У Полтаві відбулося навчання для осіб, пов’язаних із проведенням АТО

У рамках туру містами України до Полтави завітали психологи зі Львова, котрі провели семінар для тих, хто має безпосереднє відношення до проведення антитерористичної операції на сході країни. Говорили переважно про психологічні особливості конфлікту та емоційне вигорання.
Цього року представники координаційної ради з питань душпастирства у кризових ситуаціях Патріаршої Курії Української Греко-Католицької Церкви проводять уже другий тур містами України. Під час минулого візиту говорили про симптоми посттравматичного стресового розладу, як справитися з втратою близької людини, що буває, коли людина впадає в депресію. Цього разу увагу приділили питанням емоційного вигорання, базовим потребам людини в психологічному плані, відчуттю щастя та психологічним особливостям конфлікту.
Практичний психолог, психотерапевт Центру Психічного Здоров'я при Шпиталі ім. Митрополита Андрея Шептицького Володимир Станчишин говорить, що теми для занять обирали не випадково: це ті проблеми, з якими зіткнулися українці після початку бойових дій:
«Це основні топ-теми, які з’являються після війни, коли людина потрапляє в нові обставини і відбуваються зміни в її психіці. Нашим завданням було допомогти людям побачити, де може бути проблема., як її розпізнавати, що з нею робити, куди звертатися».
Координаційна рада була створена у 2015 році як відповідь на виклики кризових ситуацій, що склалися внаслідок воєнних дій на сході України. З того часу спеціалісти проводять велику кількість семінарів у кожній області для широкого кола людей, котрі постраждали від війни на сході України: це безпосередньо учасники бойових дій, їхні дружин та матері, переселенці, – а також волонтерів та психологів, що з ними працюють. Організатори туру прагнуть, наголошує Водимир Станчишин, об’єднати людей, створити майданчик для комунікації і сформувати довіру до психологів.
Переважна більшість учасників семінару в Полтаві – волонтери та спеціалісти благодійного фонду «Карітас Полтава». Також семінар відвідали кілька людей, котрі були вимушені переїхати з окупованих територій до Полтавщини. Вікторія Федоріна прийшла на семінар вже вдруге. Минулого року вона приходила з чоловіком, добровольцем-учасником АТО. Минулого разу після бесіди з психологом у них був гарний настрій, піднявся дух. Улітку цього року її чоловік загинув і жінка сподівається під час зустрічі отримати допомогу та підтримку. Вікторія говорить, що такі семінари потрібні, а ще варто проводити роботу безпосередньо в місцях проведення бойових дій.
«Було б непогано, якби саме в зоні АТО з хлопцями проводили таку роботу. Вони приїздять додому і не всі можуть цим правитися. Комусь важко, комусь легко. Тому потрібно з психологами працювати постійно», – радить Вікторія Федоріна.
Семінар відбувався на базі благодійного фонду «Карітас Полтава». Його директор отець Володимир Раковецький говорить, що такі семінари – це лише один із видів роботи, яку проводять працівники фонду з родинами учасників АТО та вимушено переміщеними особами. Останні, за словами отця, потребують не лише психологічної підтримки, а й матеріальної допомоги. За підтримки інших організацій «Карітас Полтава» закуповують необхідні речі та медикаменти. А також створюють умови для спілкування представників цих категорій, щоб вони відчували підтримку.