які?

Ш: Яка різниця? Механізми існують. Ми ж розуміємо, що там не МАФ, який вони планували будувати. Там капітальне будівництво із тоннами бетону. Кого вони обманюють? Красиво зробили? Давайте «орла» (Монумент Слави) спиляємо, «красиво» зробимо. Де логіка?

Так, можливо, процес затягнеться. Усі чекають від нас, щоб ми раз – і все зробили. Так швидко нічого не відбувається. Але, однозначно, ми вирішимо це питання.

С: Що з підземними переходами?

Ш: Є підрядник, який повинен виконати ремонтні роботи до кінця року.

С: Хто перший «на вихід» із начальників управлінь?

Ш: Марталішвілі, Рак уже вийшли. Харченко теж. Найближчим часом, думаю, ви побачите кадрові зміни (Леся Марталішвілі – екс-керівниця управління освіти Полтавського міськвиконкому, Володимир Рак – екс-керівник міської Інспекції по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста, Олексій Харченко – екс-директор КП «Декоративні культури»).

С: Чи будуть проведені аудити та ініційовані конкурси на високі посади?

Ш: Аудит потрібно провести. Я думаю, що фракції це підтримають. Питання в тому, що на це потрібні гроші.

С: Бюджет міста 3,5 мільярди.

Ш: Згоден, але аудит тролейбусного парку коштує приблизно 10 тисяч євро, якщо не помиляюсь. І це лише одне комунальне підприємство.

С: Все ж чи будуть проводитись конкурси?

Ш: У кращому випадку, так. Але це ще висить у повітрі. Питання в тому, щоб були грамотно сформульовані конкурсні умови.

С: Не секрет, що існує пул людей, які «годувалися» в екосистемі мера Олександра Мамая: підрядники, перевізники, посередники. Усі ці люди зараз почнуть «хвилюватися». Швидше за все, намагатимуться вступити в перемовини. І, якщо ти відмовиш, підуть до твоїх заступників. Що станеться із цією «годівничкою»?

Ш: Ті, хто буде коло бюджету, повинні зрозуміти: усі роботи підрядників, які виграли тендер, повинні виконуватися якісно. Якщо вони, підрядники, розкриють дах, напишуть «акт виконаний», то це нас не влаштовує. Ми відслідковуємо всіх хлопців, які «годувалися» при минулій владі. Ми маємо 8-річний спадок, який розгребти за тиждень-два нереально. Стараємось все зробити за максимально короткий термін. Нам потрібні люди й час.

С: Скільки грошей з’явиться в бюджеті після припинення «сірих» схем?

Ш: Не можу поки сказати точно. Для прикладу, басейн на Петра Юрченка потрібно було побудувати за рік-півтора максимум. Замість того – історія розтягнулася на декілька років. Чим довше будується об’єкт, тим простіше вкрасти, я так вважаю. І думаю, що таких схем ще багато.

 

 Про майбутнє

С: Із приводу розвитку міста. Чи читав вже готову стратегію? Якою повинна стати Полтава?

Ш: Наше місто повинне бути зеленим. Глобальне потепління нікуди не ділося. Дерева, зелені насадження – це можливість полегшити життя в літній період. У місті має бути комфортабельна логістика, щоб, для прикладу, потенційні інвестори могли зрозуміти, у якому напрямку рухається Полтава. Процес ухвалення концепції розвитку міста запущений досить давно. Подивимось, що з цього вийде.

С: Як витратити кошти більш-менш зрозуміло. Як заробити?

Ш: У тому й суть, щоб люди лишались у Полтаві. Ми повинні дати можливість людям заробляти, щоб податки лишалися в місті. Від цього виграють усі.

С: Є багато інвесторів, які за час правління Олександра Мамая відмовлялися «заходити» в Полтаву, оскільки їм малювали певні цифри на папірцях.

Ш: Мій кабінет завжди відчинений для інвесторів. Я відкритий до будь-яких пропозицій. Без «цифр» і «папірців».

 

 Про особисте

С: Який твій улюблений фільм?

Ш: Важко сказати. Останнім часом ходжу в кіно тільки з дитиною. Нехай буде «Золотой теленок». Чудовий фільм. «Республика ШКИД» дуже подобається. «12 стульев».

С: Ти віриш у Бога?

Ш: Так.

С: Ходиш до церкви?

Ш: Вкрай рідко.

С: Пробував марихуану?

Ш: Ні.

С: Ти займаєшся політикою впродовж останніх семи років. За що живеш?

Ш: Я був приватним підприємцем до того, як пішов у політику. Окрім того, працював помічником депутата. Також є накопичення, які вказані в декларації.

С: Скільки зараз заробляєш за місяць?

Ш: Честно кажучи, не знаю. Не бачив ще зарплатної відомості (сміється).

С: Останнє запитання. Хочеш, щоб твій син пішов у політику?

Ш: Нехай вирішує самостійно. Я не проти. Якщо в нього виходитиме, то буду тільки радіти. Якщо він гарно гратиме в футбол чи ще щось інше – я його підтримаю.

Олександр Шамота (фото Олега Журавльова)

Авторський матеріал Олексія Сердюкова

Графіка Юлії Деркач, фото Олега Журавльова

Опублікована: 8 жовтня 2018


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація