Реформа децентралізації в дії: як живе найбагатша ОТГ Полтавщини?

Автор: Святослав Бравов, 6 серпня, 16:47

Фото: Реформа децентралізації в дії: як живе найбагатша ОТГ Полтавщини?


Сенча – нафтогазоносний регіон у Лохвицькому районі. З моменту відкриття Яблунівського родовища на території громади (70-і роки ХХ століття) селян найбільше цікавило питання: коли розпочнуться капіталовкладення видобувників у місцеву інфраструктуру? Видобуток завдає шкоди екології, а важковаговий транспорт руйнує дороги. Два роки тому, завдяки прийняттю двох надважливих законів, сенчани нарешті відчули, що проживають у полтавському «Кувейті». Перший закон – про децентралізацію, другий – про відрахування 5% ренти від видобутку у місцеві бюджети.

 

Якщо у 2017 році річний бюджет села складав 10 млн грн, то у 2018 – 83 мільйони. Після прийняття закону про децентралізацію Сенча одразу розпочала процес об’єднання в територіальну громаду. До Сенчанської сільської ради входило три села: Сенча, Рудка і Лучка, а для створення ОТГ приєднали ще Шеки та Хитці. Наразі Сенча щомісяця отримує близько 4 млн грн. рентних платежів, а ще ж податок на прибуток. Керівництву ОТГ довелося вчитися правильно освоювати кошти, згадує секретар Сенчанської ОТГ Любов Коротя.

 

Що вже зроблено

Одним із перших капіталовкладень стало придбання будівлі для селищної ради. Там провели капітальний ремонт, придбали обладнання, меблі, техніку, на завершальному етапі зовнішні роботи. Відремонтували і будинок культури, який не опалювався сім років. 

Будівля селищної ради у с.Сенча

Велопарковка біля селищної ради

Вистачає коштів і на довгограючі проекти: за 500 тис грн ОТГ придбала будівлю колишнього торгового центру. Ремонтні роботи там починали з нуля: замінили дах, в планах – заміна вікон, утеплення фасаду, проведення опалювання та повний комплекс внутрішніх робіт. Тут відкриють будинок дитячої та юнацької творчості, де функціонуватиме 25 гуртків. Це ще торік запланував голова ОТГ Віктор Лисий.

Колишній торговий центр, де планують відкрити Будинок дитячої та юнацької творчості

Влітку взялися і за ремонт єдиного на всю ОТГ дитячого садка. До слова, підвіз дітей до нього організовано з усіх сіл. Наразі там замінили дах і провели внутрішній ремонт, оновили меблі.

Енергозберігаючий дитячий садок

«Дитячий садок – енергозберігаючий. Торік заключили договір з енергосервісною компанією ЕСКО, яка придбала для дитсадка енергозберігаючі котли, – розповіла начальник фінансового відділу Сенчанської ОТГ Ріта Кірзенко. – Дитячий садок зобов’язався відшкодовувати вартість котлів зекономленими на оплаті енергоносіїв коштами».

У громаді діляться амбітними планами: хочуть відкрити комунальне підприємство, яке займатиметься продажем електроенергії за зеленим тарифом. 

Завдяки регулярним надходженням фінансів на рахунки Сенчанської громади вдалося вдихнути нове життя в комунальне підприємство «Паросток», що займається благоустроєм. На шість мільйонів гривень оновили техніку «Паростка»: пилорама, маніпулятор-навантажувач, трактор, причіпи, подрібнювач гілок, мотокоси, бензопили. З дня на день мають надійти сміттєві баки, зазначає Любов Коротя. А поки їх немає щопонеділка працівники «Паростка» об’їжджають села і забирають сміття від будинків. 

Пілорама на комунальному підприємстві

Поки вирішується питання будівництва пожежної частини, за кошти громади придбано пожежну машину. 

Нова техніка для КП

 

 

Багатостраждальні дороги

За словами начальника фінансового відділу Сенчанської ОТГ Ріти Кірзенко, завдяки впровадженню двох вищеназваних реформ, громада почала оживати, прокидатися від тривалого сну. 

