Про зміни у медреформі. На які виклики полтавців тепер приїжджатиме «швидка»

Автор: Ольга Ружицька, 28 січня, 16:52

Фото: На які виклики полтавців тепер приїжджатиме «швидка»


Перший місяць 2019-го року минає в сумнівах через інформацію, що з першого січня «швидка» їздить на виклики по-новому. Після спростування від Міністерства охорони здоров’я ми перевірили, як працюють бригади екстреної медичної допомоги в Полтаві та області

Чутки про зміну правил виклику (і навіть про появу нового номеру) бригад екстреної медичної допомоги поширились після того, як оприлюднили суть нового пілотного проекту з реформування служби екстреної медичної допомоги, до якого увійшла і Полтавська область. Проект передбачає остаточне «розлучення» понять екстрена і невідкладна допомога, створення єдиних диспетчерських (хоча у нашій області вона давно створена), створення єдиного інформаційного простору, перенавчання фахівців і ще деякі оновлення, відповідно до міжнародних практик.

 Реформа екстреної швидкої допомоги

Керівництво служби в області запевняє: наразі полтавська «швидка» не відмовляє нужденним, навіть якщо виклик надійшов не на екстрений випадок.

 

Наскільки швидко має приїздити «швидка»?

Уже 9 років діє норматив – в межах 10-хвилинної транспортної доступності в містах та 20-хвилинної транспортної доступності у сільській місцевості з урахуванням чисельності та густоти проживання населення, стану транспортних магістралей, інтенсивності руху транспорту. Тобто «швидка» має приїздити через 10 хвилин у місті і через 20 – у селі. Але бригаду можуть затримувати автохами, які не хочуть пропустити медиків, погані дороги, снігові замети, комунальні катаклізми і взагалі все, що завгодно, що може зустрітись на шляху екіпажу.

Екстрена медична допомога необхідна тоді, коли людина опиняється в стані, який загрожує життю, невідкладна – у людини загострюється хронічна хвороба, підвищується тиск, підскочила температура тощо. Тому, якщо диспетчер розуміє, що цей стан не загрожує життю, бригада може відреагувати в межах однієї години, якщо є можливість (вільна бригада).

Реагувати ж на невідкладні стани мають медики первинної ланки і нормою вважається візит протягом 2-3-х годин після звернення.

 

«Швидка» виїздитиме менше? Так, і Уляна Супрун пояснила чому

Під час прес-конференції в Полтаві 14 грудня 2018 року в.о. міністра охорони здоров’я озвучила такі цифри: близько 60% викликів «швидкої» – непрофільні. За підрахунками МОЗу, це виклики до хронічно хворих, життя яких поза небезпекою, а бригади екстреної медичної допомоги надають їм ті медичні послуги, які мають надавати сімейні лікарі. І потрібно зменшувати кількість непрофільних викликів.

Олександр Лавренко, в.о. головного лікаря КУ «Полтавський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», говорить, що непрофільних викликів набагато більше, близько 70-80%. Доводиться виїжджати і до хронічних хворих, але служба, в першу чергу, керується Наказом МОЗ від 1 червня 2009 року № 370 і чинним законодавством.

 

А в чому, власне, проблема?

«Ми працюємо в інтересах пацієнтів, попри гостру кадрову проблему. Можливо в мінус собі, але поки що не можна зруйнувати існуючу модель, поки люди не мають куди звернутися, поки належним чином не отримують тих послуг, через які турбують “швидку”. Проблема з сімейною медициною в тому, що навіть коли ми інформуємо заклад, де спостерігається пацієнт або уклав декларацію, на наступний день після візиту бригади екстреної медичної допомоги, ми не знаємо чи реагує на це сімейнийлікар. Це вже їх персональна відповідальність. Але люди звертаються у тихстанах, на які має реагувати саме сімейний лікар. І, якщо є можливість, бригада виїздить. Цю проблему намагаються вирішити – наприклад, у Решетилівському районі первинна ланка медичної допомоги створила підрозділ невідкладної допомоги. Але поки що екстрена реагує і на непрофільні виклики»,

– коментує Володимир Мохначов, начальник відділу медицини катастроф та мобілізаційної роботи Департаменту охорони здоров’я Полтавської ОДА.

Уляна Супрун на питання журналістів, що робити, якщо сімейний лікар не ходить на виклики, порадила міняти такого лікаря. Ніхто не звільняв сімейних лікарів від необхідності відвідувати пацієнтів вдома, якщо це невідкладний стан:

«Сімейний лікар повинен планувати свій робочий день так, щоб встигати приймати пацієнтів у амбулаторії і ходити на виклики. Ви ж прийшли на прес-конференцію, знали, що вона буде, планували свій день. Так і лікар має планувати», – зауважила чиновниця.

 

Коли можна і потрібно негайно телефонувати 103?

Правила виклику екстреної медичної допомоги чинні ось уже 10 років (затверджені Наказом МОЗ від 1 червня 2009 року № 370). І з першого січня не змінювались.

Пріоритетно диспетчери і бригади реагують на виклики, де загрозливі для життя стани. Якщо у вас чи у когось поряд, ситуація з переліку нижче – негайно викликайте «швидку» і вона точно приїде:

В яких випадках приїжджає "швидка"

 

 

У яких випадках «швидка» не приїде і це не буде порушенням?

Бригада не виїжджає:

  • до хворих для виконання планових призначень дільничного (сімейного) лікаря (ін'єкцій, крапельниць, перев'язок, інших призначень);
  • до хворих, які перебувають під наглядом дільничного (сімейного) лікаря з приводу хронічних захворювань і стан яких не вимагає надання екстреної (невідкладної) медичної допомоги – «швидка» не буде міряти тиск і знімати кардіограму у гіпертоніка, який спостерігається у сімейного лікаря і почувається задовільно;
  • до хворих для надання стоматологічної допомоги, окрім випадків невідкладної стоматології – «швидка» не повинна відвозити вас до стоматолога, якщо проблема не заважає добратись самостійно;
  • для видалення кліщів – бо це не змії і не комахи, які спричинюють анафілактичний шок, коли людина втрачає здатність пересуватися і її стан стрімко погіршується, це робота для лікарів іншого профілю;
  • для видачі листків непрацездатності, виписування рецептів і заповнення будь-яких довідок, у тому числі, про стан здоров'я, а також для складання судово-медичних висновків – якщо сімейний лікар не виписав рецепт, то «швидка» не допоможе;
  • для здійснення міжлікарняних перевезень хворих, які не потребують медичного супроводу;
  • для транспортування трупів у патолого-анатомічні відділення і бюро судово-медичної експертизи.

 

Отже, полтавці можуть не переживати – номер екстреної служби не змінювався, медики реагують на всі звернення, але відмовити можуть, наприклад, – у випадку підвищення температури при звичайній застуді.

 

 

Інфографіка Юлії Деркач, Богдана Оженілка.

Обкладинка Юлії Деркач.

Опублікована: 28 січня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація