h7Uitetpv2jGezED

Для будівництва підприємства з переробки відходів розглядають три місця – поблизу Макухівського сміттєзвалища, Щербанівської або Терешківскьої ОТГ.

У п’ятницю, 3 січня, у Полтавській ОДА відбулася нарада під головуванням першого заступника облдержадміністрації Дмитра Луніна, повідомляє департамент інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю ПОДА.

Учасники засідання обговорили можливість будівництва заводу з утилізації та рециклювання органічних, твердих побутових і промислових відходів у Полтавському районі. Серед запропонованих варіантів розташування підприємства: територія поблизу Макухівського сміттєзвалища, Щербанівська або Терешківська ОТГ.

На переконання Дмитра Луніна, завод має бути вигідним обласному центру й навколишнім ОТГ в плані чистоти та екології, а також бізнесу, який візьметься це підприємство утримувати.

Голова Щербанівської ОТГ Ігор Процик запевнив, що їхня громада не буде проти заводу закритого типу, але стовідсотково не допустить появи полігону чи сміттєзвалища. Депутати Полтавської районної ради у свою чергу розповіли, що жителям навколишніх сіл треба розказувати й про вигоди, які отримають люди з появою сміттєпереробного заводу: будівництво доріг, і розвиток інфраструктури, і поява нових робочих місць.

Раніше будівництво підприємства планували в Терешківській об'єднаній громаді. Однак одна з найголовніших перепон – багато місцевих жителів проти того, аби поряд було, на їх думку, шкідливе підприємство та смітник. Новий сміттєпереробний завод мав би обслуговувати одразу декілька районів: Полтавський, Новосанжарський, Карлівський, Машівський, Чутівський та саме місто Полтава.

Розміщення заводу в Терешківській ОТГ згідно з  минулими планами Полтавської ОДА

Одна з гострих проблем – знайти місце не густозаселене, не надто віддалене від Полтави (більша частина відходів продукується у великому місті), з доступним транспортним сполученням для інших районів, та ще й з відповідними геологічними умовами: наприклад захист ґрунтових вод.

До слова, існує кілька видів установ, що займаються поводженням з твердими побутовими відходами (ТПВ):

  • завод з утилізації сміття;
  • завод з механіко-біологічною обробкою відходів;
  • полігон ТПВ;
  • сортувальні лінії що розділяють відходи за видами;
  • сміттєспалювальні заводи.

Наразі в Україні планується будівництво заводів у Львові (вартість до 35 млн євро, потужністю 120 тис.тонн/рік), Харкові (44 млн доларів, 400 тис. тонн/рік). Єдиний сміттєспалювальний завод в Україні – київська «Енергія». Він існує з 1987 року та виробляє теплову й електричну енергію сміття.

«Енергія» (Джерело - kyivcity.gov.ua)

Для прикладу, у Львові міська рада вирішила без консультування з громадою побудувати сміттєспалювальний завод на території ТЕЦ-2, але жителі виступили категорично проти такого рішення. У результаті влада витратила близько 5 млн 500 тис. на планування та розробку документації на проєкт, який не буде реалізований. Зараз процес повернули на крок назад та працюють з місцевими жителями, аби досягти компромісу. Тож, у випадку з Полтавщиною, треба поясняти місцевим жителям наскільки безпечний майбутній завод. Ба більше, цю  «безпечність» потрібно буде контролювати. При цьому іноземні інвестори, як говорив голова облради Олександр Біленький, зацікавлені в будівництві підприємства і запевняють щодо його екологічності, однак інвестори поки що не готові витрачати час на переконання громади.

Заступник міського голови польського міста Жари Патрик Фалінські виданню «Galinfo» розповідав, що було дуже важко на початку переконувати окремих громадян в доцільності будівництва заводу. Їм говорили про євростандарти, про  екологічний патріотизм, возили на подібні  заводи в інші регіони, залучали до агітації дітей. Врешті, здоровий глузд переміг.

Завод у Польщі (Джерело - galinfo.com.ua)

Завод у Жарах працює. Там є два тарифи на вивезення сміття: 12.50 і 19.50 злотих у місяць з однієї особи. Перший – за сортоване сміття,  другий – за несортоване. Великогабаритні предмети мешканець має право шість разів на рік залишити на вивіз комунальникам. Людина складає увесь непотріб перед будинком у визначений час, але це не будівельне сміття. Його треба вивозити окремо. Є ще пункти прийому таких великогабаритних речей, які діють постійно. У спеціальних пунктах збирають відпрацьовані лампи та батарейки, протерміновані ліки здають у невеличкі бокси, розміщені  в аптеках. Скрізь ставлять окремі контейнери для біологічних (харчових) відходів, пластику, скла, паперу.

Теоретично, саме будівництво такого підприємства поблизу Полтави триватиме не менше 2-3 років, крім того потрібен час на виготовлення проєктної документації, розробку плану території, отримання необхідних ліцензій та погодження будівництва об’єкта з громадою. Раніше 2025 року таке підприємство поблизу Полтави не з’явиться, запевнили на нараді.

Члени засідання мають зібратися в середині січня, щоб більш детально обговорити основні питання: заходи ОТГ по збору сміття, яким має бути сміттєпереробне підприємство (які відходи перероблятиме), які кошти залучатимуться на його будівництво.

Loading...