mfzzcokeo0jxl3gb

У Полтавському обласному лабораторному центрі МОЗ України показали, як працюватиме система для тестування методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) для виявлення коронавірусу.

Обладнання, яке закупили полтавські підприємці, передали на баланс центру в п’ятницю, 27 березня.

Як розповів в.о. директора центру Андрій Хайлов, працівникам ще потрібно протестувати апарат, і тільки після цього вони зможуть робити аналізи. За його словами, це буде не раніше понеділка, 30 березня.

Система для ампліфікації в реальному часі Rotor-Gene Q MDx 5Plex. QIAGEN

Коротко уточнимо: усього для виявлення коронавірусу є 2 види тестів:

  • точність експрес-тестів коливається від 87% до 95%. Експрес-тести визначають тільки наявність антитіл до віруса в крові, але не розпізнають вірус. Такий метод не можна назвати точним, адже організм виробляє антитіла тільки на 5-7 день хвороби. Переваги тестів у тому, що їх можна зробити протягом 15 хвилин у будь-якому місці, але робити висновки тільки за результатами не можна. Їх потрібно підтвердити з допомогою ПЛР.
  • метод полімеразної ланцюгової реакції вважається точним, адже виявляє сам вірус в організмі.  Матеріал для цього тестування беруть зі слизової оболонки носу людини. Суть методу полягає у виявленні фрагменту РНК чи ДНК збудника (тобто вірусу) в пробі. Основними перевагами ПЛР як методу діагностики є висока чутливість, пряме визначення наявності збудника, можливість діагностики інфекцій.

Завідуюча вірусологічною лабораторією Ірина Байбарза каже, що для отримання результату потрібно 5-6 годин, інколи 7:

«Дивлячись, яка кількість зразків йде на дослідження. Якщо 3 тести, то це буде менший термін, якщо 12 – то буде більший».

Усього система для ампліфікації в реальному часі Rotor-Gene Q MDx 5Plex. QIAGEN може одночасно аналізувати від 1 до 12 зразків. За словами завідуючої, апарат працює за принципом центрифуги, і є набагато потужнішим за прототипи, які є в лабораторному центрі.

Разом з системою вони отримали 18 упаковок з реагентами (1 упаковка розрахована на 24 дослідження). Такої кількості, за її словами, повинно вистачити приблизно на 400 осіб.

Працюватиме це наступним чином:

  • мазок (із носа особи з підозрою на COVID-19) доставляють в тришаровій упаковці;
  • її розбирають у ламінарній шафі – спеціальному лабораторному обладнанні, призначеному для створення стерильного середовища;
  • зразок оброблюється, і вже готовим йде або в морозилку (необхідна температура -70⁰), або одразу на дослідження.
  • далі зі зразка виділяється рибонуклеїнова кислота вірусу (якщо він у пробі).

Ірина Байбарза також розповіла, що апарат налаштовували дистанційно – інженера постачальника, який мав допомогти на місці, не випустили з Києва. Тому він працював з центром віддалено.

Усі проби, за її словами, будуть безкоштовними.

«Згідно з новим наказом, перші 10 негативних і 5 позитивних зразків ми повинні відправити на Київ, зробити зовнішній контроль якості, підтвердити. А потім відправляти всі позитивні зразки», – сказала завідуюча.

Додамо, що вартість апарату 600 тис. грн. Полтавські підприємці неодноразово передавали обладнання до лікарень. Усього, за словами очільника всеукраїнського благодійного фонду Helpgroup Давида Джалагонії, підприємці закупили експрес-тестів, апаратів та засобів індивідуального захисту для лікарів на суму близько 10 млн грн.

Також сьогодні на Полтавщині з’явився перший позитивний експрес-тест на коронавірус. Станом на ранок 27 березня в Україні коронавірус виявили у 218 людей. Також 4 пацієнти в країні подолали COVID-19.

ЗМІСТ писав, куди звертатися, виявивши в себе кашель чи температуру. А також як і кому потрібно носити маску. 

Нагадаємо, поки у Полтаві діє карантин, не варто зайвий раз виходити на вулицю. ЗМІСТ підготував перелік служб, що можуть доставити вам їжу, та підготував добірку онлайн-занять, які проводять полтавці, щоб урізноманітнити ці дні.

Фото Катерини Пешикової

Loading...