Тато, якого вона бачила лише на фото: історія Віталія Андрейченка з Полтавщини після полону

Віталій Андрейченко
Віталій Андрейченко

Фото надала дружина воїна

Віталій Андрейченко пішов на війну в перший день повномасштабної війни. Під час його перебування у полоні у нього народилася донечка, яку він не бачив до звільнення.

Службу Віталій Андрейченко розпочав на Донецькому напрямку, де брав участь, згодом ненадовго повернувся на ротацію до Кременчука. Саме в цей короткий проміжок між виїздами на фронт подружжя встигло офіційно оформити шлюб. Після цього військовий знову повернувся до служби. Історію воїна ЗМІСТу розповіла дружина захисника Ольга Андрейченко.

Службу Віталій Андрейченко розпочав на Донецькому напрямку, де брав участь, згодом ненадовго повернувся на ротацію до Кременчука. Саме в цей короткий проміжок між виїздами на фронт подружжя встигло офіційно оформити шлюб. Після цього військовий знову повернувся до служби. Історію воїна ЗМІСТу розповіла дружина захисника Ольга Андрейченко.

Згодом його підрозділ розформували, а самого Віталія Андрейченка перевели до іншої військової частини у Дніпрі. Там він пробув лише кілька днів: після оформлення документів стало відомо, що бійців невдовзі відправлять на позиції. Уже через добу після цього підрозділ вирушив у зону бойових дій. 19 лютого 2023 року Віталій прибув на позицію в районі Кремінної на Луганщині. Того ж дня він востаннє вийшов на зв’язок.

«У перший день, як вони приїхали в Дніпро, заповнили документи. Він сказав, що через два тижні їх відправляють “на роботу”. Але вже через кілька годин повідомив, що вирушають завтра. 17-го числа вони приїхали, а вже 18–19-го він поїхав на позиції. Він був на Луганському напрямку. 19-го числа о 13:25 написав мені останнє повідомлення, що прибув на позицію. Після цього зв’язку не було», – каже Ольга Андрейченко.

Службу Віталій Андрейченко розпочав на Донецькому напрямку, де брав участь, згодом ненадовго повернувся на ротацію до Кременчука. Саме в цей короткий проміжок між виїздами на фронт подружжя встигло офіційно оформити шлюб. Після цього військовий знову повернувся до служби. Історію воїна ЗМІСТу розповіла дружина захисника Ольга Андрейченко.

Дружина почала хвилюватися, однак офіційної інформації не було кілька днів. 22 лютого, коли жінка поверталася з лікарні, де перебувала через вагітність, їй повідомили, що Віталій потрапив у полон. На той момент вона була на сьомому місяці вагітності. Згодом вона отримала відео, на якому зафіксували момент його захоплення разом із побратимом. Пізніше у відкритому доступі почали з’являтися фото і відео з допитів, зокрема за участі чеченських підрозділів. За наявною інформацією, військового утримували, серед іншого, на території Чеченської Республіки у місті Грозне.

Під час перебування Віталія в полоні у подружжя народилася донька Соломія. Дитина з’явилася на світ уже після його зникнення, тож до моменту звільнення військовий жодного разу її не бачив.

Упродовж майже трьох років дружина військового намагалася домогтися його звільнення. Вона брала участь в акціях на підтримку військовополонених, їздила до Києва та зверталася до різних інституцій. Вона надсилала листи, однак вони не доходили. Водночас зрідка вдавалося отримувати звістки від самого Віталія через звільнених полонених.

Віталій Андрейченко та Дмитро Яріш
Віталій Андрейченко та Дмитро Яріш Скриншот з відео

Перший лист вона отримала на Великдень 2023 року – його передав інший військовий після обміну. Завдяки цьому стало відомо, що Віталій живий і перебуває разом із побратимом Дмитром Ярішем. Після цього був тривалий період без жодної інформації. Наприкінці 2023 року його знову згадували у публічному просторі в контексті можливих обмінів. Ще один лист дружина отримала на Великдень наступного року:

«Перед Новим роком Кадиров опублікував відео, де пропонував обміняти 20 українських військових. Тоді я знову його побачила, а потім знову була тиша. І вже наступного року на Великдень ще один звільнений передав мені лист від нього. Так я хоча б трохи знала, що з ним».

Службу Віталій Андрейченко розпочав на Донецькому напрямку, де брав участь, згодом ненадовго повернувся на ротацію до Кременчука. Саме в цей короткий проміжок між виїздами на фронт подружжя встигло офіційно оформити шлюб. Після цього військовий знову повернувся до служби. Історію воїна ЗМІСТу розповіла дружина захисника Ольга Андрейченко.

Про обмін, у межах якого звільнили Віталія Андрейченка, стало відомо перед його проведенням ближче до вечора. Дружина вирішила їхати на місце, де зазвичай збираються родини військовополонених, і вирушила туди вночі разом із координаторкою місцевої ініціативної групи. На місці родини чекали кілька годин.

Близько 15:00 почали надходити перші підтвердження про звільнених. Згодом надійшла інформація, що Віталія обміняли. Після цього він зв’язався з дружиною. 

«Потім почалися дзвінки – одному, другому. І мені подзвонили та сказали, що мого чоловіка обміняли. Я була дуже щаслива, одразу сказала йому, що я тут, що зустрічаю його. Він кілька разів перепитував, чи я справді тут, чи чекаю його. Це такі емоції, які словами не передати».

Після повернення з полону Віталій Андрейченко перебуває в лікарні. Його стан оцінюють як важкий. За час утримання він отримав серйозні проблеми зі здоров’ям. Наразі проходить лікування та потребує тривалої реабілітації.