Полтавського чиновника судитимуть за забруднення повітря на 10 мільйонів гривень

Макухівське сміттєзвалище
Макухівське сміттєзвалище

Фото з відкритих джерел

Посадовець у Полтаві міг порушити пожежну безпеку на полігоні, що створило небезпеку для довкілля.

Як повідомили 29 січня у Полтавській обласній прокуратурі, посадовця зі сміттєзвалища в Макухівці судитимуть через пожежі та забруднення повітря. До суду скерували обвинувальний акт.

За даними слідства, обвинувачений порушив вимоги пожежної безпеки на об’єкті. Як наслідок на сміттєзвалищі виникали пожежі, через що у повітря потрапила критична кількість шкідливих речовин. Експерти оцінили збитки, завдані екології, у майже 10 млн грн.

Окрім цього, прокуратура домоглася стягнення коштів із підприємства, яке утримує звалище. У жовтні 2025 року суд зобов’язав Полтавське КАТП-1628 відшкодувати державі мільйонні збитки. Підприємство намагалося оскаржити рішення, але апеляційний суд залишив його без змін – наразі воно вже набрало законної сили.

Нагадаємо, з 2022 року КАТП-1628 фігурує у кримінальній справі щодо завдання шкоди державі. Поки справу розслідували, у 2024 році на Макухівському сміттєзвалищі сталося ще 16 пожеж.

Це спонукало працівників поліцію поновити слідчі дії, адже збитки зросли з 88 тис. грн до понад 10 млн грн. У березні 2025 році КАТП-1628 винайняло досвідченого адвоката, чиї послуги поки оцінили у 70 тис. грн.

25 березня очільник КАТП-1628 Олександр Овчаренко підписав договір з Адвокатським бюро «Будігай Олександр». Одеський адвокат представлятиме інтереси підприємства у кримінальному провадженні, яке стосується порушень вимог пожежної та техногенної безпеки. Участь адвоката під час слідчих дій на території КП становить 5 тис. грн за один раз, перебування на одному судовому засіданні – 4 тис. грн, подача апеляційної скарги – 6 тис. грн тощо.

Збитки від Макухівського сміттєзвалища

За даними рятувальної служби Полтавщини, у 2024 році на території Макухівського сміттєзвалища сталося 16 пожеж. Цей полігон побутових відходів перебуває на балансі КАТП-1628. Збитки державі унаслідок цих пожеж попередньо оцінюють у 9,9 млн грн.

Поліціянти підозрюють, що порушення вимог безпеки на сміттєзвалищі призвели до виникнення пожеж й ускладнили ліквідацію наслідків. 

За версією слідства, пожежі на полігонах побутових відходів забруднюють навколишнє середовище. Через дим в повітря потрапляє значна кількість токсичних речовин: чадний газ, формальдегід, оксиди азоту та сірки тощо.

Найбільшу загрозу для здоров'я становлять зважені частинки діаметром менше ніж 2,5 мкм, оскільки вони можуть проникати глибоко в легеневі тканини. Частинки діаметром близько 10 мкм також накопичуються в організмі, спричиняючи довготривалі негативні наслідки для здоров'я.