Встановити розмір моральної шкоди потерпілим Кобі та Юденку неможливо – експертиза у справі «Газетної» арки

Автор: Вікторія Баберя, 13 липня, 12:57

Фото: Суддя Анатолій Савченко


У понеділок, 13 липня, в Октябрському райсуді поновили розгляд справи щодо подій біля арки «Газетного ряду» 5 квітня 2017 року. Зокрема, у суді представили результати судово-психологічної експертизи потерпілих.

Фахівці із Полтавського відділення Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені професора Бокаріуса проводили експертизу протягом двох років. Причина – велика завантаженість експертів. Як раніше говорила ЗМІСТу адвокатка одного з потерпілих (Олекси Коби) Аліна Самарець, це достатньо довгий час для такого дослідження. Поновити розгляд справи мали ще в травні, проте сторона захисту подала клопотання про перенесення. 

На засідання 13 липня з'явилися потерпілі Олекса Коба, Дмитро Юденко, адвокатка Аліна Самарець. Обвинувачені Анатолій Прядко та Євген Усенко, захисники Максим Дашко та Михайло Самойленко. Прокурор – Руслан Пічугін.

Потерпілі Олекса Коба та Дмитро Юденко

Як повідомив суддя Савченко, наразі допитали усіх свідків, залишилося заслухати результати судово-психологічної експертизи та обвинуваченого Прядка. Потім стане можливим завершити етап досудового дослідження та перейти до судових дебатів.

Обвинувачений Прядко відмовився свідчити сьогодні, адже «не готовий». До того, не було одного із захисників – Григорія Фелоненка Тому, наступного засідання (16 липня о 10:00) почнуть саме з його показів.

Ознайомимося із висновками судової експертки-психологині ХНДІСЕ Олени Сліпець:

Поставлене питання. Чи вплинули обставини події на потерпілих як психотравмуючий фактор, і якщо так, то якого характеру цей вплив?

На обох потерпілих – Дмитра Ющенка та Олексу Кобу – події біля арки вплинули як психотравмуючий фактор. Зокрема, обом заподіяли інтенсивні фізичні і психічні страждання, сильний та хронічний біль, дискомфорт, зменшення фізичних можливостей, переживання страху смерті, втрачених можливостей, досади. Також у них залишилися стійкі негативні спогади та думки про події біля «Газетного ряду» та їхні наслідки. 

Поставлене питання. Чи спричинені потерпілим суттєві моральні страждання за умов нанесення тяжких тілесних ушкоджень з урахуванням поведінки кожного учасника подій?

Оскільки обом потерпілим завдали тяжкі тілесні ушкодження, то заподіяні моральні страждання є суттєвими. Це все з огляду на інтенсивність, тривалість та широкий діапазон деструктивного впливу на всі сфери життя.  

Поставлене питання. Якщо моральні страждання потерпілим спричинені, то чи є вони психологічною підставою для правового рішення про відшкодування моральної шкоди, і якщо так, то який можливий розмір грошової компенсації?

Моральні страждання обох потерпілих є підставою для правового розв'язання питання щодо відшкодування шкоди. Встановити орієнтовний розмір грошової компенсації, заподіяних страждань Юденку і Кобі не є можливим. Адже не можна застосувати формулу визначення розміру відшкодування. Тож, назвати конкретну суму неможливо.

Крім того, захисник Михайло Самойленко подав клопотання про проведення судово-психофізіологічної експертизи із застосуванням поліграфа для Анатолія Прядка. Доручити її  хотіли фахівцям Приватне підприємство «Українське бюро психофізіологічних досліджень та безпеки»

Пояснимо, клопотали про експертизу лише для одного обвинуваченого, адже з самого початку Прядко заперечує нанесення ножових поранень Кобі. Він визнає боротьбу з потерпілим, але запевняє, що ножем удари не завдавав. Усенко ж ще тоді говорив, що частково визнає свою вину. Тому  проводити експертизу для нього не є потрібним.

Максим Дашко, Михайло Самойленко, Анатолій Прядко, Євген Усенко

На розгляд експертів хотіли поставити наступні питання:

  1. Чи заподіював Анатолій Прядко будь-які умисні насильницькі дії у відношення потерпілого Олександра Коби, що сталися 5 квітня 2017 року?
  2. Чи заподіював обвинувачений будь-які тілесні ушкодження Кобі використанням ножа чи іншого предмета?
  3. Чи узгоджуються словесні твердження Прядка із його психофізіологічними реакціями?

Суддя Анатолій Савченко відмовив у задоволення клопотання щодо проведення експертизи. 

 Пригадаємо, 5 квітня 2017 року біля арки «Газетний ряд» (вул. Соборності, 27) під час сутички між полтавськими активістами й охоронцями кременчуцького приватного агентства «Скорпіон-2016» атовці Олекса Коба та Дмитро Юденко отримали тяжкі ножові поранення. Крім них, сильно постраждав поліцейський Павло Пипенко. Дехто з учасників подій отримав переломи кінцівок, струси мозку, забиття та інші травми.

У процесі слідства з'ясували, що саме ножових поранень двоє підозрюваних – мешканці Кременчука Євген Усенко й Анатолій Прядко.

На час розслідування вони перебували під домашнім арештом у нічний час доби – їм заборонялося залишати власні домівки з 23:00 до 06:00. Запобіжний захід Усенку та Прядку продовжували 6 разів, поки 13 вересня 2019 року, суддя Октябрського райсуду Анатолій Савченко змінив його і відпустив підозрюваних під особисте зобов’язання. Розгляд справи в Октябрському райсуді Полтави триває вже понад три роки.

Нагадаємо, ЗМІСТ писав хроніку конфлікту за арку «Газетний ряд».

Опублікована: 13 липня 2020


Коментарі

Від {{ com.user.name }} {{ com.user.lastname }}, {{ com.created_at }}
{{ com.content }}

Від {{ child.user.name }} {{ child.user.lastname }}, {{ child.created_at }}
{{ child.content }}Зареєструйтесь, щоб мати можливість коментувати

Реєстрація