Півонія (Фото – unn.com.ua)

Раніше на території Полтавщини росли поля півоній. Зараз ця занесена до Червоної книги України, але зникла з флори області.

Як розповідає науковець та краєзнавець Леонід Булава, колись землі на схід від Ворскли називали «півонієвими степами».

Також, він відзначає, що на початку ХХ століття пурпуровий килим із квітуючих півоній ще можна було побачити на крайньому південному сході Полтавської губернії, де багаті поміщики зберігали цілину для випасу породистих коней. Остання згадки про ділянки півонієвих степів – від 1928 року.


«Але прийшла колективізація і ці цілини розорали колгоспники. Останні залишки  цілинного "Карлівського (Академічного) степу" в 1944 році. А остання згадки про знаходження в природі поодиноких рослин – із малонаселених місць Чорнухинського району в 1990-му році. Все.  Після цього – жодної достовірної згадки про знахідки в природі».

Краєзнавець пише, що цей вид півоній не лише занесений до Червоної книги України. На Полтавщині він потрапив на «чорні сторінки», як повністю зниклий з природи. Крім того, ця рослина і отруйна, і лікарська (її клубні).

Півонія (Фото – unn.com.ua)

Довідка

Півонія вузьколиста або тонколиста (Paeonia tenuifolia) – багаторічна рослина родини півонієвих, відома під народними назвами воронець, воронок, степова півонія. Причорноморський ендемік, занесений до Червоної книги України. Декоративна культура.

Трав'яниста рослина заввишки 50 см. Підземна частина рослини представлена коротким кореневищем з шишкоподібними потовщеними коренями. Листки півонії вузьколистої, на відміну від решти представників роду, розсічені на численні вузькі лінійні долі завширшки 1-2 мм (що власне і дало назву виду). У півонії верхні листки скупчені під квіткою.

Loading...