«Коштів вистачає навіть на ремонт доріг. Протягом минулого року вдалося защебінити майже всі ґрунтові дороги ОТГ, капітального та поточного ремонту було проведено на 11 млн грн. Цього року на дороги в бюджет заклали 10 млн грн», – розповіла Ріта Кірзенко.

Ремонт доріг у Сенчі

Та проблем вистачає: наприклад, міст через річку не належить громаді, а користуються ним переважно сенчани. Міст в аварійному стані, проте його ніхто не планує ремонтувати. Доведені до відчаю селяни нещодавно перекрили міст вранці на дві години, саме в той час, коли люди їдуть на роботу.

«Акція протесту не лишилася непоміченою: «Укргазвидобування» дала асфальт, а ОТГ за власний кошт найняла бригаду для проведення ремонту. Але це лише косметичний ремонт, капітального невідомо коли чекати», – розчаровується Любов Коротя.

 

 

Соціальні програми для комфорту місцевих жителів

Попри успіх впровадження реформи децентралізації, молодь продовжує виїжджати з села. Сенчу теж не оминула ця загальноукраїнська тенденція.

Намагаючись втримати молодь в ОТГ розробили 25 програм для підтримки населення. Одна з них – 25 тисяч гривень при народженні дитини, які виплачують упродовж трьох років. Обов'язковою умовою є реєстрація новонародженого у Сенчі та проживання хоча б одного з батьків на території населеного пункту.

Секретар Сенчанської ОТГ Любов Коротя бачить позитивний результат: нарешті почала зростати народжуваність. Серед популярних програм – отримання до  10 тис. грн на лікування в залежності від тяжкості захворювання та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. 

«Серед молоді популярністю користується програма «Сенча спортивна», – веде далі Любов Коротя. – Для спортзалу придбали тренажери, місцева футбольна команда має власне міні-футбольне поле зі штучним покриттям і нову форму, а для хокеїстів обладнали хокейне поле, яке взимку заливають водою. Його планують забетонувати, аби влітку використовувати для катання на роликах». 

Окрім освоєння власних коштів, Сенча активно подається на грантові пропозиції, говорять очільники громади. Щоправда, Німецьке посольство відповіло відмовою на отримання рентгенапарату, а от Японське посольство ще не опублікувало переможців. За їхньою пропозицією можна отримати сучасний автомобіль для первинної медико-санітарної допомоги.

Сенчанську ОТГ визнано однією з найбагатших ОТГ України та найбагатшою в області.  Попри чимало нарікань на реформу децентралізації, Сенча власним прикладом показує, як працювати та правильно вкладати кошти. Причому молода громада використовує для цього всі можливі ресурси: власні кошти, співфінансування з обласною радою та грантові пропозиції європейських фондів. 

Врізка: Реформа децентралізації. В Україні процес децентралізації розпочато 2014 року з прийняттям Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади. (01.04.2014 р.), Законів «Про співробітництво територіальних громад» (17.06.2014 р.), «Про добровільне об’єднання територіальних громад» (05.02.2015 р.) та змін до Бюджетного і Податкового кодексів – щодо фінансової децентралізації. 

Цей процес дозволив формувати відповідно до положень Європейської хартії місцевого самоврядування значний дієвий і спроможний інститут місцевого самоврядування на базовому рівні – об’єднані територіальні громади (ОТГ). За 4 роки реформи було створено 882 ОТГ, що об’єднали 4043 громади (36,7% від загальної кількості місцевих рад станом на 01.01.2015 року), це 38% території України і близько 69% населення.

Закон №3038 про відрахування ренти. З 1 січня 2018 року запрацював Закон щодо зарахування до місцевих бюджетів 5% ренти за користування надрами для видобування нафти та газу. Згідно Закону 2% рентних платежів отримають обласні бюджети, а 3% бюджети ОТГ. Якщо видобуток ведеться на території сільської ради, рента розподіляється наступним чином: 2% до обласного бюджету, 2% до районного та 1% до сільського бюджету. Таким способом влада намагається прискорити процес децентралізації.

 

Фото Святослава Бравова

Обкладинка Марини Вісич

Опублікована: 6 серпня 2019


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація